კორპორატიული მდგრადობის ეკოლოგიური, სოციალური და მმართველობითი ინდიკატორები: განვითარებადი ქვეყნის კონტექსტი
ევროკავშირის დღის წესრიგს მდგრადი და განახლებადი ეკონომიკისკენ სწრაფვა წარმოადგენს, რის მიღწევასაც ევროკომისია კორპორატიული ანგარიშგების მნიშვნელოვანი რეფორმით ცდილობს. ისტორიაში პირველად, მდგრადობის ანგარიშგება - იგივე არა-ფინანსური ანგარიშგება ან გარემოსდაცვითი, სოციალური და მმართველობის (ESG) ანგარიშგება - ფინანსური ინფორმაციასთან მიმართებაში თანაბარ მნიშვნელობას შეიძენს (European Parliament and the Council, 2021). აღნიშნული განპირობებულია ინვესტორებისა და სხვა დაინტერესებული მხარეების მზარდი მოთხოვნითა და ინტერესით კომპანიების მხრიდან გარემოსა და საზოგადოებაზე ზემოქმედების დადგენის კუთხით.
წარმოდგენილი კვლევითი პროექტის მიზანია შეისწავლოს კორპორატიული მდგრადი ანგარიშგების გამოყენების დონე, განმსაზღვრელი ფაქტორები და გავლენა განვითარებადი საქართველოს კონტექსტში. ევროკომისიის მდგრადობის ანგარიშგების დირექტივასა (2021) და გლობალური ანგარიშგების ინიციატივაზე დაყრდნობით, ჩვენ ავაგებთ მდგრადობის ანგარიშგების უნიკალურ შემფასებელ სისტემას, რომელიც თავის თავში მოიცავს ისეთ ფაქტორებს როგორებიცაა: გამონაბოლქვის რაოდენობა, კლიმატის ცვლილება, წყლის, ხმელეთისა და საჰაერო ეკოსისტემებს, ცირკულარულ ეკონომიკას, ბიომრავალფეროვნებას, თანაბარ უფლებებსა და შესაძლებლობებს, კულტურულ თუ ეთნიკურ მრავალფეროვნებასა და ინკლუზიურობას, ტრენინგებს, სამუშაო პირობებს, ცხოვრებისა და სამუშაოს შორის ბალანსს, სამუშაო უსაფრთხოებას, ბიზნეს ეთიკას, ანტიკორუფციულ და მექრთამეობის საწინააღმდეგო პოლიტიკას, ლობირების აქტივობებსა და სხვა. სხვადასხვა პროგრამული პაკეტის/ინსტრუმენტის/პროგრამირების ენის (Python, STATA, ScrapeStorm, Link Klipper) გამოყენებით ჩვენ გავაანალიზებთ წლიური რეპორტების რიცხობრივ და ტექსტურ ნაწილებს, და (სადაც საჭიროა) კომპანიის ვებსაიტებს. ასობით (და შესაძლოა ათასობით) ქართული კერძო და საჯარო კომპანიის უნიკალურ ინფორმაციაზე დაყრდნობით, ჩვენ შევისწავლით კორპორატიული მდგრადი ანგარიშგების გამოყენების დონეს, განმსაზღვრელ ფაქტორებსა და გავლენას ფირმის რენტაბელურობაზე.
წარმოდგენილი აკადემიურად მოტივირებული და ინოვაციურ მეთოდოლოგიაზე დამყარებული კვლევითი კონცეფცია, დაგეგმილი სამუშაოების მასშტაბები და ევროკავშირის მიერ ახალხან შემუშავებული მდგრადობის დირექტივა ხაზს უსვამს ტაქტიკური კვლევითი დღის წესრიგის ძირეულ და მულტი-დისციპლინარულ ბუნებას. ჩვენი მიგნებები, სავარაუდოა, რომ ხელს შეუწყობს ადგილობრივი კომპანიების გახდნენ მეტად მდგრადობაზე ორიენტირებულნი, რამაც ხელი უნდა შეუწყოს საზოგადოებასა და კორპორატიულ სექტორს შორის ნდობის ამაღლებას, ეს უკანასკნელი კი შესაძლოა კაპიტალის ბაზრის განვითარების საფუძვლად იქცეს.
პროექტი დაფინანსებულია შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ფუნდამენტური კვლევებისთვის გრანტით დაფინანსების სახელმწიფო სამეცნიერო საგრანტო კონკურსის ფარგლებში. პროექტის ხელმძღვანელი ერეკლე პირველი.

Environmental, Social and Governance Indicators of Corporate Sustainability: A Developing Country Context.
The agenda of the European Union is the pursuit of a sustainable and renewable economy, which the European Commission is trying to achieve with an important reform of corporate reporting. According to the European Parliament and the Council in 2021, sustainability reporting, also known as non-financial reporting or environmental, social, and governance (ESG) reporting, will be accorded equal importance to financial information, marking a historic shift. This is due to the growing demand and interest of investors and other interested parties in terms of determining the impact of companies on the environment and society.
The purpose of the presented research project is to study the level of use of corporate sustainability reporting, determining factors and impact in the context of developing Georgia. Based on the European Commission Sustainability Reporting Directive (2021) and the Global Reporting Initiative, we will build a unique sustainability reporting assessment system that includes factors such as: emissions, climate change, water, land and air ecosystems, circular economy, biodiversity, equal rights and opportunities, cultural or ethnic diversity and inclusion, training, working conditions, work-life balance, work safety, business ethics, anti-corruption and anti-bribery policies, lobbying activities and others. Using various software packages/tools/programming languages (Python, STATA, ScrapeStorm, Link Klipper) we will analyze the numerical and textual parts of annual reports, and (where applicable) company websites. Based on unique information from hundreds (and possibly thousands) of Georgian private and public companies, we will study the level of corporate sustainability reporting use, determinants and impact on firm profitability.
The presented academically motivated and innovative methodology-based research concept, the scope of the planned work and the newly developed EU Sustainability Directive underline the fundamental and multi-disciplinary nature of the tactical research agenda. Our findings are likely to help local companies become more sustainability-oriented, which should help build trust between society and the corporate sector, and the latter may become the basis for capital market development.
The project is funded by the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia with a grant for fundamental research within the framework of the state scientific grant competition. The head of the project is Erekle Pirveli.