პროექტ RURD-ის შემაჯამებელი შეხვედრა ქუთაისში
18-20 ივლისს, ევროკავშირის ERASMUS+ -ის ინსტიტუციური განვითარების პროექტისუნივერსიტეტების როლი რეგიონის განვითარებაში - RURD“ შემაჯამებელი შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრას აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა უმასპინძლა.
პროექტის პარტნიორი უნივერსიტეტების გარდა, შეხვედრებში მონაწილეობდნენ პროექტის პარტნიორი საჯარო უწყებების წარმომადგენლებისაქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროდან, განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრიდან, აგრეთვე, ქუთაისის მერიისა და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები.
პროექტ RURD-ის  მიზანია საქართველოს რეგიონული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების როლის გაზრდა რეგიონების განვითარებაში. პროექტის ფარგლებში მოხდა რეგიონალური უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების მისიისა და სტრატეგიული განვითარების გეგმის მოდერნიზება, ასევე უნივერსიტეტებსა და ადგილობრივი ხელისუფლების ორგანოებს შორის თანამშრომლობის გაძლიერება თითოეული რეგიონის სპეციფიკის გათვალისწინებით. პროექტის ფარგლებში შეიქმნა რეგიონული უნივერსიტეტების მუდმივმოქმედი კონფერენცია რეგიონისთვის დამახასიათებელი საკითხებისა და გამოწვევების განსახილველად.

On July 18-20, within the framework of the ERASMUS+ project “Role of Universities in the Regional Development” (RURD), a final management meeting was held in Kutaisi, which was hosted by Akaki Tsereteli State University.
Alongside with the project's partner universities, representatives of the project's partner state agencies - from the Ministry of Education and Science of Georgia, the National Center for the Education Quality Enhancement, as well as representatives of Kutaisi City Hall and local government participated in the meetings.
Based on the EU experience, regional universities reviewed and modernized their Mission and Strategic Development Plan, cooperation between universities and local authorities was enhanced to increase university capacity in accordance with specification of each region. In the framework of the RURD project Conference of the rectors of the regional universities was established as a committee that acts in an advisory capacity to the university management, local and state authorities, in particular with regard to issues relating to the university’s development strategy in regional context and its implementation.