კავკასიის უნივერსიტეტის ბიზნესის სკოლის ჯანდაცვის მენეჯმენტის სამაგისტრო პროგრამის სტუდენტებმა 2025 წლის 14 და 15 ივლისს, წარმატებით დაიცვეს სამაგისტრო ნაშრომები.
სტუდენტთა კვლევები ფოკუსირებული იყო ჯანდაცვის სექტორის სხვადასხვა აქტუალურ თემებზე – დაწყებული პირველადი ჯანდაცვის გამოწვევებიდან, დამთავრებული ციფრული ტრანსფორმაციითა და სტრატეგიული მენეჯმენტით.
დაცვები გაიმართა აკადემიური ხელმძღვანელების: პროფესორების თენგიზ ვერულავას, ნატა ყაზახაშვილისა და სოფიო ხაჟომიას ხელმძღვანელობით.
სტუდენტებმა შემდეგი თემები წარმოადგინეს:
- ნინო ექიზაშვილი – პირველადი ჯანდაცვის სისტემაში უწყვეტი სამედიცინო განათლების განვითარების გამოწვევები საქართველოში
- მაკა გველესიანი – ჯანდაცვის სერვისების დაფინანსება: კერძო ჯანმრთელობის დაზღვევის სქემების ხარისხობრივი შეფასება
- ქეთი მამნიაშვილი – ინსულტის დიაგნოზის მქონე პაციენტებისთვის რეაბილიტაციის სერვისების დაფინანსება საყოველთაო ჯანდაცვის ფარგლებში: საჭიროება და ხელმისაწვდომობა
- მარიამ ონაშვილი – პირველადი ჯანდაცვის დაწესებულებაში პაციენტის ხელახალი ვიზიტის განზრახვაზე მოქმედი ფაქტორები
- ქეთი ქავთარაძე – ჯანდაცვის სექტორში კრიზისული მენეჯმენტი: პანდემიებისა და საგანგებო სიტუაციების მართვის გამოცდილება
- ანა ჩხეიძე – ადამიანური რესურსების მართვის სტრატეგიები ჯანდაცვაში: საავადმყოფოების ეფექტიანი ადმინისტრირების გამოწვევები და შესაძლებლობები
- ანა ისააკოვა – საქართველოს ჯანდაცვის სექტორში სტრატეგიული გადაწყვეტილებების იმპლემენტაციის შემაფერხებელი ფაქტორები
- ანა ტაკიძე – ჯანდაცვის სტუდენტების აღქმა, დამოკიდებულება და ბარიერები ChatGPT-სთან დაკავშირებით
- ზურაბ ქოჩერაშვილი – საავადმყოფოების მენეჯმენტის თანამედროვე მოდელები: ინოვაციური მიდგომები და მათი გავლენა ჯანდაცვის სერვისების ხარისხზე
- თამთა ლატარია – ციფრული ტრანსფორმაცია ჯანდაცვაში: ჯანდაცვის პროფესიონალების დამოკიდებულება საავადმყოფოს საინფორმაციო სისტემების (HIS) გამოყენებისადმი
- ნუცა პავლიაშვილი – სამედიცინო ტურიზმი და კურორტოლოგია: სამედიცინო ტურიზმის გამოწვევები და პერსპექტივები საქართველოში
- ოთო ლაგაზაური – ონკოლოგიური დაავადებების მართვის სახელმწიფო პროგრამების შესაძლებლობები და მოსახლეობის ინფორმირებულობა
წარმოდგენილი ნაშრომები წარმოადგენდა როგორც თეორიულ, ისე პრაქტიკულ ანალიზს, რაც ხელს შეუწყობს საქართველოს ჯანდაცვის სისტემის განვითარებასა და გაუმჯობესებას.

On July 14 and 15, 2025 Students of the Caucasus University School of Business Healthcare Management Master’s Program successfully defended their master’s theses.
The students’ research focused on various topics in the healthcare sector – from primary healthcare challenges to digital transformation and strategic management.
The defenses were led by academic supervisors: Professors Tengiz Verulava, Nata Kazakhashvili, and Sofio Khajomia.
- Nino Ekizashvili – Challenges of Continuing Medical Education Development in Primary Health Care System in Georgia
- Maka Gvelesiani – Financing of Healthcare Services: Qualitative Assessment of Private Health Insurance Schemes
- Keti Mamniashvili – Financing Rehabilitation Services for Patients Diagnosed with Stroke within the Framework of Universal Healthcare: Need and Accessibility
- Mariam Onashvili – Factors Affecting a Patient’s Intention to Revisit a Primary Health Care Facility
- Keti Kavtaradze – Crisis Management in the Healthcare Sector: Experience in Managing Pandemics and Emergencies
- Ana Chkheidze – Human Resource Management Strategies in Healthcare: Challenges and Opportunities for Effective Hospital Administration
- Ana Isakova – Factors Impeding the Implementation of Strategic Decisions in the Healthcare Sector of Georgia
- Ana Takidze – Perceptions, Attitudes and Barriers of Healthcare Students Regarding ChatGPT
- Zurab Kocherashvili – Modern Models of Hospital Management: Innovative Approaches and Their Impact on the Quality of Healthcare Services
- Tamta Lataria – Digital Transformation in Healthcare: Healthcare Professionals’ Attitudes to the Use of Hospital Information Systems (HIS)
- Nutsa Pavliashvili – Medical Tourism and Resort Medicine: Challenges and Prospects of Medical Tourism in Georgia
- Oto Lagazauri – Capacities of State Programs for the Management of Oncological Diseases and Population Awareness
The presented papers represented both theoretical and practical analyses, which will contribute to the development and improvement of the Georgian healthcare system.