კავკასიის უნივერსიტეტის მედიცინის სკოლის პროფესორის, ზვიად კირტავას და თანაავტორების მაკა გეგენავას, ვილიამ კონგის და თეა გეგენავას სტატია „მარცხენა პარკუჭის სისტოლური ფუნქციის შეფასება სტანდარტული და თანამედროვე ექოკარდიოგრაფიული ტექნიკით სისტემური წითელი მგლურათი დაავადებულ პაციენტებში: სისტემური მიმოხილვა და მეტა-ანალიზი“, საერთაშორისო ჟურნალის Archives of Rheumatology მარტის ნომერში გამოქვეყნდა. (Impact Factor 1.472, Web of Science).
მეტა-ანალიზის მიხედვით სისტემური წითელი მგლურას დროს გულის უკმარისობის სიხშირე 2.39%-ია, რაც 3.4-ჯერ მეტია საკონტროლო პირებთან შედარებით. თანამედროვე ექოკარდიოგრაფიის გამოყენება ახალ შესაძლებლობებს იძლევა მარცხენა პარკუჭის ფუნქციის დარღვევის ადრეული შეფასებისათვის.

An article by Zviad Kirtava, Professor of the Caucasus University School of Medicine, and co-authors Maka Gegenava, William Kong, and Tea Gegenava - "Assessment of left ventricular systolic function by standard and advanced echocardiographic techniques in patients with systemic lupus erythematosus: a systematic review and meta-analysis" was published in the international journal Archives of Rheumatology. (Impact Factor 1.472, Web of Science).
According to a meta-analysis, the rate of heart failure in systemic lupus erythematosus is 2.39%, which is 3.4 times higher than in control subjects, and the use of advanced echocardiography provides new opportunities for early assessment of left ventricular dysfunction.