კავკასიის უნივერსიტეტის წარმომადგელები კვლევის ეთიკისა და კეთილსინდისიერების საერთაშორისო პროექტის ეროვნულ სამუშაო შეხვედრაზე
27 ივნისი 2025
23-24 ივნისს, ქალაქ თელავში, გაიმართა ევროკომისიის მიერ დაფინანსებული პროექტის - ,,კვლევის პასუხისმგებლობიანად წარმართვა  - კვლევის კეთილსინდისიერება და ეთიკა ქართულ უნივერსიტეტებში” (ETHICS) - ეროვნური სამუშაო შეხვედრა, რომელშიც მონაწილეობა მიიღეს კავკასიის უნივერსიტეტის ხარისხის უზრუნველყოფის დეპარტამენტის დირექტორმა დიანა მჭედლიშვილმა, კვლევის ხელშეწყობის დეპარტამენტის მენეჯერმა ნინო მახაურმა და აკადემიური წერის ცენტრის ხელმძღვანელმა თამარ ჩოკორაიამ.
ორდღიანი შეხვედრის მიზანი იყო მონაწილე ქართულ უნივერსიტეტებს შორის გამოცდილების გაზიარება და თანამშრომლობის გაღრმავება. ნინო მახაურმა წარადგინა კავკასიის ხუნივერსიტეტების კვლევის ეთიკის პოლიტიკის დოკუმენტი და კვლევის ეთიკის კომიტეტების სტრუქტურა და მუშაობის წესი, ხოლო დიანა მჭედლიშვილმა ეთიკის არსებული დოკუმენტები და უნივერსიტეტში მოქმედი რეგულაციები. თამარ ჩოკორაიამ მონაწილეობა მიიღო აკადემიური მხარდამჭერი სერვისებისა და კვლევის კეთილსინდისიერების სერვისების განვითარების გეგმის სამუშაო ჯგუფში და წარადგინა უნივერსიტეტში არსებული სერვისები კეთილსინდისიერების მიმართულებით.
მოკლედ პროექტის შესახებ
პროექტის ძირითადი მიზანია კვლევის ეთიკისა და კეთილსინდისიერების მიმართულებით არსებული მექანიზმების, პროცედურებისა და სერვისების გაუმჯობესება უნივერსიტეტთა დონეზე.

A national workshop was held in Telavi on 23-24 June as a part of the EU-funded project "Responsible Conduct of Research – Research Integrity and Ethics in Georgian Universities (ETHICS)", attended by participants from various Georgian universities, including representatives from Caucasus University: Director of the Quality Assurance Department Diana Mchedlishvili, Manager of the Research Support Department Nino Makhauri, and Head of the Academic Writing Center Tamar Chokoraia.
The two-day workshop aimed to encourage the sharing of experiences and strengthen collaboration between the participating Georgian universities. Nino Makhauri presented the Research Ethics Policy document of Caucasus University, as well as its Research Ethics Committees' structure and operational principles. Diana Mchedlishvili introduced the university's existing ethics-related documents and regulations. Tamar Chokoraia participated in the working group on developing academic and research integrity support services, presenting the university’s current offerings in this area.