17 და 18 თებერვალს, კავკასიის უნივერსიტეტის Erasmus+ ჟან მონეს პროექტის „ევროპული სწავლების სამკუთხედი“ (TEESS) ფარგლებში, მარნეულის N3 აზერბაიჯანულ საჯარო სკოლაში საბაზო და საშუალო საფეხურის მოსწავლეების, მათი მშობლებისა და მასწავლებლებისათვის ჩატარდა ვორკშოპები თემაზე „ევროპული ასოცირების პროცესები საქართველოში.“
პროექტის „ევროპული სწავლების სამკუთხედი“ (TEESS) განხორციელებას მარნეულში საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსთან ერთად მხარი დაუჭირა მარნეულის საგანმანათლებლო რესურს ცენტრმა.
ვორკშოპები მიზანად ისახავდა საქართველოს ევროკავშირთან ასოცირების მხარდაჭერას ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში. კერძოდ, სწავლების, კომუნიკაციისა და ინფორმირების საშუალებით მსმენელების ცნობიერების ამაღლებას საქართველოს ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმების, ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო ეკონომიკური სივრცის შეთანხმებისა (AA/DCFTA) და სწორი საინფორმაციო პოლიტიკის შესახებ.
ვორკშოპები მონაწილეობა მიიღო 120-მდე მსმენელმა. გამოიკვეთა მსმენელთა ინტერესი საქართველოში ევროპული ასოცირების პროცესებთან მიმართებაში. მოსწავლეებმაც, მშობლებმაც და პედაგოგებმაც აღნიშნეს, რომ მათთვის მიწოდებული ინფორმაციიდან ბევრი რამ ახალი და ძალიან საჭირო ინფორმაციაა. აქვე აღინიშნა პედაგოგების ინტერესი გაიზარდოს ევროინტეგრაციისა და ასოცირების თემატიკის განხილვა სამოქალაქო განათლებისა და ისტორიის სწავლების პროცესში. სკოლას საჩუქრად გადაეცა პროექტის ფარგლებში ოთხ ენაზე, მათ შორის აზერბაიჯანულ ენაზე გამოცემული დამხმარე სახელმძღვანელო ისტორიისა და სამოქალაქო განათლების მასწავლებლებისათვის „ევროპული ასოცირების პროცესი საქართველოში“. შეხვედრის დროს დაანონსდა პროეტის ფარგლებში გამოცხადებული მოსწავლეთა ესეების კონკურსი „მე დავინახე ევროპა საქართველოში“. ისინი ახალციხელი მოსწავლეების მსგავსად, მოსწავლეები ქართულ ენაზე, წერილობითი ფორმით წარმოადგენენ საკუთარ შეხედულებებს AA/DCFTA–ს მნიშვნელობის შესახებ საქართველოს განვითარებაში და მათ პირად ცხოვრებაში, თუ როგორ ხედავენ საკუთარ თავს ისინი ევროპულ ფასეულობებზე დაფუძნებული დემოკრატიული საზოგადოების მშენებლობაში.
პროექტით გათვალისწინებული ვორკშოპები მარნეულში არ დასრულებულა, ქვეყანაში არსებული ეპიდემიოლოგიური ვითარებიდან გამომდინარე დაიგეგმება მომდევნო ორი ვორკშოპი მარნეულის ქართულ-რუსულ საჯარო სკოლაში.

Caucasus University's Erasmus + Jean Monnet project "Triangle Effect of European Studies at schools" (TEESS) organized workshops in Marneuli on February 17-18, 2021. Workshops were attended by middle and secondary stage students, their parents and teachers from Marneuli N3 Azerbaijan public school.
The implementation of the project "Triangle Effect of European Studies at schools" (TEESS) was supported by the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Georgia and the Educational Resource Center of Marneuli. The aim of the workshops was to support Georgia's association into the EU in the regions of Georgia populated with the ethnic minorities. In particular, to raise the awareness of the trainees through education, communication and information about Georgia's Agreement of Association with the European Union, the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (AA / DCFTA) and sound information policy.
Up to 120 listeners participated in the workshops. The workshops highlighted the interest of the listeners in the Association process of Georgia into the EU. All the listeners including students, parents and teachers noted that much of the information provided was new and much needed. Teachers emphasized the interest to increase the discussions on European integration and association issues in the process of teaching civil education and history. The school was granted with the book published on Azerbaijan language within the project - the textbook for history and civic education teachers “European Association Process in Georgia”.
The chain of workshops is to be continued. Due to the epidemiological situation in the country, the next workshops are to be planned later on in Marneuli Georgian-Russian public school.