გვანცა ბესელია არის კავკასიის უნივერსიტეტის სახელმწიფო მართვის სკოლის მოწვეული ლექტორი.
2016 წლიდან კითხულობს ლექციებს საქართველოს სხვადასხვა უნივერსიტეტში. 2025 წლიდან ასწავლის კავკასიის უნივერსიტეტის სახელმწიფო მართვის სკოლაში. გვანცა ბესელიას აქვს საჯარო სექტორში მუშაობის 17 წლიანი, მათ შორის საჯარო სამსახურის რეფორმირებისა და საჯარო სამსახურში ადამიანური რესურსების მართვის პოლიტიკის განხორციელების მიმართულებით 10 წლიანი გამოცდილება.
2007-2014 წლებში მუშაობდა საქართველოს პარლამენტის აპარატში, ხოლო 2015-2024 წლებში საჯარო სამსახურის ბიუროში. გვანცა ბესელია სამართლის დოქტორის ხარისხი მიღებული აქვს გერმანიის ადმინისტრაციულ მეცნიერებათა უნივერსიტეტში (შპაიერი) 2023 წელს.

Gvantsa Beselia is an Invited Lecturer at the School of Governance of Caucasus University. She has been lecturing at various Georgian universities since 2016 and joined Caucasus University in 2025.
Gvantsa Beselia has 17 years of experience in the public sector, including a 10-year tenure dedicated to civil service reform and implementing human resource management policies within the civil service. From 2007 to 2014, she worked at the Staff of the Parliament of Georgia, and from 2015 to 2024, she served at the Civil Service Bureau.
She earned her Doctor of Law (Dr. iur.) degree from the German University of Administrative Sciences Speyer in 2023.