ტრენინგი „კიბერ ჰიგიენა - როგორ დავიცვათ თავი და მონაცემები კიბერ სივრცეში“
ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული ჟან მონეს პროექტის "ევროკავშირის კიბერუსაფრთხოების განათლების მხარდაჭერა - PEU-C-E-ს" ფარგლებში, 14, 15 და 16 ივნისს, 15:00 საათზე, კავკასიის უნივერსიტეტის ორგანიზებით, სტუდენტებისთვის გაიმართება ტრენინგი სახელწოდებით „კიბერ ჰიგიენა - როგორ დავიცვათ თავი და მონაცემები კიბერ სივრცეში“
ტრენინგის მომხსენებლები კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორი მაქსიმ იავიჩი და კავკასიის უნივერსიტეტის მოწვეული ლექტორი გიორგი იაშვილი.
ტრენინგის ხანგრძლივობა - 2 საათი და 15 წუთი.
ღონისძიების ფარგლებში ტრენერები ისაუბრებენ ინტერნეტზე, როგორც კომუნიკაციისა და ინფორმაციის მოპოვების მთავარ წყაროზე, მასში არსებულიშესაძლო საფრთხეების არსებობასა და მათი თავიდან აცილების საჭიროებაზე. ამასთანავე, განიხილავენ მომხმარებლის პირადი მონაცემების დაცვის, ე.წ. ფიშინგსადა მავნე პროგრამებს. ტრენინგის ფარგლებში ასევე იქნება განხილული უსაფრთხო პაროლები მომხმარებლებისთვის, ანტივირუსული პროგრამები და მათთან მუშაობის პრინციპები.
PEU-C-E – „ევროკავშირის კიბერუსაფრთხოების განათლების მხარდაჭერა” ჟან მონეს პროექტია, რომელიც კავკასიის უნივერსიტეტის და ბიზნესისა და ტექნოლოგიების უნივერსიტეტისა და თანამშრომლობით ხორციელდება. პროექტი ემსახურება ევროკავშირის ღირებულებების დაცვას და მისი მიზანია ევროპული საუკეთესო პრაქტიკებისა და გამოცდილების გაზიარება მოსწავლეებში, სტუდენტებში, მასწავლებლებში, მშობლებში, პროფესორებში და გადაწყვეტილების მიმღებ პირებში მოწყვლად ახალგაზრდა ჯგუფებში უსაფრთხო ინტერნეტის, კიბერჰიგიენისა და კიბერეთიკის შესახებ ცნობადობის ამაღლების მიზნით.

Training “Cyber hygiene, how to be safe in cyber space and how to protect data”
In the frames of Jean Monnet Project “Promoting European Union’s Cyber Education (PEU-C-E)” funded by European Union a training cyber hygiene, how to be safe in cyber space and how to protect data will be held organized by Caucasus University for students on 14, 15 and 16 June at 15:00.
The training will be held by Maksim Iavich and Giorgi Iashvili.
The duration of the training will be 2 hours and 15 minutes.
In the frames of the training speakers will discuss about Internet as the main source of communication and information receiving. Moreover, they will draw the participants attention on the potential danger in it and the importance of the preventive activities. They will also discuss about protecting personal data, so called Phishing and Malicious software as well as secure passwords for users, Antivirus programs and principles working with them.
PEU-C-E - „Promoting European Union’s Cyber Education“ is a Jean Monnet project jointly developed by Caucasus University and Business and Technology University in Georgia. The aim of the project is to share European experience in cyber education among students, teachers, parents, professors and decision makers with a goal to create safer internet for vulnerable young people.