18 დეკემბერს, 12:00 საათზე CU კამპუსში, აბიტურიენტებისთვის საჯარო ლექცია გაიმართება თემაზე - „დრეიფუსის საქმე“ ღალატი თუ ერთგულება“
XIX საუკუნის ბოლოს საფრანგეთის არმიის ოფიცრის, წარმოშობით ებრაელი ალფრედ დრეიფუსის წინააღმდეგ აღძრული სასამართლო პროცესი. ბრალდების საბაბი გახდა საფრანგეთის გენერალური შტაბიდან საიდუმლო დოკუმენტის გაქრობა. ამ დოკუმენტის დაკარგვასთან დრეიფუსის კავშირის შესახებ პირდაპირი მტკიცებულება არ არსებობდა, მაგრამ ბრალდების მხარემ დრეიფუსის გაყალბებული წერილი წარმოადგინა, რომელიც ადასტურებდა მის კავშირს გერმანიის დაზვერვასთან. სასამართლომ ეს მტკიცებულება საკმარისად მიიჩნია. დრეიფუსი დააკავეს და სამშობლოს ღალატის ბრალდებით გაასამართლეს. იგი საფრანგეთის კოლონია გვიანაში გადაასახლეს
ლექციაზე განვიხილავთ XIX საუკუნის საფრანგეთის რესპუბლიკის ისეთ ისტორიულ დოკუმენტებს, როგორიცაა:
„ბრალს ვდებ“ ემილ ზოლას წერილი საფრანგეთის პრეზიდენტს
ემილ ზოლას წერილი საფრანგეთს
დრეიფუსის და ზოლას სასამართლო საქმის ოქმები
პროკურორის სიტყვა
ადვოკატის სიტყვა
ლექციის ფარგლებში, ასევე განხიული იქნება რომან პოლანსკის ფილმს „ოფიცერი და ჯაშუში“
ლექციის მიზანია, პასუხი გაეცეს საფრანგეთის ისტორიაში არსებულ აქტუალურ შეკითხვას: ვინ იყო ალფრედ დრეიფუსი, მოღალატე თუ ქვეყნის ერთგული?
ლექციას წაიკითხავენ:
კომპანია „პროტეგო მაქსიმა ლეგალ“ - ის დამფუძნებელი პარტნიორი იურისტი ლუკა ბიბინეიშვილი
კავკასიის უნივერსიტეტის სამართლის სკოლის მე-3 კურსის სტუდენტი, კომპანია „პროტეგო მაქსიმა ლეგალ“ - ის იურისტის თანაშემწე მარიამ ხანთაძე

On December 18, at 12:00 a public lecture will be held for the entrants on the topic - "The Dreyfus Affair" Betrayal or Loyalty " at the CU campus,
At the end of the 19th century, a lawsuit was filed against Alfred Dreyfus, a French army officer of Jewish descent. The reason for the accusation was the disappearance of a secret document from the French General Staff. There was no direct evidence of Dreyfus's connection to the loss of this document, but the prosecution submitted a forged Dreyfus letter confirming its connection to German intelligence. The court found this evidence sufficient. Dreyfus was arrested and tried on charges of treason. He was exiled to a French colony in Guyana
In the lecture we will discuss such historical documents of the XIX century French Republic as:
Roman Polanski's film "The Officer and the Spy" will also be discussed during the lecture.
The aim of the lecture is to answer a topical question in the history of France: who was Alfred Dreyfus, a traitor or a loyalist of the country?
The lecture will be delivered by:
Lawyer Luka Bibineishvili, Founding Partner of Protego Maxima Legal
Mariam Khantadze, a 3rd year student at Caucasus School of Law, Assistant Lawyer at Protego Maxima Legal