ემირ ეთერია კავკასიის უნივერსიტეტის სახელმწიფო მართვის სკოლის პროფესორი და საჯარო მმართველობის საბაკალავრო პროგრამის თანახელმძღვანელია.
მას აკადემიური საქმიანობის ხანგრძლივი გამოცდილება აქვს: 2002 წლიდან კითხულობს ლექციებს საქართველოს სხვადასხვა უნივერსიტეტში. 2011 წლიდან ასწავლის კავკასიის უნივერსიტეტის სახელმწიფო მართვის სკოლაში. 2012-2013 წლებში იყო მიწვეული მკვლევარი ჯორჯ მეისონის უნივერსიტეტში (აშშ).
ემირ ეთერიას აქვს საჯარო სექტორში მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილება. 2002-2018 წლებში მუშაობდა ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატში (2005-2017 წლები) და საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროში (2002-2005 წლები, 2018 წელი).
ემირ ეთერიას ეკონომიკის დოქტორის ხარისხი მიღებული აქვს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში (2003 წელი).

Emir Eteria is a Professor at the School of Governance of Caucasus University and the Co-supervisor of the undergraduate program in “Public Administration”.
He has extensive experience in academia. He has been teaching at various universities in Georgia since 2002, and at the School of Governance of Caucasus University since 2011. In 2012–2013, he was a visiting scholar at George Mason University (USA).
Emir Eteria also has extensive experience in the public sector. From 2002 to 2018, he worked at the Office of the State Minister of Georgia on European and Euro-Atlantic Integration (2005–2017) and the Ministry of Foreign Affairs of Georgia (2002–2005, 2018).