მიმდინარე წლის 18-20 ნოემბერ ბაბეშ-ბოლაის უნივერსიტეტის (BBU) ორგანიზებით გაიმართება ყოველწლიური საერთაშორისო კონფერენცია „Governance, Intelligence and Security” თემაზე საზღვრების უსაფრთხოების გააზრება თანამედროვე საზოგადოებაში (Understanding Border Securitization in Contemporary Societies).
საზღვრის უსაფრთხოება კვლავ მნიშვნელოვან საკითხად რჩება მრავალი ქვეყნისთვის ბოლოდროინდელი საშინაო და საერთაშორისო პოლიტიკური მოვლენების კონტექსტში, რომელიც ტრანსნაციონალური მიგრაციის ტალღების, პოსტკონფლიქტური ზონების მართვისა, და ტერორისტული თავდასხმების გავრცელების გათვალისწინებით, ჯერ კიდევ შეუსწავლელ საკითხად რჩება. კონფერენციის მიზანია ხელი შეუწყოს მიმდინარე მოვლენების შესახებ ცოდნის გაზიარებას, მოვლენების უკეთ გააზრებასა და საზღვრის უსაფრთხოების ძირითად კომპონენტებზე მუშაობას.
კვლევითი ნაშრომის წარდგენა შეუძლიათ, როგორც ახლაგზარდა მეცნიერებს (PHD კანდიდატებს), ისე გამოცდილ მკვლევარებს შემდეგ საკითხებზე:
- მიგრაცია და საზღვრის უსაფრთხოება
- საერთაშორისო აქტორების როლი საზღვრის უსაფრთხოებაში
- ტერიტორიული მეტოქეობა და გეოპოლიტიკური გამოწვევები
- საზღვრის უსაფრთხოების გავლენა პოლიტიკაზე ან ეკონომიკაზე;
- საზღვრის და ეროვნული უსაფრთხოება
- საზღვრის მართვა და საერთაშორისო თანამშრომლობა
- ტერორიზმის ან არატრადიციული საფრთხეების გავლენა საზღვრის უსაფრთხოებაზე
აბსტრაქტის წარდგენა |
8 ოქტომბერი, 2021 |
შერჩევის შედეგები |
10 ოქტომბერი, 2021 |
სრული ნაშრომის გაგზავნა |
13 ოქტომბერი, 2021 |
ღონისძიება |
18-20 ნოემბერი, 2021 |
კონფერენციაში მონაწილეობის მსრუველებმა სააპლიკაციო ფორმა უნდა შეავსონ არაუგვიანეს 2021 წლის 8 ოქტომბრისა.

Babeș-Bolyai University (BBU) is organizing international annual conference „Governance, Intelligence and Security”- Understanding Border Securitization in Contemporary Societies, 18-20 November 2021.
Border securitization remains a salient issue for many countries in the context of recent domestic and international political developments. In regard with Important waves of transnational migration, the management of post-conflict areas, the spread of terror attacks, it still remains under-explored. This conference aims to facilitate the sharing of knowledge and a better understanding of current situations, and to bring together works addressing to the core elements of border securitization.
Both early career scholars (PhD candidates) and experienced researchers can submit research papers on the following topics: