1972 წლის, 15 დეკემბერს, სტოკჰოლმში გაიხსნა გაეროს კონფერენცია, რომელიც ადამიანის საარსებო გარემოს პრობლემების განხილვას მიეძღვნა და სწორედ ამ დღეს გაეროს გენერალურმა ასამბლეამ 5 ივნისი გარემოს დაცვის საერთაშორისო დღედ გამოაცხადა.
კავკასიის უნივერსიტეტის ბიბლიოთეკის სივრცეში გამოფენა გაიხსნა 5 ივნისს და კვირის ბოლომდე გაგრძელდება.
უკვე მეოთხე წელია რაც კავკასიის უნივერსიტეტში ისწავლება გარემოსდაცვითი ჟურნალისტიკა. კავკასიის უნივერსიტეტი აქაც ნოვატორი აღმოჩნდა, რადგანაც საქართველოში მხოლოდ ჩვენს უნივერსიტეტში არის ეს კურსი, რაც ნებისმიერი უცხოური უნივერსიტეტის მედია სკოლის განუყოფელი საგანია. ყოველ წელს სტუდენტები იღებენ ფოტოებს არსებულ გარემოსდაცვით პრობლემებზე, რაც მათი პორტფოლიოს ერთ-ერთი კომპონენტია. წელს გადაწყდა რომ გამოფენა გაგვეკეთებინა და გვინდა სამომავლოდ ეს ტრადიციად ვაქციოთ“, აღნიშნა მაკა ჩიჩუამ.
გარემოს დაცვის დღის აღნიშვნა, მიზნად ისახავს ჯანსაღი გარემოს შენარჩუნებას, ადამიანების მიერ პასუხისმგებლობის გაცნობიერებას გარემოს მიმართ, ბუნების მიმართ, გარემოს მდგრადი განვითარების ხელშეწყობას და საზოგადოების, განსაკუთრებით სტუდენტების, როგორც საზოგადოების ყველაზე აქტიური ნაწილის ჩართვას ამ პროცესებში.
გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის ინიციატივით, გაეროს გარემოსდაცვითი პროგრამა (UNEP) ყოველი წლის 5 ივნისს უძღვნის გარემოსდაცვით ერთ-ერთ პრობლემას. წლევანდელი გარემოს დაცვის საერთაშორისო დღის თემაა გარემოს დაბინძურება პოლიეთილენის ნარჩენებით.

Environment Day at Caucasus University
On December 15, 1972, at a UN conference opened in Stockholm, dedicated to discussing the problems of the environment, the UN General Assembly declared June 5 as International Environment Day.
On June 5, an exhibition was opened in the Caucasus University library and will continue until the end of the week.
“This is the fourth year environmental journalism has been taught at Caucasus University. CU has proven to be an innovator in this regard, as our university is the only one in Georgia to offer this course, which is an integral part of any foreign university's media school. Every year, as part of their portfolio, students take photos of existing environmental problems. This year, we decided to hold an exhibition and we want to make it a tradition” said Maka Chichua.
The celebration of World Environment Day is aimed at preserving a healthy environment, raising people's awareness in regards to their responsibilities towards the environment and nature, promoting sustainable environmental development, and the involvement of society, (especially students, as the most active part of society) in these processes.
At the initiative of the UN, the United Nations Environment Programme (UNEP) dedicates June 5 of each year to one of the environmental problems. This year, the theme is environmental pollution by polyethylene waste.