შავი ზღვის აუზის ქვეყნების პროგრამა
შავი ზღვის აუზის ქვეყნების ერთობლივი ოპერაციული პროგრამა 2007-2013 (შემდეგ ამ დოკუმენტში Black Sea JOP), ხორციელდება ევროკავშირის ევროპის მეზობლობის & პარტნიორობის ინსტრუმენტის ფარგლებში.
პროექტის საერთო მიზანია განათლების მენეჯმენტის კარგი პრაქტიკის გადატანა მულტუკულტურულ გარემოში შავი ზღვის აუზის ქვეყნებში განათლებისა და წვრთნის სისტემის განმტკიცების, უწყვეტი განათლების ხელშეწყობისა და რეგიონის განვითარების მიზნით.
პროექტის კონკრეტული ამოცანებია:
• შავი ზღვის აუზის ქვეყნების საგანმანათლებლო დაწესებულებებსა და სხვა დაინტერესებულ მხარეთა შორის ტრანსნაციონალური ქსელის შექმნა;
• პარტნიორ ქვეყნებში ადგილობრივ, რეგიონალურ და სახელმწიფო დონეზე ინსტიტუციური მმართველობის უნარის გაუმჯობესება;
• სამიზნე რეგიონებში მათ საჭიროებებზე მორგებული რეგიონალური პოლიტიკის გეგმების შემუშავება განათლების ეფექტურად მართვის მიზნით და საზოგადოების ცვალებადი მოთხოვნებისა და მულტიკულტურული გარემოს გათვალისწინებით;
• ევროკავშირის კულტურისა და განათლების მოდერნიზაციის გეგმის გაცნობა;
კოორდინატორი ორგანიზაცია: სამოქალაქო ინიციატივების ცენტრი (CCI) - ბულგარეთი.
პროექტის პარტნიორები: კონსულტაცია და ტრენინგები: ნამიკ ქემალის სახელობის უნივერსიტეტი (NKU) - თურქეთი,  IPA წამყვანი ბენეფიციარი: კავკასიის უნივერსიტეტის ფონდი (CUF) - საქართველო, მოლდავას სახელმწიფო უნივერსიტეტი (MSU) - მოლდავა, ოვიდიუსის სკოლა (OHS) - რუმინეთი, ტაურიდას ეროვნული უნივერსიტეტი  (UNVU) - უკრაინა, დობრუდიას აგრარული და ბიზნესის სკოლა  (DABS) (ასოცირებული პარტნიორი) - ბულგარეთი.

Black Sea Basin Programme
The Black Sea Basin Joint Operational Programme 2007-2013 (here after Black Sea JOP),under the European Neighborhood & Partnership Instrument (ENPI) of the EU.
“Efficient Education Management Network for LLL in the Black Sea Basin ) MANAGE.EDU)”, Joint operational program “Black Sea Basin 2007-2013” project
The overall objective of the project is to build capacities for networking and transnational transfer of good practices of educational management in a multicultural environment, in view of strengthening the Education and Training systems in the Black Sea Basin and promoting regional development of Lifelong Learning (LLL).
The specific objectives of the project are:
• To  promote      transnational      networking      among educational institutions and other relevant stakeholders in the Black Sea Basin;
• To strengthen  institutional  educational  management capacities at the local, regional and national level in the partner countries;
• To develop context-sensitive regional policy plans for the promotion of efficient educational management in the target regions, in view of responding to the changing demands of society and the world of work in a knowledge-based economy and multicultural contexts;