საჯარო ლექცია "არალიბიდინალური ეკონომია, სურვილი და სექსუალობა"
30 მარტს, 13:00 საათზე, კავკასიის უნივერსიტეტის საკონფერენციო დარბაზში, გაიმართება საჯარო ლექცია - "არალიბიდინალური ეკონომია, სურვილი და სექსუალობა". ღონისძიება კავკასიის უნივერსიტეტის ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის და ასოციაცია "ქართული ფსიქოანალიტიკური სივრცის" ფარგლებში ტარდება.
ლექციას წარუძღვება ქეთი ჩუხროვი (ჩუხრუკიძე) - ლინჩოპინგის (შვედეთი) და კარლსრუეს (გერმანია) უნივერსიტეტების მოწვეული პროფესორი.
მოდერატორები: გიგა მამინაშვილი - კავკასიის უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი; ანა ბერია - კინგსტონის უნივერსიტეტი, მოდერნული ევროპული ფილოსოფიის კვლევითი ცენტრი.
ჩვენ ჩვეულებრივ ვფიქრობთ, რომ ეკონომიკა შემოიფარგლება მხოლოდ კეთილდღეობის საკითხებით. მაგრამ შეიძლება თუ არა პოლიტიკური ეკონომიკა აყალიბებდეს სხეულებს, ქცევას, კულტურას, სურვილს და სექსუალობასაც კი? ამ მოხსენებაში ქეთი ჩუხროვი შეადარებს  ეკონომიკის ლიბიდინურ და არალიბიდინურ ფორმებს და განიხილავს ეკონომიკის გავლენას კოლექტიური სურვილის და კულტურული ჰორიზონტის ჩამოყალიბებაზე. ეს და სხვა საინტერესო საკითხები განხილული იქნება შეხვედრაზე.
ქეთი ჩუხროვი (ჩუხრუკიძე) - ლინჩოპინგის უნივერსიტეტის მოწვეული პროფესორი (შვედეთი). 2022-2023 წლებში იყო კარლსრუეს ხელოვნებისა და დიზაინის უნივერსიტეტის მოწვეული პროფესორი. 2022 წლის ნოემბრამდე მუშაობდა პროფესორად ეკონომიკის უმაღლეს სკოლაში (მოსკოვი), ფილოსოფიისა და კულტურის სკოლაში. 2017-2019 წლებში იყო მარი სკლოდოვსკა-კიურის სტიპენდიატი დიდ ბრიტანეთში.
მას ეკუთვნის მრავალი ტექსტი ხელოვნების თეორიისა და ფილოსოფიის შესახებ. მისი წიგნი „Practicing the Good. Desire and Boredom in Soviet Socialism" (2020) განიხილავს სოციალისტური პოლიტიკური ეკონომიკის გავლენას ისტორიული სოციალიზმის კულტურასა და საზოგადოებაზე. მის წიგნებს შორისაა მონოგრაფიები: “To Be—To Perform''. თეატრი ხელოვნების ფილოსოფიურ კრიტიკაში (2011) და დრამატული პოემების კრებული: ,,მხოლოდ და მხოლოდ ადამიანები'' (2010).  მისი კვლევითი ინტერესები და პუბლიკაციები ეხება პერფორმატიულობის ფილოსოფიას, კაპიტალისტური და არაკაპიტალისტური საზოგადოებების შედარებით ეპისტემოლოგიებს, და ხელოვნებას, როგორც გლობალური თანამედროვეობის ინსტიტუტს.

On March 30, at 13:00, a public lecture - "Nonlibidinal Economy, Desire and Sexuality" will be held in the conference hall of Caucasus University. The event is held within the framework of the School of Humanities and Social Sciences of the Caucasus University and the Association "Georgian Psychoanalytic Space".
The lecture will be led by Keti Chukhrov (Chukhrukidze) - invited professor of Linköping (Sweden) and Karlsruhe (Germany) universities.
Moderators: Giga Maminashvili - associate professor of Caucasus University; Anna Beria - Kingston University, Research Center for Modern European Philosophy.
We usually think of economics as limited to welfare issues. But can political economy shape bodies, behavior, culture, desire, and even sexuality? In this lecture, Keti Chukhrov compares libidinal and nonlibidinal forms of economics and discusses the impact of economics on the formation of collective desire and cultural horizons. These and other interesting issues will be discussed at the meeting.
Keti Chukhrov (Chukhrukidze) - invited professor at Linköping University (Sweden). In 2022-2023, she was an invited professor at the Karlsruhe University of Arts and Design. Until November 2022, she worked as a professor at the Higher School of Economics (Moscow), School of Philosophy and Culture. In 2017-2019, she was a Marie Sklodowska-Curie Fellow in Great Britain.
She is the author of many texts on art theory and philosophy. Her book “Practicing the Good: Desire and Boredom in Soviet Socialism " (2020) examines the influence of socialist political economy on the culture and society of historical socialism. Her books include the monographs: "To Be—To Perform. Theater in Philosophical Criticism of Art" (2011) and the collection of dramatic poems: "Only Humans” (2010). Her research interests and publications focus on the philosophy of performativity, the comparative epistemologies of capitalist and non-capitalist societies, and art as an institution of global modernity.