28 დეკემბერს, ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული ERASMUS+ ინსტიტუციური განვითარების პროექტის „ფსიქოლოგიური კონსულტაციის ცენტრების გახსნა სტუდენტებისთვის საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში (E-PSY)" ფარგლებში, კავკასიის უნივერსიტეტში ფსიქოლოგიური კონსულტაციის ცენტრი გაიხსნა.
აღნიშნული პროექტის ერთ-ერთ მთავარ მიზანს სწორედ საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში სტუდენტთა ფსიქოლოგიური კონსულტაციის ცენტრების ჩამოყალიბება და გადაწყვეტილების მიმღები პირებისთვის (საქართველოს ხელისუფლების, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს წარმომადგენლებისთვის) ოფიციალური დოკუმენტების განვითარება წარმოადგენს, რათა მოხდეს ცნობიერების ამაღლება მენტალური ჯანმრთელობის შესახებ და ყურადღება გამახვილდეს ქართულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში სტუდენტთა ფსიქოლოგიური კონსულტაციის მნიშვნელობაზე.
ფსიქოლოგიური კონსულტაციის ცენტრის დაფუძნებით, კავკასიის უნივერსიტეტის სტუდენტები მიიღებენ ფსიქოლოგიურ კონსულტაციასა და დახმარებას მათი მოთხოვნის შესაბამისად. ამ დახმარებას მათ გაუწევენ ფსიქოლოგები, რომლებიც სპეციალიზებულ ტრენინგებს გაივლიან ბიდგოშისა და ბრაშოვის უნივერსიტეტებში, მონაწილეობას მიიღებენ ქართველი და ევროპელი სპეციალისტების მიერ ორგანიზებულ ვორქშოფებსა და სემინარებში. პროექტის ფარგლებში ასევე შემუშავდება რეკომენდაციები და საკანონმდებლო დოკუმენტაცია, შეიქმნება უნივერსიტეტების ფსიქოლოგიური კონსულტაციის ცენტრების ასოციაცია, რაც ხელს შეუწყობს პროექტის შედეგების მდგრადობასა და მის სიცოცხლისუნარიანობას.
პროექტის კოორდინატორია სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. პროექტის შესახებ დეტალური ინფორმაციისთვის, გთხოვთ ეწვიოთ პროექტის ვებ-გვერდს

On December 28, within the framework of the ERASMUS+ institutional development project "Establishment of Psychological Counseling Centers at Georgian HEIs for Students (E-PSY)", a psychological counseling center was opened at Caucasus University.
One of the main goals of this project is the establishment of student psychological counseling centers in Georgian higher educational institutions and the development of official documents for decision-makers (representatives of the Georgian government, the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Georgia) in order to raise awareness about mental health and focus on the importance of student psychological counseling in Georgian higher educational institutions.
With the establishment of the Psychological Counseling Center, the students of Caucasus University will receive psychological counseling and assistance according to their needs. This help will be provided by psychologists who will undergo specialized training at Bydgoszcz and Brasov universities, and will participate in workshops and seminars organized by Georgian and European specialists. Within the framework of the project, recommendations and legislative documentation will also be developed, an association of psychological counseling centers of universities will be created, which will contribute to the sustainability of the project's results and its viability.
The project coordinator is Sokhumi State University. For detailed information about the project, please visit the project website