სომხეთის სასტიპენდიო პროგრამა 2026-2027
გაცნობებთ, რომ სომხეთის განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო საქართველოს მოქალაქეებისათვის აცხადებს საერთაშორისო სასტიპენდიო პროგრამაზე აპლიკაციების მიღებას 2026-2027 სასწავლო წლისთვის.
პროგრამის ფარგლებში სამაგისტრო საფეხურის სტუდენტებისთვის ყველა მიმართულებით წლიურად გაიცემა 10 სტიპენდია. შერჩეული კანდიდატებისთვის სომხეთის მხარე უზრუნველყოფს:
• სომხეთის სახელმწიფო უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში სწავლის საფასურისგან გათავისუფლებით (არაუმეტეს 1 000 000 სომხური დრამისა);
• ყოველთვიური სტიპენდიით (არაუმეტეს 50 000 სომხური დრამისა);
• სტუდენტურ საერთო საცხოვრებელში განთავსებით;
• ბიბლიოთეკებით, არქივებით, ლაბორატორიებითა და სხვა აკადემიური რესურსებით სარგებლობის უფლებით.
• ბაკალავრის აკადემიური ხარისხი;
• ინგლისური ან რუსული ენის ცოდნა.
დაინტერესებულმა პირებმა უნდა წარადგინონ შემდეგი დოკუმენტები:
• ოთხი ფოტოსურათი (3×4);
• CV ინგლისურ ან რუსულ ენაზე;
• ბაკალავრის აკადემიური საფეხურის დასრულების დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი, ნიშნების ფურცელთან ერთად, თარგმნილი და აპოსტილით დამოწმებული;
• ჯანმრთელობის ზოგადი მდგომარეობის შესახებ სამედიცინო ცნობა;
• შევსებული განაცხადის ფორმა 1 და ფორმა 2
დაინტერესებულმა პირებმა პროგრამაში მონაწილეობისთვის უნდა შეავსონ ონლაინ სააპლიკაციო ფორმა მოცემულ ბმულზე
სასწავლო პროგრამებისა და სახელმწიფო უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების სრული ჩამონათვალი ხელმისაწვდომია მითითებულ ბმულზე. გთხოვთ გაითვალისწინოთ, რომ პროგრამის ფარგლებში კანდიდატებს შეუძლიათ განაცხადის გაკეთება სომხეთის ყველა სახელმწიფო უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში, გარდა შემდეგი სასწავლო დაწესებულებებისა: French University in Armenia, Russian-Armenian University და American University of Armenia.

Armenian Scholarship Program 2026-2027
We would like to inform you that the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Armenia is accepting applications from Georgian citizens for an international scholarship program for the 2026–2027 academic year.
Under the program, 10 annual scholarships are awarded to master's level students across all fields of study. For selected candidates, the Armenian side provides:
• Exemption from tuition fees at Armenian state higher education institutions (up to 1,000,000 Armenian drams);
• A monthly stipend (up to 50,000 Armenian drams);
• Accommodation in a student dormitory;
• The right to use libraries, archives, laboratories, and other academic resources.
• Bachelor's degree;
• Knowledge of English or Russian.
Interested persons must submit the following documents:
• Four photographs (3×4);
• CV in English or Russian;
• Copy of the document confirming completion of the Bachelor's degree, along with the transcript of records, translated and certified with an apostille;
• Medical certificate regarding general health status;
• Completed application Form 1 and Form 2.
Interested individuals must fill out the online application form at the provided link to participate in the program.
A complete list of study programs and state higher education institutions is available at the provided link. Please note that under the program, candidates may apply to any state higher education institution in Armenia, with the exception of the following: the French University in Armenia, the Russian-Armenian University, and the American University of Armenia.