გაიარე რეგისტრაცია საერთაშორისო გაცვლითი პროგრამისთვის (Bilateral Exchange), 2022 შემოდგომა
გაცნობებთ, რომ გაიხსნა ონლაინ რეგისტრაცია საერთაშორისო გაცვლით პროგრამაში (Bilateral Exchange) მონაწილეობის მიღების მსურველთათვის. პროგრამის შესახებ დამატებითი ინფორმაცია და დეტალები შეგიძლიათ იხილოთ მოცემულ ბმულზე.
რეგისტრაციის გასავლელად, გთხოვთ ეწვიოთ MY CU - სტუდენტის პლათფორმას. პროგრამაში შესვლის შემდგომ, განაცხადის გასაკეთებლად, გთხოვთ აირჩიოთ მენიუ "გაცვლითი პროგრამები". განაცხადის შევსებისას, სტუდენტს წვდომა აქვს მხოლოდ იმ პარტნიორი უნივერსიტეტების ჩამონათვალზე, რომლებთანაც სკოლას აქვს გაფორმებული თანამშრომლობის ხელშეკრულება და შესაძლებელია მობილობა.
ასევე, განაცხადი გააკეთეთ მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ გსურთ პარტნიორ უნივერსიტეტში გამგზავრება 2022 წლის შემოდგომის სემესტრისთვის.
კონკურსში მონაწილეობისათვის აუცილებელია ინგლისური ენის საერთაშორისო სერტიფიკატი (IELTS - 6.0 \ TOEFL - 78) და GPA მინიმალური ქულით- 3.0.  განაცხადის გაკეთების საბოლოო ვადაა-   31 მარტი, 2022.
ასევე, გთხოვთ გაითვალისწინეთ, სტუდენტებმა, რომლებიც დაინტერესებულნი არიან კონკრეტულად Fairleigh Dickinson University, USA- მობილობით, განაცხადი უნდა წარმოადგინონ 15 მარტამდე, 2022.

Register for the International Bilateral Exchange Program, 2022 Fall Semester
Please be informed, that the online registration for the International Bilateral Exchange Program is now open for interested applicants. Additional information and details regarding the program is available on the following link.
In order to fill out the online application form, please visit your MY CU student portal. After entering to the program, in order to apply, please select “Exchange Programs” menu. While applying, student has access only to the list of those partner Universities, which has signed agreement with the home faculty and which are available for the mobility.
Kindly, complete the online application form thoroughly, incomplete applications will not be considered. Also, please apply for the exchange program only in case you are interested to participate for the Fall 2022 Semester only.
International English Language Certificate (IELTS-6.0/ TOEFL-78) and minimum GPA- 3.0, is mandatory requirement for participating into the program.  The deadline for applying online is by March 31, 2022.
Participation into the exchange program is possible on Undergraduate level from the first semester of 2nd year until 1st semester of 4th year; on Master level on any semester/trimester of 2nd year (based on peers mission of the relevant school); on PhD level at any semester.
Please note, students who intend to apply specifically for the Fairleigh Dickinson University, USA, should apply for the exchange program before March 15, 2022.