ერეკლე პირველის პროექტი რუსთაველის ფონდის ფუნდამენტური კვლევებისათვის სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების კონკურსის გამარჯვებულია
კავკასიის ბიზნესის სკოლის სრული პროფესორის, ერეკლე პირველის მიერ წარდგენილმა პროექტმა 2021 წლის რუსთაველის ფონდის ფუნდამენტური კვლევებისათვის სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების კონკურსში გაიმარჯვა.
პროექტის სახელწოდებაა:  "კორპორატიული მრავალფეროვნების ანგარიშგება განვითარებად საქართველოში. ტექსტის ანალიზის მიდგომა კოვიდ-19-ის პირობებში".
კორპორატიული ანგარიშგების მრავალფეროვნების (diversity) პრაქტიკის დანერგვა უფრო დაბალანსებული და თანასწორი სამყაროს მისაღწევ ერთ-ერთ მნიშვნელოვან ისნტრუმენტს წარმოადგენს. აღნიშნული კვლევითი პროექტი ქართული კომპანიების არა-ფინანსურ ანგარიშგებაზე ფოკუსირებითა და პოსტ-პანდემიური გამოვლინებების შესწავლით, კორპორატიული მრავალფეროვნების ანგარიშგების პრაქტიკის პირველ ემპირიულ ანალიზს წარმოადგენს საქართველოს კონტექსტში. ტექსტური ანალიზის მიდგომისა და ხელოვნური ინტელექტის ტექნიკების გამოყენებით, პროექტი აგებს კორპორატიული მრავალფეროვნების ანგარიშგების ინდექსს, ხოლო გამოყენებული სტატისტიკური მოდელი, ფინანსური ანგარიშგების რაოდნეობრივი და ტექსტური ნაწილების ხარისხისა და ქვეყნის დონის ინსტიტუციური ფაქტორების გაკონტროლებით, საშუალებას გვაძლევს დავადგინოთ კორპორატიული მრავალფეროვნების ანგარიშგების გავლენა საწარმოთა ფინანსურ სიჯანსაღეზე.
პროექტის ბიუჯეტი: 175 800 ლარი
ხანგრძლივობა: 3 წელი
პროექტის შეფასება: 47 ქულა (50-დან)
მკვლევართა გუნდი, რომელსაც პროფესორი ერეკლე პირველი ხელმძღვანელობს, დაკომპლექტებულია როგორც ქართველი, ასევე უცხოელი (შვედეთი და გერმანია) მეცნიერებით.

The project submitted by Erekle Pirveli, a full professor at Caucasus School of Business, won the 2021 State Science Grants Competition for Fundamental Research of the Rustaveli Foundation.
The title of the project is: "Reporting on Corporate Diversity in Developing Georgia. A Text Analysis Approach in the Conditions of Covid-19".
Introducing the practice of corporate reporting diversity is one of the most important tools for achieving a more balanced and equitable world. This research project, focusing on non-financial reporting of Georgian companies and studying post-pandemic manifestations, is the first empirical analysis of corporate diversity reporting practices in the Georgian context. Using a text analysis approach and artificial intelligence techniques, the project builds a corporate diversity reporting index, and the statistical model used, by controlling the quality of quantitative and textual parts of financial reporting and institutional level at country level, allows us to determine the impact of corporate diversity reporting.
Project budget: 175 800 GEL
Duration: 3 years
Project evaluation: 47 points (out of 50)
The research team, led by Professor Erekle Pirveli, is staffed with both Georgian and foreign (Swediush and German) scientists.