კავკასიის უნივერსიტეტისა და გამომცემლობა „ბონა კაუზა“-ს მიერ გამოიცა სამართლის სკოლის სადოქტორო პროგრამის კურსდამთავრებულის, პროფესორ ირაკლი შამათავას მონოგრაფიული ნაშრომი „მხარეთა უფლება მოვალეობების თანაბარზომიერი დაცვის სტანდარტი სესხის ხელშეკრულებაში“.
მონოგრაფიული ნაშრომი დაეფუძნა კავკასიის უნივერსიტეტის სამართლის სკოლაში დაცულ ამავე სახელწოდების სადოქტორო ნაშრომს (ხელმძღვანელი: პროფესორი ლევან გოთუა. რეცენზენტები: პროფესორი თამარ ლაკერბაია და პროფესორი ქეთევან მესხიშვილი).
წიგნში წარმოდგენილია საერთო სასამართლოთა პრეცედენტები და უცხოური მართლმსაჯულების პრაქტიკაც. მონოგრაფიული ნაშრომი ფოკუსირებულია უფლებრივი ბალანსის დაცვის თანაბარზომიერებაზე და შეიცავს ქართული სამართალმცოდნეობისთვის პრაქტიკულად გამოსადეგ მრავალ დეტალს.
ნაშრომის გაცნობა რეკომენდებულია როგორც სასესხო-საკრედიტო სამართლებრივ ურთიერთობებთან დაკავშირებულ პირთათვის, ისე ცივილისტიკით დაინტერესებულ მკითხველთა ფართო წრისთვის.

Monographic work of CSL doctoral program graduate published by "Bona Causa" publishing house
Caucasus University and "Bona Causa" publishing house published the monographic work "The Standard of Equal Protection of The Rights and Obligations of Parties in a Loan Agreement" by Professor Irakli Shamatava, a graduate of the doctoral program of the School of Law.
The monographic work is based on the doctoral thesis of the same name, which was defended at the Caucasus University School of Law (supervisor: Professor Levan Gotua; reviewers: Professor Tamar Lakerbaia and Professor Ketevan Meskhishvili).
The book presents precedents from general courts as well as foreign justice practices. The monographic work focuses on the equality of protection of the legal balance and contains many details that are valuable for Georgian jurisprudence.
The work is recommended both for those involved in the loan-credit legal relations and for a wider audience of readers interested in active citizenship.