ხაჩატურ აბოვიანის სახელობის სომხეთის სახელმწიფო პედაგოგიურ უნივერსიტეტში (ASPU) გაიმართა მესამე საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „ისტორიის სწავლების აქტუალური პრობლემები“.
კონფერენციის ორგანიზატორები არიან მსოფლიო ისტორიისა და მისი სწავლების მეთოდიკის პალატა, ისტორიის ფაკულტეტთან არსებული ისტორიის სწავლების კვლევითი სამეცნიერო ცენტრი სომხეთსა და დიასპორაში.
სამეცნიერო ფორუმმა ერთად შეკრიბა სომხეთის რესპუბლიკისა და უცხოური სამეცნიერო დაწესებულებების წამყვანი სპეციალისტები, ისტორიის სწავლებაში არსებული გამოწვევების განხილვის, მათ მიერ განხორციელებული კვლევის შედეგების წარდგენისა და გამოცდილების გაზიარების მიზნით.
კონფერენციის მუშაობაში მონაწილეობდა კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორი, ჟან მონეს კათედრის “ევროკავშირი მშვიდობის, კეთილდღეობისა და უსაფრთოხოებისათვის” (EU-PPS) პროფესორი გურანდა ჭელიძე . მან კოლეგებს გაუზიარა ჟან მონეს კათედრის ფარგლებში მიღებული გამოცდილება ახალი სასწავლო კურსების შემუშავებასა თუ სრულყოფასთან დაკავშირებით. მან თავის მოხსენებაში „თანამედროვე ევროპის ისტორიის სწავლება უნივერსიტეტებში: პრობლემები, პრაქტიკა და პერსპექტივები“, განმარტა იმ ძირითადი გამოწვევებისა თუ ტენდენციების შესახებ, რომელიც თან ახლავს “ევროპის ახალი და უახლესი ისტორიის” სწავლებას. ისაუბრა აღნიშნული სასწავლო კურსის მის მიერ შემუშავებული შინაარსის, სწავლების მეთოდიკისა და სასწავლო ლიტერატურის შესახებ. მოხსენებას დამსწრე საზოგადოების მხრიდან მოჰყვა დიდი გამოხმაურება, დაისვა არაერთი შეკითხვა და გაიმართა საინტერესო დისკუსია.

The 3rd International Scientific Conference titled "Current Problems of History Teaching" was held at the Khachatur Abovyan Armenian State Pedagogical University (ASPU).
The conference was organized by the Chamber of World History and its Teaching Methodology and the Research Scientific Center of History Teaching in Armenia and Diaspora operating at the Faculty.
The scientific enterprise brought together leading specialists of Republic Armenia and foreign scientific institutions under one floor to discuss the main issues of the field and share the results of their research.
Jean Monnet Professor Guranda Chelidze from Caucasus University and the Jean Monnet Chair “European Union for Peace, Prosperity, and Security” (EU-PPS) took part in the conference (online). She shared with her colleagues the experience she had gained at the Jean Monnet Chair in developing and improving new courses. In her presentation “The Teaching of Contemporary European History in HEI: Problems, Practice and Perspectives” she discussed the main problems and trends associated with teaching “Modern and Contemporary European History”. She talked about the course content, teaching methods, and educational materials. The presentation aroused great interest among the audience, a number of interesting questions were asked, and a discussion took place.