კორპორატიული მრავალფეროვნების ანგარიშგება განვითარებად საქართველოში: ტექსტის ანალიზის მიდგომა კოვიდ-19-ის პირობებში [FR-21-1248]
საზოგადოების სხვადასხვა ფენაში არსებული უთანასწორობა დღევანდელი მსოფლიოს, მათ შორის განვითარებადი ქვეყნების, ერთ-ერთი ყველაზე მწვავე პრობლემაა. უთანასწორობა, გამოვლენილი სქესში, შემოსავლებში, რასაში, ფიზიკურ უნარებში, განათლებასა და ა.შ., კიდევ უფრო გამწვავდა კოვიდ-პანდემიის პირობებში. კორპორატიული ანგარიშგების მრავალფეროვნების პრაქტიკის დანერგვა უფრო დაბალანსებული სამყაროს მისაღწევ ერთ-ერთ პოტენციურ ისნტრუმენტს წარმოადგენს. ეს კვლევითი პროექტი, ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგების და აუდიტის შესახებ საქართველოს 2016 წლის კანონის ფარგლებში არა-ფინანსურ ანგარიშგებაზე ფოკუსირებითა და პოსტ-პანდემიური გამოვლინებების შესწავლით, წარმოადგენს კორპორატიული მრავალფეროვნების ანგარიშგების პრაქტიკის პირველ ემპირიულ კვლევას საქართველოს მასშტაბით. ტექსტური ანალიზის მიდგომისა და ხელოვნური ინტელექტის ტექნიკების გამოყენებით, პროექტი ააგებს კორპორატიული მრავალფეროვნების ანგარიშგების ინდექსს, რომელიც ათ განსხვავებულ განზომილებას მოიცავს. გამოყენებული სტატისტიკური მოდელი, ფინანსური ანგარიშგების რაოდნეობრივი და ტექსტური ნაწილების ხარისხის, ქვეყნის დონის ინსტიტუციური ფაქტორებისა და აუდიტორთა როლის გაკონტროლებით, საშუალებას გვაძლევს დავადგინოთ კორპორატიული მრავალფეროვნების ანგარიშგების გავლენა საწარმოთა ფინანსურ მდგომარეობაზე. პროექტის შედეგებს განსაკუთრებით დიდი მნიშვნელობა ექნება თავად დარგის, პოლიტიკის გამტარებელთა და ინვესტორთათვის როგორც ქვეყნის შიგნით, ასევე საერთაშორისო მასშტაბით.
პროექტი დაფინანსებულია შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ფუნდამენტური კვლევებისთვის გრანტით დაფინანსების 2022 წლის სახელმწიფო სამეცნიერო საგრანტო კონკურსის ფარგლებში. პროექტის ხელმძღვანელი ერეკლე პირველი.

The research project aims to address the pressing issue of inequality in various layers of society including in developing countries. Inequality across gender, income, race, physical ability, and education, particularly intensified during the COVID-19 pandemic. Implementing diverse corporate reporting practices is one potential tool for achieving a more balanced world. Focusing on non-financial reporting in line with the Accounting, Reporting, and Auditing Act of Georgia 2016 and examining post-pandemic manifestations, the project is the first empirical study of corporate diversity reporting practices across Georgia. Utilizing a textual analysis approach and artificial intelligence, the project will construct a corporate diversity reporting index covering ten different dimensions. The used statistical model, by controlling the quality of quantitative and textual parts of financial reporting, country-level institutional factors and the role of auditors, allows us to determine the impact of corporate diversity reporting on the financial status of enterprises. Research findings are anticipated to offer valuable insights for the industry itself, policymakers, and investors, both domestically and internationally.
The project is funded by the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia with a grant for fundamental research within the framework of the 2022 state scientific grant competition. The head of the project is Erekle Pirveli.