კავკასიის უნივერსიტეტის კვლევის შედეგების პრეზენტაცია საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციაზე
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულ არქივში, 10 ოქტომბერს გაიმართა IX საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია "არქივთმცოდნეობა, წყაროთმცოდნეობა, ტენდენციები და გამოწვევები". სამდღიან კონფერენციაში 200-მდე ქართველი და უცხოელი მეცნიერი და მკვლევარი მონაწილეობს.
კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორმა, ჯანდაცვის პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორმა თენგიზ ვერულავამ წარადგინა მოხსენება "სოციალური დაზღვევის ისტორიული წინამძღვრები საქართველოში".
იხილეთ კონფერენციის პროგრამის ბმული.
დამოუკიდებლობის მოპოვების შემდეგ საქართველოში ჯანდაცვის დაფინანსების ახალი სისტემის შექმნისას არჩევანი შეჩერდა სოციალური დაზღვევის მოდელზე. 1995 წელს დაინერგა ჯანმრთელობის სოციალური დაზღვევის სისტემა (ბისმარკის მოდელი). ჯანმრთელობის სოციალური დაზღვევის მოდელის არჩევით საქართველო მიყვებოდა აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებში მიმდინარე პროცესებს. ევროპის რეგიონის 28 ქვეყნიდან 22-მა დანერგა ჯანმრთელობის სოციალური დაზღვევის სისტემა.
აღსანიშნავია, რომ 1918 წელს საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის შექმნის დროს შემოღებულ იქნა სოციალური დაზღვევის სისტემა, რომელიც იმ დროისათვის ევროპის მხოლოდ რამდენიმე მოწინავე ქვეყანას გააჩნდა. ეს ფაქტი ადასტურებს, რომ საქართველოს იმ პერიოდში ჰქონდა არამარტო მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე დემოკრატიული კონსტიტუცია, სადაც მაქსიმალურად იყო დაცული მოქალაქეთა პოლიტიკური და სოციალურ-ეკონომიკური უფლებები უფლებები, ასევე გააჩნდა სოციალური დაზღვევის პროგრესული სისტემა. 1990-იან წლებში დამოუკიდებლობის მოპოვებისას თითქმის 75 წელზე მეტი ხნის პაუზის შემდეგ სოციალური დაზღვევის სისტემის შემოღებით საქართველომ აღადგინა განვითარების გაწყვეტილი ხაზი.

Presentation of Research Results of Caucasus University at the International Scientific Conference
On October 10, the IX International Scientific Conference titled "Archival and Source Studies, Trends and Challenges" was held at the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia. The three-day conference brought together around 200 Georgian and international scientists and researchers.
Tengiz Verulava, a professor at Caucasus University and the director of the Health Policy Institute, presented a report on the " Historical precedents of social insurance and development barriers in Georgia."
See the conference program link.
After gaining independence, Georgia opted for the social insurance model when developing a new healthcare financing system. In 1995, the country introduced the social health insurance system (the Bismarck model). This decision aligned Georgia with trends in Eastern European countries at the time. 22 out of 28 countries in the European region have implemented the social health insurance system.
It is noteworthy that during the establishment of the first Democratic Republic of Georgia in 1918, the country introduced a social insurance system, which at that time only a few advanced European countries had. This confirms that in that period, Georgia had not only one of the most democratic constitutions in the world, where the political and socio-economic rights of citizens were protected as much as possible, but also had a progressive system of social insurance. In the 1990s, after a hiatus of more than 75 years at the time of gaining independence, Georgia restored the broken line of development by introducing a social insurance system.