დიპლომატიური პროგრამების დირექტორი
პროფესორ ვასილ სიხარულიძეს აქვს ეთიკური ხელმძღვანელობის გამორჩეული გამოცდილება და არის კავკასიის უნივერსიტეტის ნიუ – ვესტმინსტერის კოლეჯში დიპლომატიის პროგრამების დირექტორი.
პროფესორი სიხარულიძე არის გამორჩეული დიპლომატი,  ექიმი  ფსიქიატრი. იგი არის საქართველოს ატლანტიკური საბჭოს თავმჯდომარე და  2009-2010 წლებში იყო საქართველოს პრეზიდენტის საგარეო პოლიტიკური სპეციალური მრჩეველი. მას ასევე ეჭირა თავდაცვის მინისტრის თანამდებობა 2008-2009 წლებში და შეერთებული შტატებში, კანადასა და მექსიკაში საქართველოს ელჩის თანამდებობა 2005-2009 წლებში.
პროფესორი სიხარულიძე 2004 წლიდან 2005 წლამდე საქართველოს თავდაცვის სამინისტროში თავდაცვის მინისტრის მოადგილის თანამდებობას იკავებდა. 2004 წლის მარტიდან ივლისამდე მუშაობდა ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილ და ასევე იგივე წლის ივლისში დაინიშნა საქართველოს თავდაცვის მინისტრის მოადგილედ.  2005 წელს დაინიშნა თავდაცვის მინისტრის პირველ მოადგილედ, მის კომპეტენციაშიც შედიოდა პოლიტიკისა და დაგეგმვის, საერთაშორისო ურთიერთობებისა და იურიდიული საკითხები. 2002 წლიდან 2004 წლამდე იგი მუშაობდა ნატოში საქართველოს მისიის უფროსის მოადგილედ, ხოლო საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ნატოს სამმართველოს უფროსად 2000 წლიდან 2002 წლამდე. 1996 წლიდან 2001 წლამდე იყო მთავარი სპეციალისტი საქართველოს პარლამენტის თავდაცვისა და უსაფრთხოების კომიტეტში. ის არის საქართველოს ატლანტიკური საბჭოს გამგეობის წევრი და 1995 წლის 1996 წლამდე იყო პირველი აღმასრულებელი დირექტორი.
პროფესორმა სიხარულიძემ 1993 წელს დაამთავრა თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის სამკურნალო ფაკულტეტი და მიიღო დოქტორის ხარისხი ფსიქიატრიაში. 1993-1995 წლებში მუშაობდა სპეციალობის მიხედვთ ფსიქიარიის ინსტიტუტში. 2011 წელს მან დაამთავრა ჰარვარდის უნივერსიტეტის ჯონ კ. კენედის სახელობის სამთავრობო სკოლა სახელმწიფო ადმინისტრირების მაგისტრის ხარისხით, და 2018 წელს მიიღო შეთავაზება და დაინიშნა პროფესორად კავკასიის უნივერსიტეტში, სადაც ის  ლექციებს კითხულობდა  2013-2016 წლებში. ის ასევე ლექციებს კითხულობდა ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტსა და საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტში და იყო ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტის მოწვეული მეცნიერი.
პროფესორი სიხარულიძე ფლობს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის წოდებას და სახელმწიფო სამსახურის ფაქტობრივი მრჩეველის ხარისხს. მან 2001-2003 წლებში მიენიწა ნატოს სტიპენდია, 2018 წელს დაინიშნა კავკასიის უნივერსიტეტის ნიუ-ვესტმინსტერის კოლეჯის დამსახურებული მეცნიერ-თანამშრომლის თანამდებობაზე. ის არის საქართველოს ატლანტიკური საბჭოს პუბლიკაციების უსაფრთხოების მიმოხილვის თანაავტორი.
პროფესორ სიხარულიძეს მიღებული აქვს  მრავალი ჯილდო და დაჯილდოებულია ვახტანგ გორგასლის ორდენით საქართველოს ღირსეული სამსახურისთვის. ის საუბრობს ქართულ, ინგლისურ, რუსულ და ფრანგულ ენებზე.
როგორც დიპლომატიის პროფესორი, უფროსი მეცნიერ თანამშრომელი და კავკასიის უნივერსიტეტის ნიუ-ვესტმინსტერის კოლეჯის დიპლომატიის პროგრამების დირექტორი, პროფესორი ვასილ სიხარულიძე მხარს უჭერს აკადემიური ოსტატობის უმაღლეს სტანდარტებს და ერთგულია კავკასიის უნივერსიტეტის, კავკასიის უნივერსიტეტის ნიუ – ვესტმინსტერის კოლეჯისა და მისი გლობალური ქსელის წინსვლისა.

Director of Diplomacy Programs
His Excellency Professor Dr. Vasil Sikharulidze has a distinguished record of ethical leadership and is the Director of Diplomacy Programs at the New Westminster College of Caucasus University.
Professor Sikharulidze is the Chairman of the Atlantic Council of Georgia and previously served as Special Foreign Policy Advisor to the President of Georgia from 2009 to 2010. He also previously served as the Minister of Defense of Georgia from 2008 to 2009, and as Ambassador of Georgia to the United States, Canada and Mexico from 2005 to 2009.
Professor Sikharulidze served as Deputy Minister of Defense for International Relations at the Ministry of Defense of Georgia from 2004 to 2005, and as Undersecretary for International Relations, Strategy and Policy at the National Security Council of Georgia in 2004. From 2002 to 2004, he served as Deputy Head of Mission of the Georgia Mission to NATO, and as Head of the NATO Division of the Ministry of Foreign Affairs of Georgia from 2000 to 2002. From 1996 to 2001, he was Senior Specialist on the Committee on Defense and Security of the Parliament of Georgia. He is the Founder of the Atlantic Council of Georgia and served as its first Executive Director from 1995 to 1996.
Professor Sikharulidze graduated in 1993 from Tbilisi State University with a Doctor of Medicine in Psychiatry, and practiced psychiatry from 1993 to 1995 at the Institute of Psychiatry. In 2011, he graduated from the John F. Kennedy School of Government at Harvard University with a Master of Public Administration degree, and received his professorial appointment as Professor of Diplomacy in 2018 from Caucasus University, where he previously lectured as a distinguished speaker from 2013 to 2016. He has also lectured at Ilia State University and the Georgian Institute of Public Affairs, and was a Visiting Scholar at George Washington University.
Professor Sikharulidze holds the diplomatic rank of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, and the civil service rank of Actual State Advisor. He held the NATO Fellowship from 2001 to 2003 and received appointment in 2018 as a Distinguished Fellow of the New Westminster College of Caucasus University. He is co-author of the Atlantic Council of Georgia Publication Security Review.
Professor Sikharulidze has received numerous honors and decorations and is the recipient of the Order of Vakhtang Gorgasali for his distinguished service to Georgia. He speaks Georgian, English, Russian and French.
As a Professor of Diplomacy, Distinguished Fellow and Director of Diplomacy Programs of the New Westminster College of Caucasus University, Professor Dr. Vasil Sikharulidze, M.D., is dedicated to supporting the highest standards of academic excellence and is committed to the advancement of Caucasus University, the New Westminster College of Caucasus University and its Global Network of Fellows.
The information contained in this biographical summary is accurate and verifiable by legal documentation.