20 დეკემბერს, მწერალთა სახლში გაიმართა ლიტერატურული კონკურსის „ვილაპარაკოთ აფხაზეთზე“ გამარჯვებულების დაჯილდოების ცერემონია და პროექტის ფარგლებში, სკოლის მოსწავლეების მიერ შექმნილი ლიტერატურული ტექსტების კრებულის პრეზენტაცია.
ცერემონიას კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტი, კახა შენგელია დაესწრო, რომელმაც დამსწრე აუდიტორიას სიტყვით მიმართა, კონკურსის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აფხაზეთთან ურთიერთობების აღდგენის აუცილებლობას გაუსვა ხაზი.
„ვილაპარაკოთ აფხაზეთზე“ აფხაზეთის კულტურის, სპორტის და ახალგაზრდულ საქმეთა სააგენტოსა და მწერალთა სახლის ერთობლივი ლიტერატურულ
კონკურსია, რომლის მიზანია მოზარდებში ცნობიერების ამაღლება კონფლიქტის ზონებისა და საქართველოს ოკუპაციის შესახებ, მათთვის იმის შეხსენება, რომ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები ადამიანები ჩვენი თანამოქალაქეები არიან, რომლებთანაც საერთო ისტორიული წარსული გვაკავშირებს.
კონკურსი „ვილაპარაკოთ აფხაზეთზე“ ირაკლი შამათავას „ვილაპარაკოთ 33 ამბავი აფხაზეთზე“ პროექტის ინსპირაციაა.
კრებული, რომელშიც კონკურსის პირველი ტურის ფინალისტების და მეორე ტურის გამარჯვებული ავტორების ტექსტებია თავმოყრილი, კავკასიის უნივერსიტეტის მხარდაჭერით გამოიცა. ესეები, ჩანახატები, მოთხრობები, მკითხველის ყურადღებას, უპირველესად, გულწრფელობის ხარისხით იპყრობს.
კონკურსში გამარჯვებულ, საუკეთესო ტექსტების ავტორებს, კავკასიის უნივერსიტეტისგან საჩუქრად პლანშეტები გადაეცათ.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე რუსლან აბაშიძე და აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრი ეკა ხოფერია.

On December 20, Writers' House hosted an award ceremony for the winners of the "Let's Talk about Abkhazia" literary competition as well as the presentation of the literary text collection created by schoolchildren as part of the project.
The ceremony was attended by the President of Caucasus University, Dr. Kakha Shengelia, who addressed the audience, spoke about the importance of the competition and stressed the need to restore relations with Abkhazia.
"Let's talk about Abkhazia" is a joint literary event of the Abkhazian Culture, Sports and Youth Affairs Agency and Writers' House.
The competition aims to raise awareness among adolescents about conflict zones and the occupation of Georgia, to remind them that the people living in the occupied territories are our fellow citizens with whom we share a common historical past.
The competition "Let's talk about Abkhazia" is the inspiration of Irakli Shamatava's project "Let's Talk: 33 Stories about Abkhazia".
The collection, which contains the texts of the first round finalists of the competition and the winners of the second round, was published with the support of Caucasus University. Essays, sketches, short stories, capture the reader's attention primarily with a degree of sincerity.
The winners of the competition, the authors of the best texts, were awarded tablets from Caucasus University.
The event was attended by the Chairman of the Government of Autonomous Republic of Abkhazia Ruslan Abashidze and the Minister of Education and Culture of the Autonomous Republic of Abkhazia Eka Khoperia.