კავკასიის უნივერსიტეტის მიერ წარდგენილი პროექტი - ხარისხიანი ციფრული განათლების ხელშეწყობა საქართველოში, ერასმუს+ CBHE კონკურსის გამარჯვებულია
1 აგვისტო 2024
პროექტის, ხარისხიანი ციფრული განათლების ხელშეწყობა საქართველოში (PRODIGE) მთავარი მიზანია ციფრული უმაღლესი განათლების ხელშეწყობა საქართველოში შესაბამისი საკანონმდებლო ცვლილებების განხორციელებისა და უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების შესაძლებლობების გაძლიერების გზით.
პროექტის სამ ძირითად კომპონენტს წარმოადგენს:
1. განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერა ციფრული უმაღლესი განათლების პოლიტიკისა და ციფრული განათლების აღიარების რეფორმირების პროცესში;
2. ციფრული უმაღლესი განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის მექანიზმების შემუშავება;
3. უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების შესაძლებლობების გაძლიერება ციფრული სწავლების მიმართულებით.
პროექტის ფარგლებში პროექტში ჩართული ქართული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები შეიმუშავებენ ინდივიდუალურ სტრატეგიულ გეგმას ხარისხიანი ციფრული განათლების უზრუნველსაყოფად, რომელიც სრულად იქნება შესაბამისობაში ევროპის საუკეთესო სტანდარტებთან. პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია, როგორც სწავლა/სწავლების კომპონენტის დიგიტალიზაცია ტრენინგების, ვორკშოპების, სასწავლო ტურების, მეთოდოლოგიების, შესაბამისი სასწავლო მოდულებისა და სასწავლო მასალების შემუშავების საშუალებით, ასევე მარეგულირებელი ჩარჩოს, საკანონმდებლო და ხარისხის უზრუნველყოფის პაკეტის განახლება, რასაც უზრუნველყოფს განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი (NCEQE).
პროექტი ხელს შეუწყობს უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებებისა და მარეგულირებელი ორგანოების გაძლიერებას ევროპის საუკეთესო გამოცდილებაზე დაყრდნობით.
პროექტში ჩართულია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი,10 უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულება, ასოცირებული პარტნიორები - საქართველოს სტუდენტური ასოციაცია, განათლების განვითარებისა და დასაქმების ცენტრი (EDEC), გარდა ამისა, პარტნიორი საგანმანათლებლო დაწესებულებები ბელგიიდან, ესტონეთიდან, ესპანეთიდან და ხორვატიიდან, ასევე  პროექტის მხარდამჭერია ესტონეთის ხარისხისა და  საერთაშორისო აკრედიტაციის სააგენტო და უნივერსიტეტების ქსელი.
საპროექტო განაცხადი მომზადდა, როგორც სტრუქტურული რეფორმის პროექტი Erasmus+ 2024 წლის კონკურსის ფარგლებში. ამ ტიპის პროექტების დაფინანსებით ევროკავშირი ხელს უწყობს უმაღლესი განათლების რეფორმების განხორციელებას ეროვნულ დონეზე, Erasmus+ 2024 პროგრამის პრიორიტეტულ მიმართულებებში. პროექტი პასუხობს უმაღლესი განათლების სექტორში ეროვნულ დონეზე არსებულ საჭიროებებს ციფრული განათლების მიმართულებით.

The project submitted by Caucasus University - Promoting High-quality Digital Education in Georgia is the winner of the Erasmus+ CBHE competition
1 August 2024
The main goal of the project - Promoting High-quality Digital Education in Georgia (PRODIGE) is to promote digital higher education in Georgia by implementing relevant legislative changes and strengthening the capacities of higher educational institutions.
The three main components of the project are:
1. Support of the Ministry of Education and Science in the process of reforming the policy of digital higher education and the recognition of digital education;
2. Development of quality assurance mechanisms for digital higher education.
3. Strengthening the capacity of higher education institutions in the field of digital learning.
Within the project, Georgian higher education institutions involved in the project will develop an individual strategic plan to ensure quality digital education, which will be fully in line with the best European standards. The project is planned as Digitalization of the learning / teaching component through trainings, workshops, study tours, methodologies, relevant training modules and study materials, as well as updating of the regulatory framework, legislative and quality assurance package, provided by the National Center for Educational Quality Enhancement (NCEQE).
The project will help strengthen higher education institutions and regulatory bodies based on the best experience in Europe.
The project is supported by the National Center for Quality Enhancement of the Ministry of Education and Science of Georgia, 10 Georgian universities, also, Associated Partners -Georgian Student Organizations Association,  Education Development and Employment Center (EDEC),  in addition to partner educational institutions from Belgium, Estonia, Spain and Croatia, as well as the project is supported by the Estonian Agency for Quality and an international accreditation and a universities network.
The project application was prepared as a structural reform project within the Erasmus+ 2024 competition. By financing these types of projects, the European Union contributes to the implementation of higher education reforms at the national level, in the priority areas of the Erasmus+ 2024 program. The project responds to the needs in the higher education sector at the national level in the direction of digital education.