თურქეთის ტერიტორიაზე მდებარე ისტორიული ქართული ტერიტორიების - სპერის, ბაიბურთის და ლაზეთის - კულტურული ძეგლების ბეჭდური და ციფრული კატალოგები - SPELABA
სპერი, ბაიბურთი და ლაზეთი (ისტორიული საქართველოს, ამჟამად თურქეთის ტერიტორია) განსაკუთრებული მნიშვნელობის მატარებლებია საქართველოს ისტორიაში, თუმცა, არ ჩატარებულა კვლევა მათი ძეგლებისა და მატერიალური კულტურის ნიმუშების შესასწავლად. დღევანდლამდე მათ შესახებ არ არსებობს სერიოზული და სანდო მონაცემები. ზემოთ ხსენებული ბეჭდული და ონლაინ კატალოგის შექმნა შესაძლებელი იქნება მხოლოდ ხანგრძლივი კვლევების შემდეგ, რომლებიც გააერთიანებს სხვადასხვა მეთოდოლოგიას, გამოიყენებს ექსპედიციების მიერ მოძიებულ მონაცემებს და საარქივო მასალებს.
კვლევა ჩატარდება რამდენიმე ეტაპად:
• სპერის, ბაიბურთისა და ლაზეთის შესახებ სამეცნიერო, სხვა სახის მასალებისა და ბეჭდური წყაროების მოძიება;
• არეალის დაყოფა რამდენიმე ტერიტორიად, რომელიც შესაბამისობაში იქნება დღევანდელი თურქეთის ადმინისტრაციულ მოწყობასთან;
• საარქივო და ბეჭდური მასალების გაერთიანება (ისტორიულ ტოპონიმებთან ან მატერიალური კულტურის ძეგლებთან დაკავშირებული) თითოეული რეგიონისთვის, რომლებიც დატანილია თურქულ, რუსულ, საბბჭოთა, ევროპულ და ქართულ რუკებზე.
• ზემო აღნიშნული მასალების კომპილირება გეოგრაფიულ და სხვა რელევანტურ ონლაინ მასალებთან;
• არქიტექტურული ძეგლების წინასწარი ნუსხის შედგენა მდებარეობის დადგენის გზით;
• ექსპედიციის აღჭურვა და საქმიანობის კონკრეტული დარგების დაგეგმვა კლიმატური და ეკოლოგიური ფაქტორების გათვალისწინებით (ექსპედიციის ტექნიკური ბაზები უკვე გამართული და ხელმისაწვდომია).
• მომზადებული მასალების გამოყენება თურქეთის ტერიტორიაზე კვლევითი ექსპედიციის გასაგზავნად ადგილობრივი მოსახლეობისა და მათ მიერ მოწოდებული ინფორმაციის დახმარებით;
• მატერიალური ძეგლების GPS კოორდინატების ფოტოგრაფირება, აღწერა და მდებარეობის დადგენა.
პროექტის ფარგლებში განსახორციელებლი საქმიანობა და შედეგები:
ონლაინ კატალოგში შევა ინფორმაცია სპერის, ბეიბურთისა და ლაზეთის კულტურული ძეგლების შესახებ; ინფორმაცია მოცემული იქნება ორ ენაზე (ქართული და ინგლისური). აღწერილი იქნება ძეგლის მდებარეობა (ისტორიული და ამჟამინდელი ტოპონიმი), GPS კოორდინატები, ძეგლების აღწერა ორ ენაზე, არსებული წერილობითი წყაროები, ფოტო მასალები (საარქივო და ასევე ამჟამინდელი მდებარეობა რუკებზე), ძეგლების გეგმარება. ამასთან ერთად კატალოგში შევა 2013-2016 წლებში კავკასიის უნივერსიტეტის პროექტის მასალები (დაფინანსებული შოთა რუსთაველის ეროვნული ფონდის მიერ). საბოლოოდ შეიქმნება თურქეთის ტერიტორიაზე მდებარე ქართული კულტურული ძეგლები 7 ტომიანი ბეჭდური და ონლაინ კატალოგი.
ეს ყოველივე მნიშვნელოვან გავლენას იქონიებს და გაზრდის ინფორმირებულობას ქართული ინსტორიული ტერიტორიებისა და საქართველოს ფარგლებს გარეთ არსებული ძეგლების შესახებ. მოპოვებული ინფორმაცია ხელმისაწვდომი იქნება როგორც ქართული ასევე საერთაშორისო საზოგადოებისთვის.

Printed and Digital Catalogues of Georgian Cultural Monuments in the Area of Historic Sites in Turkey
Sper, Bayburt and Lazeti - SPELABA
Sper, Bayburt and Lazeti (historic Georgia, now the territory of Turkey) have long been recognized as nationally important sites in Georgian history, however, there has been no research undertaken to explore their monuments and material culture. To this date no substantial data are available on these sites.
Creating the complete and comprehensive printed and online catalogue mentioned above can be possible through a long research encompassing combined methodologies, utilising post-expedition findings and gathering data from the archives.
The study should be conducted in several stages:
- Retrieving scientific and other materials and printed sources on the monuments of Sper, Bayburt and Lazeti from the archives
- Dividing an area intoa number of different study territories, corresponding to today’s administrative division of districts of Turkey
- Combining archival and printed materials (related to historical toponyms or to material monuments) for each of the region with information depicted on: Turkish, Russian, the Soviet Union, European and Georgian maps
- Compiling above-stated materials with the geographical and other relevant data available online
- Creating a preliminary list of architectural monuments by defining the location
- Equipping and planning the expedition in specific areas, taking climatic and other environmental factors into account (a technical expedition base sets are already available)
- Using prepared materials to set up a research expedition on the Turkish territory with the assistance and information provided by the local population
- Photographing, describing and locating GPS coordinates of the observed material monuments
- Processing and compiling the obtained data, translating into English, and creating an online database; publishing interim reports and assembling illustrated online and printed catalog
An online catalogue will include information on Sper, Bayburt and Lazeti cultural monuments; the information will be available in two languages (Georgian and English). (Monument location, (historical and current toponyms), GPS coordinates, bilingual description of the monuments, existing written sources of the monuments, photographic materials (archival imagery, as well as current position mapping), monument plan/cross-sections). In addition, the online catalogue will contain information from 2013-2016 Caucasus University's project financed by Shota Rustaveli National Science Foundation. Ultimately a comprehensive 7-volume printed and online catalogue of Georgian cultural monuments of Turkey will be provided.
This factor will have a significant impact and raise awareness about Georgian historic sites and monuments outside Georgian borders. Acquired information will be accessible to Georgian as well as to international audiences.