კავკასიის უნივერსიტეტის მე-10 წლიური საერთაშორისო კონფერენცია
7-8 ნოემბერს, კავკასიის უნივერსიტეტში, გაიმართა მე-10 წლიური საერთაშორისო კონფერენცია "ციფრული სამყაროს ევოლუცია და მდგრადი განვითარების მიზნები: ინდუსტრიებისა და პროფესიების ტრანსფორმაცია მდგრადი განვითარებისთვის".
კონფერენცია გახსნა კავკასიის უნივერსიტეტის ვიცე-პრეზიდენტმა მატერიალური რესურსების დარგში, ბატონმა გურამ ლეჟავამ და კვლევის ხელშეწყობის დეპარტამენტის დირექტორმა ბატონმა დავით წიკლაურმა. კონფერენციის გახსნით პანელში მოხსენებები წაიკითხეს მოწვეულმა საპატიო სტუმრებმა: აბუ დაბის მენეჯმენტის სკოლის ასოცირებულმა პროფესორმა და ბიზნესის სამაგისტრო პროგრამის ხელმძღვანელმა ქალბატონმა მაჰიმა მიშრამ და კომპანია „სინტაქსის“ დამფუძნებელმა და მმართველმა პარტნიორმა ბატონმა ზაზა ჯაველიძემ.
კონფერენციის მიზანს წარმოადგენდა სხვადასხვა ინდუსტრიასა და პროფესიაში ციფრული ტექნოლოგიების ტრანსფორმაციული პოტენციალისა და მისი გავლენის შესწავლა გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების (SDGs) მისაღწევად. ქართველ კოლეგებთან ერთად კონფერენციაზე მოხსენებები წაიკითხეს სხვადასხვა აკადემიური და ინდუსტრიის სფეროს წარმომადგენელმა ევროპისა და აზიის სხვადასხვა ქვეყნიდან და გაციფრულებისა და მდგრადი განვითარების კავშირზე არსებულ სამეცნიერო დისკუსიაში მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანეს.
კონფერენციაზე განხილული თემები მოიცავდა გაციფრულების პროცესის გამოწვევებისა და შესაძლებლობების განხილვას განათლების, მმართველობის, ტექნოლოგიის, ეკონომიკის, ბიზნესის, მედიის, არქიტექტურის, სამართლის სფეროში და მათ პოტენციურ გავლენას მდგრადი განვითარების მიზნების მიღწევის პროცესზე.
კონფერენციაზე დაყოფილი იყო ექვს სამუშაო სესიად მოხსენებების თემატიკის მიხედვით, რომელშიც მონაწილეობა მიიღო აკადემიისა და ინდუსტრიის სფეროს 30 - ზე მეტმა წარმომადგენელმა.

On November 7–8, Caucasus University hosted the 10th Annual International Conference titled "Digital World Evolution and Sustainable Development Goals: Transformation of Industries and Professions for Sustainable Development."
The conference was opened by Mr. Guram Lejava, Vice President of Caucasus University in Material Resources, and Mr. Davit Tsiklauri, Director of the Research Facilitation Department. At the opening panel of the conference, keynote speeches were delivered by distinguished guests: Dr. Mahima Mishra, Associate Professor and Head of the Master’s Program in Business at Abu Dhabi School of Management, and Mr. Zaza Javelidze, Founder and Managing Partner of the company “Syntax.”
The aim of the conference was to explore the transformative potential of digital technologies across various industries and professions, as well as their impact on achieving the United Nations Sustainable Development Goals (SDGs). Alongside Georgian colleagues, representatives from academic and industrial sectors from different countries across Europe and Asia presented their research and contributed significantly to the scientific discussion on the interconnection between digitalization and sustainable development.
The topics discussed at the conference covered the challenges and opportunities of digitalization in the fields of education, governance, technology, economy, business, media, architecture, and law, and their potential influence on achieving the Sustainable Development Goals.
The conference was divided into six working sessions according to the themes of the presentations, with the participation of more than 30 representatives from academia and industry.