22-24 ნოემბერს, კავკასიის უნივერსიტეტის ჟან მონეს წამყვანმა ცენტრმა, ევროკავშირის კანონმდებლობის ტრანსპოზიციისთვის (EUPOLTRANS) თელავში ჩაატარა მორიგი ინტენსიური, მაღალი დონის ტრენინგ კურსი, “ევროკავშირის კანონმდებლობის ტრანსპოზიცია საქართველოში“.
კურსში მონაწილეობა მიიღეს კონკურსის საფუძველზე შერჩეულმა სტუდენტებმა, უსდ-ის პერსონალმა, სამოქალაქო საზოგადოებისა და საჯარო სამსახურის წარმომადგენლებმა.
კურსი გახსნა პროექტის კოორდინატორმა და ისაუბრა ევროკავშირის ინსტიტუტებსა და პოლიტიკებზე და ასევე საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობების თანამედროვე დინამიკაზე. პროექტის ექსპერტებმა გააშუქეს ევროკავშირის კანონმდებლობასთან საქართველოს დაახლოება ისეთ სფეროებში, როგორიცაა - შრომის სამართალი, გარემოს დაცვა, მომხმარებელთა უფლებები, კონკურენციის პოლიტიკა, საჯარო ადმინისტრირება და საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკა. ექსპერტებმა ასევე ხაზი გაუსვეს ასოცირების შეთანხმებით თუ კანდიდატობის ფარგლებში ევროკავშირის მიერ ცხრა ნაბიჯის ფარგლებში განსახილველ პოლიტიკის სფეროებთან დაკავშირებით არსებულ ვითარებას და ტრანსპოზიციისა თუ პრაქტიკის დანაკლისს.
მონაწილეები ასევე გაეცნენ ევროკავშირის საბჭოში გადაწყვეტილების მიღების მექანიზმებს და მათ ფუნქციონირებას სიმულაციური სავარჯიშოს მეშვეობით.
დატვირთული დღის წესრიგის მიუხედავად, სასწავლო კურსი იყო ძალიან ინტერაქტიული, აუდიტორიის მაღალი ჩართულობით.

Caucasus University Jean Monnet Center of Excellence Trainings in Telavi
From November 22 to 24, the Caucasus University Jean Monnet Center of Excellence for EU Policy Transposition (EUPOLTRANS) conducted an intensive, high-level training course on “EU Policy Transposition in Georgia” in Telavi.
The training course was attended by selected applicants, including students, university staff, as well as representatives from civil society and civil service.
The course was opened by the project coordinator, who spoke about the institutions and policies of the European Union, as well as the modern dynamics of Georgia-EU relations. Project experts covered Georgia's convergence with EU legislation in areas such as labor law, environmental protection, consumer rights, competition policy, public administration, and foreign and security policy. Experts also covered the existing lack of convergence or transposition after the candidacy and the nine steps posed by the EU in view of the policy areas covered by the project.