21 დეკემბერს, თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორიის მცირე დარბაზში, კავკასიის უნივერსიტეტის, საქართველოს ეროვნული უნივერსიტეტსა (სეუ) და ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტს შორის 2020 წელს გაფორმებული ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმით გათვალისწინებული პროექტის პრეზენტაცია გაიმართა.
პროექტის ფარგლებში, რომელიც მიზნად ისახავდა თბილისის სახელმწიფო კონსერვატორიაში დაცული ტრადიციული მუსიკის უნიკალური საექსპედიციო ჩანაწერების - აუდიო და ვიდეოარქივის მასალების გამოცემას, მომზადდა 2 ორენოვანი გამოცემა:
- ძებნად დაკარგულისა // IN SEARCH OF LOST THINGS (ვალერიან მაღრაძის საექსპედიციო აუდიოჩანაწერები მესხეთიდან // VALERIAN MAGHRADZE’S EXPEDITION AUDIO RECORDINGS FROM MESKHETI - გამოცემა მომზადდა ტრადიციული მრავალხმიანობის კვლევის საერთაშორისო ცენტრის მიერ ვალერიან მაღრაძის 1960-1980-იანი წლების მესხურ საექსპედიციო მასალას, რომელიც დღემდე გამოუკვლევი და გამოუქვეყნებელი გახლდათ.
- აუდიოდისკი თანდართული ბუკლეტით „გრიგოლ ჩხიკვაძე - ქართული ტრადიციული მუსიკის საექსპედიციო ფონოჩანაწერები“ // EXPEDITION AUDIO RECORDINGS OF GEORGIAN TRADITIONAL MUSIC – GRIGOL CHKHIKVADZE - აერთიანებს გამოჩენილი ქართველი მუსიკოსის, ტრადიციული მუსიკის ღვაწლმოსილი შემკრების, მკვლევრისა და პედაგოგის, ხელოვნების დამსახურებული მოღვაწის, პროფესორ გრიგოლ ჩხიკვაძის მიერ საქართველოს კუთხეებში 1940-იან-1970-იან წლებში ჩატარებული ეთნომუსიკოლოგიური ექსპედიციების ჩანაწერებს.
ღონისძიების ფარგლებში, აუდიტორიის წინაშე სიტყვით წარდგა კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტი, კახა შენგელია, რომელმაც პროექტის მნიშვნელობაზე ისაუბრა. ასევე დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართეს კონსერვატორიის რექტორმა, ნანა შარიქაძემ და საქართველოს ეროვნული უნივერსიტეტის რექტორმა, გია კავთელიშვილმა.
ღონისძიების ფარგლებში, გამოცემათა შემდგენლების მოკლე მიმართვა და ქართული ფოლკლორული მუსიკის მცირე კონცერტი გაიმართა.

On December 21, in the small hall of Vano Sarajishvili Tbilisi State Conservatory, a presentation of the project envisaged by the Memorandum of Cooperation signed in 2020 between Caucasus University, Georgian National University (SEU) and Ivane Javakhishvili Tbilisi State University was held.
Within the framework of the project, which aimed at publishing unique expedition records of traditional music preserved at the Tbilisi State Conservatory - audio and video archive materials, 2 different language editions were prepared:
IN SEARCH OF LOST THINGS - VALERIAN MAGHRADZE’S EXPEDITION AUDIO RECORDINGS FROM MESKHETI - The edition was prepared by the International Center for the Study of Traditional Polyphony.
The audio disc with the attached booklet " EXPEDITION AUDIO RECORDINGS OF GEORGIAN TRADITIONAL MUSIC - GRIGOL CHKHIKVADZE " - combines records of ethnomusicological expeditions from 1940 to 1970.
During the event, the President of Caucasus University, Dr. Kakha Shengelia, addressed the audience and spoke about the importance of the project. Rector of the Conservatory - Nana Sharikadze and Rector of the Georgian National University - Gia Kavtelishvili also addressed the audience.
Within the framework of the event, a short address by the compilers of the publications and a small concert of Georgian folk music were held.