კავკასიის უნივერსიტეტის ბიზნესის სკოლის (CSB) კვლევითი ცენტრის წარმომადგენლებმა მონაწილეობა მიიღეს ევროპის ბუღალტერთა და ფინანსისტთა ასოციაციის (EAA) 47-ე ყოველწლიურ კონგრესში, რომელიც 2025 წლის 28-30 მაისს გაიმართა რომში, ლუის გუიდო კარლის უნივერსიტეტში.
EAA არის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი აკადემიური გაერთიანება ევროპაში ბუღალტერიისა და ფინანსების სფეროში. წელს კონგრესს დაესწრო 56 ქვეყნიდან ჩამოსული 1,649 მეცნიერი, ხოლო მონაწილეთა მიერ წარდგენილი 1,015 სამეცნიერო ნაშრომი შეირჩა დაფარული რეცენზირების მკაცრი პროცესის შედეგად.
საქართველო კონგრესზე წარადგინეს CSB-ის პროფესორებმა, ერეკლე პირველმა და ვახტანგ ფარცვანიამ, რომლებმაც SEE (სოციალური, ეკოლოგიური და ეთიკური საკითხების) პანელზე შვედეთის იონქოფინგის უნივერსიტეტის პროფესორ ტიმურ უმანთან თანაავტორობით წარადგინეს ნაშრომი: „რუსული სტრატეგიული საკუთრება და კორპორაციული მდგრადობის გამჟღავნების პრაქტიკა საქართველოში“. პროფესორებმა აქტიური მონაწილეობა მიიღეს სამეცნიერო დისკუსიებში, რომლებიც ეხებოდა ბუღალტერიას, ფინანსებს, კორპორაციულ მმართველობასა და მდგრადობას. წარდგენილი ნაშრომი ამჟამად განხილვის პროცესშია ჟურნალში Journal of Accounting in Emerging Economies (Scopus Q1).
მონაწილეობა ამ მნიშვნელოვან საერთაშორისო კონგრესში შესაძლებელი გახდა კავკასიის უნივერსიტეტის ფინანსური მხარდაჭერით. აღნიშნული კვლევითი პროექტი დაფინანსებულია შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ 2023 წლის ფუნდამენტურ მეცნიერებათა სახელმწიფო გრანტის ფარგლებში.

Representatives of the CSB Research Center at Caucasus University participated in the 47th Annual Congress of the European Accounting Association (EAA), held from May 28 to 30, 2025, at Luiss Guido Carli University in Rome, Italy.
The EAA is one of the most prominent academic communities in the field of accounting and finance in Europe. This year’s congress brought together 1,649 scholars from 56 countries. A total of 1,015 research papers were presented, each selected through a rigorous double-blind peer review process.
Georgia was represented by two CSB professors, Prof. Erekle Pirveli and Prof. Vakhtang Partsvaniya, who presented their co-authored paper (with Prof. Timur Uman of Jönköping University), titled “Russia’s Strategic Foreign Ownership and Corporate Sustainability Disclosure in Georgia” at the Social, Environmental and Ethical (SEE) Panel Session. The professors actively contributed to discussions on global developments in accounting, finance, corporate governance, and sustainability. The research paper presented at the congress is currently under peer review at the Journal of Accounting in Emerging Economies (Scopus Q1).
Participation in this major conference was made possible through the financial support of Caucasus University. This research project is financially supported by the Basic Research Grant 2023 from the Shota Rustaveli National Science Foundation.