ჟან მონეს წამყვანი ცენტრი ევროკავშირის კანონმდებლობის ტრანსპოზიციისთვის (EUPOLTRANS), პროექტის გახსნა
6 მაისი 2022
5 მაისს,  კავკასიის უნივერსიტეტში გაიმართა ევროკავშირის თანადაფინანსებული პროექტის - ჟან მონეს წამყვანი ცენტრი ევროკავშირის კანონმდებლობის ტრანსპოზიციისთვის (EUPOLTRANS) - გახსნის ღონისძიება.
დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტმა, კახა შენგელიამ, ევროკავშირის ელჩმა საქართველოში, ბატონმა კარლ ჰარცელმა და საგარეო საქმეთა სამინისტროს ევროინტეგრაციის დეპარტამენტის დირექტორმა, ზურაბ ხამაშურიძემ და განათლების ექსპერტმა, ერაზმუსის ეროვნული ოფისის ყოფილმა ხელმძღვანელმა (2009-2021), ლიკა ღლონტმა.
ევროკავშირის ელჩმა საქართველოში აღნიშნა, რომ პროექტი განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს, იმის გათვალისწინებით, რომ საქართველომ ოფიციალურად მიმართა ევროკავშირს გაწევრიანების თაობაზე.
პროექტის მიზნები და დაგეგმილი აქტივობები შეაჯამა სახელმწიფო მართვის სკოლის დეკანმა და პროექტის თანაკოორიდნატირომა, ეკა აკობია. მან აღნიშნა, რომ ჟან მონეს წამყვანი ცენტრი ევროკავშირის კანონმდებლობის ტრანსპოზიციისთვის (EUPOLTRANS)  ერაზმუს+ 2021 წლის კონკურსის გამარჯვებული სამ წლიანი პროექტია და მიზნად ისახავს ხელი შეუწყოს სწავლებას, კვლევასა და დისკუსიას ევროკავშირის პოლიტიკის ისეთი სფეროების ირგვლივ, როგორიცაა - გარემოს დაცვა, მომხმარებელთა უფლებები, კონკურენციის პოლიტიკა, შრომა, საჯარო ადმინისტრირება, საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკა. აღნიშნული მიმართულებები მოცემულია AA/DCFTA-ის შეთანხმებაში და მათი ტრანსპოზიცია  იგეგმება 2022-2024 წლებში. სწავლებისა და კვლევის ხელშეწყობით EUPOLTRANS უზრუნველყოფს მოქალაქეთა უფრო მეტ ჩართულობას ევროკავშირის პოლიტიკისა და ღირებულებების გავრცელების პროცესში და მოახდენს საქართველო-ევროკავშირს შორის AA/DCFTA-ის შეთანხმებით გათვალისწინებულ სფეროებში ევროკავშირის კანონმდებლობასთან საქართველოს დაახლოების პროცესის შეფასებას, ასევე შეაფასებს ამ სფეროებში შესაძლო  დანაკლისს ან შეფერხებას, რაც  AA-ის იმპლემენტაციის პროცესს გახდის უფრო ეფექტიანს, ინკლუზიურსა და ცოდნაზე დაფუძნებულს.
მომდევნო სამი წლის განმავლობაში (2022-2024) EUPOLTRANS განახორციელებს შემდეგ აქტივობებს:
• შეიქმნება 8 მოდულისგან შემდგარი სასწავლო კურსი: ,,ევროკავშირის კანონმდებლობის ტრანსპოზიცია საქართველოში“ და ჩატარდება 6 ტრენინგი დედაქალაქსა და რეგიონებში
• ღია წვდომის ონლაინ კურსი (MOOC) ხელმისაწვდომი ფართო საზოგადოებისთვის
• კურსის მიკრო-აკრედიტაცია, რაც გულისხმობს სერტიფიცირებული ცოდნის მიწოდების მოქნილ, ინკლუზიურ ფორმას იმ მოქალაქეებისთვის, რომლებსაც არ შეუძლიათ სრულ განაკვეთზე სწავლა
• CoE შექმნის დოკუმენტებს დისკუსიისთვის
• მოამზადებს შვიდ პოლიტიკის დოკუმენტს
• გამართავს სამ სხვადასხვა მრგვალი მაგიდის ფორმატის შეხვედრას კანონმდებლობის ჰარმონიზაციის საკითხებზე
• მომზადდება ინტერვიუები ევროკავშირის შესაბამის ექსპერტებთან.
ღონისძიების მეორე ნაწილში,  პროექტის მკვლევრებმა წარადგინეს საკუთარი როლი  პროექტის ფარგლებში სწავლების, კვლევისა და საზოგადოებრივი დისკუსიების მიმართულებით.
ღონისძიებას ესწრებოდა 50 სამოქალაქო საზოგადოებისა და საჯარო სამსახურის წარმომადგენლები, ასევე, კავკასიის უნივერსიტეტის სტუდენტები. ღონისძიება ფართოდ გააშუქეს მედიის წარმომადგენლებმა.
„ჟან მონეს წამყვანი ცენტრი  ევროკავშირის კანონმდებლობის ტრანსპოზიციისთვის, EUPOLTRANS(2022-2024) არის მოწინავე ცენტრის (center of excellence) პირველი გრანტი საქართველოში და მთელს სამხრეთ კავკასიის რეგიონში. პროექტი წარმოადგენს კავკასიის უნივერსიტეტის დაგროვილი გამოცდილების და მიღწევების ხაზგასმას ევროკავშირის სწავლებასა და კვლევებში.

On May 5, Caucasus University hosted the Jean Monnet Centre of Excellence for EU Policy Transposition (EUPOLTRANS) project kick-off event.
The President of the Caucasus University, Mr. Kakha Shengelia, the Ambassador of the European Union to Georgia, H.E. Carl Hartzell, the Director of the Department of European Integration of the Ministry of Foreign Affairs of Georgia, Mr. Zurab Khamashuridze and the Education Expert, former National Erasmus Office Head (2009-2021), Ms. Lika Ghlonti addressed the audience.
Ambassador of the European Union to Georgia outlined the special importance of the project, considering the fact that Georgia has recently formally applied for EU membership.
The dean of the Caucasus School of Governance, Ms. Eka Akobia summarized the goals of the project and planned activities. She noted that the duration of the Jean Monnet Centre of Excellence for EU Policy Transposition (EUPOLTRANS) is three years and it aims to promote teaching, research and policy debates in EU specific policies like - environment, consumer protection, competition policy, labor, public administration, foreign and security policy. These policy directions are covered by the AA/DCFTA and are due to be transposed in 2022-2024 in Georgia. By promoting teaching and research EUPOLTRANS will encourage higher citizens’ participation in spreading EU policies and values and assess the process, deficit, delay and convergence of Georgia with EU policies covered by the AA/DCFTA, contributing to a more effective, inclusive and knowledge-based AA implementation process. Over the course of three years (2022-2024) EUPOLTRANS will accomplish following tasks:
- Develop teaching package for the course – “EU Policies’ Transposition in Georgia”, including 8 modules to be taught via six rounds of trainings in Tbilisi and regions.
- Develop MOOC (Massive Open Online Course) accessible for the wider society.
- Micro-credential the course “EU Policy Transposition in Georgia” into a flexible, inclusive form of delivering specific knowledge to those citizens who cannot undertake full-time studies.
- Develop discussion briefs.
- Prepare seven research papers.
- Hold three rounds of policy roundtables on policy transposition.
- Conduct interviews with relevant EU experts.
In a second part of the event, researchers involved in the project presented their role in teaching, research and public discussions within the project.
The event was attended by around 50 representatives of civil society and public sector and the students of the Caucasus University. The event was also widely covered by the media.
“The Jean Monnet Center of Excellence for EU Policy Transposition EUPOLTRANS” (2022-2024) is a first Center of Excellence grant for Georgia and the entire South Caucasus region. This project highlights the accumulated experience and achievements of the Caucasus University in EU teaching and research.