2-3 მარტს ერაზმუს+ ის პროექტის „საქართველოს უნივერსიტეტებში მესამე მისიის ხარისხის და აქტუალურობის გაძლიერება“ - Strengthenining the Quality and Relevance of the 3rd mission in Georgian Universities“ (SQUARE)“ ფარგლებში პროექტის კონსორციუმის შეხვედრა გაიმართა, რომელსაც ონლაინ ფორმატში ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტმა უმასპინძლა.
ორ დღიანი ვორქშოპის განმავლობაში პროექტის პარტნიორებმა წარმოადგინეს პრეზენტაციები უნივერსიტეტებში მესამე მისიის ფარგლებში მიმდინარე პროექტების შესახებ. კავკასიის უნივერსიტეტიდან ანგარიში წარადგინა კვლევისა და მონაცემთა ანალიზის სამსახურის უფროსმა, მაცაცო ტეფნაძემ. შეხვედრას ასევე ესწრებოდა საერთაშორისო ურთიერთობებისა და პროექტების დეპარტამენტის დირექტორი ირენა მელუა. აღსანიშნავია, რომ ანგარიშის მომზადების პროცესში კავკასიის უნივერსიტეტს მენტორობას უწევდნენ EFMD-ის გუნდის წევრები. EFMD-ის ექსპერტებმა დადებითად შეაფასეს როგორც უნივერსიტეტის მიერ გაწეული საქმიანობა მესამე მისიის აქტივობების საუნივერსიტეტო შეფასების ნაწილში, ასევე ზოგადად, მესამე მისიასთან მიმართებაში საუნივერსიტეტო პროცესები და პროექტები.
მე-3 მისიის პროექტზე მუშაობისას კავკასიის უნივერსიტეტმა შეიმუშავა მიდგომა, რომელიც მიზნად ისახავს მე-3 მისიის სტრატეგიული ეფექტიანობის შეფასებას და საუნივერსიტეტო აქტივობების ქვეყნის სოციალურ-ეკონომიკური და კულტურული ზეგავლენის იდენტიფიცირებას. აღნიშნული მიდგომა ექსპერტების მიერ დასახელდა როგორც საუკეთესო პრაქტიკა, რომელსაც სამომავლოდ გამოიყენებენ საერთაშორისო პროექტებში.
შეხვედრის დასკვნით ნაწილში ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის წარმომადგენელმა ევროპის განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული სააგენტოების მიერ მესამე მისიის შეფასების შედარებითი კვლევის ანალიზი წარმოადგინა.
მესამე მისიის პროექტის მიზანია უნივერსიტეტების მესამე მისიის ხარისხის და რელევანტურობის გაუმჯობესება, რაც გულისხმობს უნივერსიტეტების როლის ზრდას საზოგადოების სოციალურ და ეკონომიკურ განვითარებაში.
პროექტის ფარგლებში ქართული უნივერსიტეტები საერთაშორისო პარტნიორებთან თანამშრომლობით შექმნიან მეთოდოლოგიას და გზამკვლევებს მესამე მისიის დაგეგმვის, დანერგვის, განხორციელებისა და შეფასების შესახებ, ასევე შემუშავდება მესამე მისიის სტრატეგია. განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო და განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი განაახლებენ ხარისხის უზრუნველყოფის სისტემას და მოახდენენ აქტივობების შეფასების ინტეგრირებას ხარისხის უზრუნველყოფის სტანდარტებთან. პროექტი ასევე ხელს შეუწყობს უნივერსიტეტების მესამე მისიის შესახებ ცნობადობის ამაღლებას. მნიშვნელოვანია, რომ პროექტის კონსორციუმის თითოეულ წევრ უნივერსიტეტში მოხდება მესამე მისიის თითო პროექტის პილოტირება.

On March 2-3, within the framework of the European Commission-funded Erasmus + project - Strengthening the Quality and Relevance of the 3rd mission in Georgian Universities“(SQUARE)“ consortium meeting was held, which was hosted online by Ilia State University.
During the two-day workshop, project partners delivered presentations on the current state of 3M and inventory reports at the universities. From Caucasus University, the report was presented by Matsatso Tepnadze, Head of Research and Data Analysis office. Irena Melua, Director of the International Relations and Projects Department, also attended the meeting. It should be noted that Caucasus University was mentored by members of the EFMD team during the preparation of the report. The EFMD experts positively evaluated the work done by the University in the part of the university evaluation of the activities of the third mission, as well as the university processes and projects related to the third mission in general.
While working on the 3M project, Caucasus University developed an approach aimed at assessing the strategic effectiveness of the 3rd Mission and identifying the socio-economic and cultural impact of university activities in the country. The abovementioned approach was named by experts as the best practice to be used in international projects in the future.
In the concluding part of the meeting, a representative of the National Center for Educational Quality Enhancement presented a comparative study of the evaluation of the third mission by the European Higher Education Quality Assurance Agencies.
The purpose of the "Third Mission" project is to improve the quality and relevance of the third mission of universities, which involves increasing the role of universities in the socio-economic development of society.
The project involves 8 Georgian and 3 European universities, the European Foundation for Management Development (EFMD), the Ministry of Education and Science of Georgia, and the National Center for Educational Quality Enhancement. The coordinator of the project is Tbilisi State University.
Under the scope of the project, Georgian universities, in cooperation with international partners, will develop methodologies and guidelines for planning, implementation, and evaluation of the third mission, as well as develop a strategy for the third mission. The Ministry of Education and Science of Georgia, and the National Center for Educational Quality Enhancement will update the quality assurance system and integrate activity evaluation with quality assurance standards. The project will also help raise awareness about the universities' third mission. It is important that each project of the third mission will be piloted at each one of the project consortium member universities.