თბილისი, საქართველო – 19-21 მარტი, 2024 წელი.
ინოვაციური პროექტის “RE-DIRECTION” ფარგლებში, რომელიც თანადაფინანსებულია ევროკავშირის მიერ და რომელსაც ჰყავს საერთაშორისო პარტნიორების კონსორციუმი, მიმდინარე წლის 19-21 მარტს პირველი სამუშაო შეხვედრა გაიმართა.
ეს ამბიციური ინიციატივა, რომელიც “Erasmus+”-ის პროგრამის ქოლგის ქვეშ მიმდინარეობს, მოწოდებულია უკრაინისა და საქართველოს უმაღლესი განათლების ციფრულ სეგმენტში რევოლუციური ცვლილებების განსახორციელებლად. 719,984 ევროს გრანტის მქონე პროექტი აერთიანებს 13 უნივერსიტეტს, ორ სამინისტროსა და ერთ საერთაშორისო საკონსულტაციო ორგანიზაციას. ის მიზნად ისახავს უმაღლესი განათლების განახლებასა და უმაღლესი საგანმანათლებლო სივრცის მორგებას თანამედროვე ციფრულ სტანდარტებთან, მდგრადობის პრაქტიკულ ასპექტებთან და შრომის ბაზრის მოთხოვნებთან.
პროექტის პირველი შეხვედრის საზეიმო გახსნამ საქართველოს საერთაშორისო უნივერსიტეტ ჯიუ-ში შექმნა შესანიშნავი ფონი სამ-დღიანი ფორმატის აქტივობისათვის, რომელიც გაჯერებული იყო პარტნიორული დისკუსიებით, სტრატეგიული დაგეგმვითა და კულტურათა დიალოგით. შეხვედრა დაიწყო მასპინძელ უნივერსიტეტში ვიზიტით, რომელსაც ახლდა ოფიციალური დახვედრა და საინტერესო აქტივობები, რომელთა მიზანიც პროექტის სხვადასხვა პარტნიორს შორის გუნდური სულისკვეთებისა და ურთიერთგაგების გაძლიერება იყო.
პირველ დღეს, შეხვედრის დასაწყისში პროექტის მონაწილეებმა მოისმინეს GIU-ს რექტორისა და კანცლერის შესავალი სიტყვა, რომელსაც მოჰყვა უნივერსიტეტის ერთ-ერთი სტუდენტის პრეზენტაცია ამავე უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების სტუდენტური ცხოვრების შესახებ. პროექტის კოორდინატორმა (რომელიც კარლშოშულეს საერთაშორისო უნივერსიტეტის წარმომადგენელია) და მასთან ერთად საკონსულტაციო ორგანიზაციის “BK Consult GmbH” წარმომადგენლებმა ხელი შეუწყეს დისკუსიებს პროექტის არსისა და მიზნების შესახებ. შეხვედრის მსვლელობისას საუბარი ასევე შეეხო რისკებისა და ხარისხის უზრუნველყოფის ეფექტიანი გეგმის შემუშავების საკითხს.
მომდევნო დღეები დაეთმო სამუშაო პაკეტების დეტალურად შესწავლას. პროექტის მონაწილეები ეწვივნენ საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს. მიმდინარეობდა მსჯელობა პროექტის ისეთი მნიშვნელოვანი კომპონენტების ირგვლივ, როგორებიცაა კურიკულუმების განვითარება და მდგრადობის ღონისძიებების უზურნველყოფა. შეხვედრის დღის წესრიგით გათვალისწინებული ყოველი სესია მიზნად ისახავდა ყოვლისმომცველი მეთოდოლოგიის ჩარჩოს შექმნას, რომელიც გადამწყვეტი იქნება პროექტის წარმატებისთვის.
შეხვედრა დასრულდა კავკასიის უნივერსიტეტში ვიზიტით და არსებითი განხილვებით, რამაც გააძლიერა პარტნიორების სულისკვეთება პროექტის მოსალოდნელი შედეგების მისაღწევად.
“RE-DIRECTION”-ის პროექტის გუნდი იწყებს სვლას მკაფიო ტრაექტორიით ინკლუზიური, ინოვაციური და მდგრადი უმაღლესი განათლების პრაქტიკების შესამუშავებლად.

Tbilisi, Georgia – March 19-21, 2024
The innovative project RE-DIRECTION, co-funded by the EU and backed by a consortium of international partners, launched its kick-off meeting from March 19th to 21st, 2024. This ambitious initiative, under the umbrella of the Erasmus+ programme, is poised to revolutionize the digital landscape of higher education in Ukraine and Georgia.
With a total grant of €719,984, the project unites 13 universities, two ministries, and one international consultancy in a concerted effort to reshape and align higher education with contemporary digital frameworks, sustainable practices, and the demands of the labour market.
The project's ceremonial commencement at Georgian International University GIU set an invigorating tone for a three-day agenda packed with collaborative discussions, strategic planning, and cultural exchange. The meeting began with an official welcome, an insightful visit to the host university, and engaging activities designed to foster team spirit and mutual understanding among the diverse project partners.
Day one featured in-depth introductions by prominent figures such as the Rector and Chancellor of GIU, followed by an immersive presentation on the students' experience at the institution. The Project Coordinator from Karlshochschule International University and BK Consult GmbH facilitated discussions on the project's overview, objectives, and the establishment of a robust Risk and Quality Assurance plan.
The subsequent days were dedicated to exploring detailed work packages, visiting the Ministry of Education of Georgia, and engaging with pivotal components of the project, such as curricular development and sustainability measures. Each session, meticulously outlined in the agenda, aimed to create a comprehensive methodology framework that will be crucial for the project's success.
The meeting concluded with a visit to Caucasus University and a roundup of discussions that solidified the consortium's dedication to implementing the project's envisioned outcomes.
RE-DIRECTION embarks on its journey with a clear trajectory towards fostering inclusive, innovative, and sustainable higher education practices.