3 დეკემბერს, 13:00 საათზე, ადამიანის უფლებების სამართლის საუნივერსიტეტო კვირეულის  ფარგლებში, კავკასიის უნივერსიტეტის სასამართლო დარბაზში დაგეგმილია  საჯარო ლექცია თემაზე: COVID-19 პანდემიის გამო გამოცხადებული საგანგებო მდგომარეობის დროს ძირითადი უფლებების შემზღუდველი აქტების კანონიერება.
ლექციას წარუძღვება ნიკა სიმონიშვილი – საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარე.
საჯარო ლექციის ფარგლებში, განხილული იქნება მთავრობის მიერ საგანგებო მდგომარეობის დროს დადგენილი შეზღუდვების კანონიერება და შესაბამისად ადამიანის ძირითადი უფლებების შეზღუდვის ლეგიტიმაცია.
ლექციაზე ასევე განხილული იქნება საია-ის მიერ საკონსტიტუციო სასამართლოში გასაჩივრებული ნორმა, რომელიც საგანგებო მდგომარეობის დროს „გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსით“ გათვალისწინებული სკოპინგის დასკვნისა და გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების გაცემისთვის დაწყებული ადმინისტრაციული წარმოებების განხორციელებას ითვალისწინებს საჯარო განხილვის ჩატარების გარეშე, რაც გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში საზოგადოების მონაწილეობას ზღუდავს.

University Week of Human Rights Law
On December 3, at 13:00, as part of the University Week of Human Rights Law, a public lecture is planned in the conference hall of Caucasus University on the topic: The legality of acts restricting basic rights during the state of emergency declared due to the COVID-19 pandemic.
The lecture will be led by Nika Simonishvili - Chairman of the Association of Young Lawyers of Georgia.
Within the framework of the public lecture, the legality of the restrictions established by the government during the state of emergency and, accordingly, the legitimacy of the restriction of basic human rights will be discussed.
The lecture will also discuss the norm appealed by GYLA to the Constitutional Court, which provides for the implementation of administrative proceedings for the scoping report and environmental decision provided by the "Environmental Assessment Code" during a state of emergency, without conducting a public hearing, which limits public participation in the environmental decision-making process.