კავკასიის უნივერსიტეტი, ამბერგ-ვეიდენის გამოყენებით მეცნიერებათა უნივერსიტეტთან, გერმანია (University of Applied Sciences Amberg-Weiden, Germany) ერთად აცხადებს ტექნოლოგიების სკოლის საბაკალავრო საფეხურის სტუდენტების მიღებას ერთობლივ საზაფხულო სკოლის პროგრამაში: „AI Meets Arts”, მონაწილეობის მისაღებად.
საზაფხულო სკოლის პროგრამა ფინანსდება გერმანიის აკადემიური გაცვლის სამსახურის (DAAD) მიერ.
პროგრამის ფარგლებში სტუდენტები შექმნიან საკუთარ მონაცემთა ბაზას ხელოვნების ნიმუშებზე დაყრდნობით და გამოიყენებენ თანამედროვე ხელოვნური ინტელექტის მეთოდებს კლასიფიკაციის, ძიებისა და ანალიზისთვის, ასევე მონაწილეობას მიიღებენ ჰაკათონში.
პროგრამა განკუთვნილია სტუდენტებისთვის, რომლებსაც აქვთ ინტერესი და გარკვეული გამოცდილება ხელოვნურ ინტელექტსა და კომპიუტერულ მეცნიერებებში. (ხელოვნების სფეროში სპეციალური ცოდნა არ მოითხოვება).
პროგრამაში დაგეგმილი აქტივობები:
- ხელოვნებაზე ორიენტირებული AI ამოცანის შერჩევა - სტილის კლასიფიკაცია, მოტივების ამოცნობა, სურათების ძიება, სეგმენტაცია ან მულტიმოდალური ძიება;
- სურათების შეგროვება და დამუშავება - ხელოვნების ნიმუშების გადაღება ან შერჩევა, მეტამონაცემების დამატება, წყაროებისა და ლიცენზიების მითითება;
- მონაცემთა ბაზის მონიშვნა (labeling) - ტაქსონომიის, ანოტაციის წესების და ხარისხის შემოწმების მექანიზმის შემუშავება;
- მოდელის მოდიფიკაცია და ოპტიმიზაცია - მოდელის მორგება ტრანსფერული სწავლების, , CLIP სისტემებისა და სხვა ალგორითმული კორექტირების (Fine-tuning) მეშვეობით.
- შედეგების შეფასება და პროტოტიპის პრეზენტაცია - შეცდომების ანალიზი, მაგალითების წარდგენა, შეზღუდვების განხილვა (საუკეთესო პროექტები დაჯილდოვდება);
- მონაწილეობა სოციალურ ღონისძიებებსა და ექსკურსიებში საქართველოსა და გერმანიაში.
გუნდური პროექტების შესაძლო თემები : სტილის კლასიფიკატორი, ვიზუალური მსგავსების ძიება, ძირითადი თემების დეტექტორი, ხელოვნების სიმბოლოების მკვლევარი, ხელოვნების ნიმუშების აღწერა (captioning), ორნამენტების სეგმენტაცია, ფერისა და კომპოზიციის ანალიზი.
პროგრამის დეტალები:
- თარიღი: 3 - 17 ოქტომბერი, 2026;
- პროგრამის ჩატარების ადგილმდებარეობა: 1 კვირა თბილისში, კავკასიის უნივერსიტეტში; 1 კვირა ამბერგში, გერმანიაში, ამბერგ-ვაიდენის გამოყენებით მეცნიერებების უნივერსიტეტში (Ostbayerische Technische Hochschule Amberg-Weiden);
- ორმხრივი გზა, საცხოვრებელი და კვება (ნაწილობრივი) ფინანსდება DAAD-ს ფარგლებში;
- პროგრამის პირველ ეტაპზე (ლოკაცია:კავკასიის უნივერსიტეტი) ჩამოყალიბდება ორკაციანი გუნდები (1 სტუდენტი ამბერგ-ვაიდენის უნივერსიტეტიდან და 1 სტუდენტი კავკასიის უნივერსიტეტიდან);
- თითოეული გუნდი მუშაობს საკუთარ ჰაკათონის პროექტზე;
- ფინალური პრეზენტაციები გაიმართება ამბერგში.
პროგრამაში მონაწილეობის მისაღებად, დაინტერესებულმა სტუდენტმა უნდა შეავსოს პროგრამის სააპლიკაციო ფორმა მოცემულ ბმულზე. გთხოვთ გაითვალისწინეთ რომ პროგრამაში მონაწილეობისათვის შეირჩევა მაქსიმუმ 10 სტუდენტი. სტუდენტების შერჩევა ხდება პარტნიორი უნივერსიტეტის მიერ.
სააპლიკაციო ფორმის შევსების დედლაინია 31 ივლისი, 2026.
პროგრამის შესახებ შეკითხვების ან დამატებითი ინფორმაციისთვის მიმართეთ კავკასიის უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტს, მეორე სართული, ოთახი B25, ან მოგვწერეთ შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე: ir@cu.edu.ge

Caucasus University, in cooperation with the Ostbayerische Technische Hochschule Amberg-Weiden, Germany, announces a call of applications for the undergraduate students from the School of Technology to participate in the joint summer school program: "AI Meets Arts".
The summer school program is funded by the German Academic Exchange Service (DAAD).
As part of the program, students will create their own database based on artworks and utilize modern artificial intelligence methods for classification, search, and analysis. They will also participate in a hackathon.
The program is designed for students who have an interest and some experience in artificial intelligence and computer science (specialized knowledge in the field of art is not required).
Program Activities:
- Selection of an art-focused AI task - style classification, motif recognition, image search, segmentation, or multimodal search;
- Image collection and processing - photographing or selecting artworks, adding metadata, and specifying sources and licenses;
- Database labeling - developing taxonomy, annotation rules, and quality control mechanisms;
- Train or fine-tune a model - adapting models through transfer learning, CLIP systems, and other algorithmic adjustments (fine-tuning);
- Evaluation of results and prototype presentation - error analysis, presenting examples, and discussing limitations (the best projects will receive awards);
- Participation in social events and excursions in Georgia and Germany.
Potential Topics for Team Projects:
Style classifier, visual similarity search, core theme detector, art symbol explorer, artwork captioning, ornament segmentation, color and composition analysis.
Program Details:
- Date: October 3 - 17, 2026;
- Location: 1 week in Tbilisi, at Caucasus University; 1 week in Amberg, Germany, at the Technical University of Applied Sciences Amberg-Weiden.
- Round-trip travel, accommodation, and meals (partial) are funded by the DAAD;
- During the first stage of the program (Location: Caucasus University), two-person teams will be formed (1 student from OTH Amberg-Weiden and 1 student from Caucasus University);
- Each team will work on their own hackathon project;
- Final presentations will be held in Amberg.
To participate in the program, interested students must fill out the application form at the provided link. Please note that a maximum of 10 students will be selected for the program. The student selection process will be conducted by the partner university.
Application Deadline: July 31, 2026.
For questions or additional information about the program, please contact the Caucasus University International Relations Department (Second Floor, Room B25) or email us at: ir@cu.edu.ge