ევროკავშირის კიბერ განათლების განვითარების ხელშეწყობა
PEU-C-E – „ევროკავშირის კიბერ განათლების განვითარების ხელშეწყობა” არის ჟან მონეს ერთობლივი პროექტი, შემუშავებული ბიზნესის და ტექნოლოგიების უნივერსიტეტსა და კავკასიის უნივერსიტეტის მიერ. ეს უნივერსიტეტები კონცენტრირებულია კიბერუსაფრთხოებაზე და ამავდროულად მჭიდრო შესაბამისობაშია ევროკავშირის ღირებულებებთან. პროექტის მიზანია კიბერ განათლების სფეროში ევროპული გამოცდილების გაზიარება სტუდენტებს, მასწავლებლებს, მშობლებს, პროფესორებსა და გადაწყვეტილების მიმღებ პირებს შორის, რათა შეიქმნას უფრო უსაფრთხო ინტერნეტი სოციალურად დაუცველი ახალგაზრდებისთვის.
ფართო მიზანი: პროექტის მიზანია დაწყებითი და საშუალო სკოლის მოსწავლეების, უნივერსიტეტის სტუდენტების, პედაგოგების, პროფესორების, სკოლებისა და ასევე უნივერსიტეტებში გადაწყვეტილების მიმღები პირების განათლება, ბავშვებისთვის კიბერ სივრცის საფრთხეების შესახებ, ევროკავშირის გამოცდილების გაზიარებით და მათი კომპეტენციის დონის ამაღლება უსაფრთხო ინტერნეტის უზრუნველსაყოფად; თავის მხრივ, პედაგოგები თავიანთ ცოდნასა და უნარ-ჩვევებს გაუზიარებენ კოლეგებს და ამით ხელს შეუწყობენ კიბერუსაფრთხოების დარგში ინკლუზიური და უმაღლესი ხარისხის განათლებას.
კონკრეტული მიზნები: პროექტი მიზნად ისახავს კიბერუსაფრთხოებისა და მონაცემთა დაცვის პასუხისმგებლობით სწავლებას ევროკავშირის დირექტივებსა და გამოცდილებასთან შესაბამისობაში:
- ევროკავშირის გამოცდილების გამოყენებით კიბერუსაფრთხოების ღონისძიების სემინარების, სასწავლო პროგრამების შემუშავება მასწავლებლებისა და უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების, ასევე სკოლის ხელმძღვანელების განათლებისთვის;
- ბავშვებისთვის ღონისძიებების მასალების, ბროშურების შემუშავება, ინტერნეტ-ჰიგიენის უნარ-ჩვევებით აღჭურვის მიზნით;
- ამ მასალის შემდგომი ადაპტირება სკოლებსა და უნივერსიტეტებში, სავალდებულო სემინარის ფარგლებში;
- ამ სასწავლო პროგრამებისა და კურსების შემდგომი ადაპტირება შესაბამის ადგილობრივ კონტექსტებთან და მათი მრავალფეროვნების უნიკალურ ნიმუშებთან;
- მრავალენოვანი ონლაინ საგანმანათლებლო რესურსების შემუშავება, რათა მასალა ხელმისაწვდომი იყოს ყველასთვის, განსაკუთრებით, ცენტრიდან მოშორებით მცხოვრები მოწყვლადი ჯგუფებისათვის;
- პროცესების ოპტიმიზაციის მიზნით, დაინტერესებული მხარეების ცნობიერების ამაღლება, კონფერენციის მეშვეობით, ევროკავშირის გამოცდილების გათვალისწინებით.
დამატებითი ინფორმაცია პროექტის შესახებ შეგიძლიათ იხილოთ ოფიციალური ვებ-გვერდი https://www.peu-c-e.com/

Promoting European Union’s Cyber Education
PEU-C-E - Promoting European Union’s Cyber Education is a joint Jean Monnet project developed by Business and Technology University and Caucasus University in Georgia which are the only universities concentrating on cybersecurity while also closely aligning with European Union’s values. The aim of the project is to share European experience in cyber education among students, teachers, parents, professors and decision makers with a goal to create safer internet for vulnerable young people.
Wider goal: the goal of the project is to educate primary & secondary school children as well as university students, teachers, professors as well as decision makers in schools and universities regarding the European Union’s experience on threats of cyber space for kids and improve the level of competencies of schools and HEI in ensuring safer internet for children; The educators, in turn, will share their knowledge and skills with colleagues, and thereby contribute to a more inclusive and higher quality education in cybersecurity.
Specific Objectives: the project aims to achieve more responsible cybersecurity and data protection education aligned with EU directives and experiences through:
- Developing workshop curricula for the cybersecurity event for educating teachers and HEI as well as school leaders utilizing European Union’s experience;
- Developing event material, leaflets for kids to equip them with internet hygiene skills;
- Subsequent adaptation of these material in schools and universities as part of mandatory workshop events;
- Subsequent adaptation of these curricula and courses to the respective local contexts and their unique patterns of diversity;
- Development of multilingual online educational resources in order to make material available to everyone, especially to the most vulnerable groups further away from the center;
- Raising awareness of all stakeholders to force streamlining processes to the European Union’s experience through the conference.
More information about the project can be seen on the following Official website https://www.peu-c-e.com/.