DAAD-ის სტიპენდია არქიტექტორებისთვის
გერმანიის აკადემიური გაცვლის სამსახური (DAAD) აცხადებს სტიპენდიებს სამაგისტრო პროგრამებისა და სასწავლო კურსებისთვის.
• სამაგისტრო პროგრამა - ხანგრძლივობა: 10-და 24 თვემდე;
• სასწავლო კურსი - ხანგრძლივობა: 1 აკადემიური წელი.
სტიპენდიის პროგრამის ფარგლებში შეგიძლიათ ისწავლოთ თქვენი სურვილისამებრ არჩეულ სახელმწიფო ან სახელმწიფოს მიერ აღიარებულ გერმანულ უნივერსიტეტში.
სტიპენდიის სარგებელი:
• ყოველთვიური თანხა 861 ევროს ოდენობით;
• სუბსიდია მგზავრობის ხარჯებისთვის;
• ერთჯერადი სასწავლო მხარდაჭერა;
• ჯანმრთელობის დაზღვევა.
გარდა ამისადამატებითი შეღავათები (მაგყოველთვიური ქირა ან ყოველთვიური გადასახადი თანმხლები ოჯახის წევრებისთვისშეიძლება გაიცეს გარკვეულ პირობებში.
გთხოვთ გაითვალისწინოთრომ DAAD სტიპენდიის ფარგლებში არ ფინანსდება სწავლისსაფასური.
1. სააპლიკაციო დოკუმენტების ატვირთვა;
2. შესრულებული ნაშრომების/დიზაინების ატვირთვა.
დაინტერესებულმა კანდიდატებმაპირველ ეტაპზე, DAAD სააპლიკაციო პორტალზე უნდა ატვირთონ შემდეგი დოკუმენტაცია:
• სააპლიკაციო ფორმა;
• შევსებული ფორმა - "ინფორმაცია თქვენთვის სასურველი სამაგისტრო პროგრამების შესახებ";
• მიღების წერილი გერმანიის მასპინძელი უნივერსიტეტისგან;
• ნიშნების ფურცელი (ყველა განვლილი სემესტრის);
• დიზაინების/გეგმების სია დეტალური ინფორმაციით (ზომაშექმნის თარიღიადგილი და ..);
• განცხადება მასზედრომ დიზაინი/გეგმები შედგენილია ან შექმნილია თქვენს მიერ;
• ენის ცოდნის დამადასტურებელი სერტიფიკატი (მაგ. DSH ან TestDaF, თუ სწავლების ენა გერმანულია; TOEFL ან IELTS, თუ სწავლების ენა არის ინგლისური);
• სხვა დოკუმენტებირომლებიც მიგაჩნიათრომ შეიძლება იყოს თქვენი განაცხადისთვის რელევანტური (მაგდასაქმების მოწმობადასაქმების დამადასტურებელი საბუთი.);
• სასწავლო კურსებზე განაცხადის წარდგენის მსურველებმა ასევე უნდა ატვირთონ გერმანიის მასპინძელი უნივერსიტეტის ლექტორის დასტური ხელმძღვანელობაზე.
• მხოლოდ არქიტექტურის ბაკალავრის ხარისხის მქონე სტუდენტებისთვისბაკალავრის დიპლომი.
აპლიკაციის მეორე ეტაპი გულისხმობს თქვენი შესრულებული ნაშრომების/დიზაინების გადაგზავნას DAAD-ის მედია მონაცემთა ბაზაში:
• თუ თქვენი განაცხადი დააკმაყოფილებს კრიტერიუმებს,  არაუგვიანეს 28 ოქტომბრამდე მიიღებთ ბმულსრომლის მეშვეობითაც შეძლებთ ბაზაში თქვენი შესრულებული ნაშრომების/დიზაინების ატვირთვას, 7 ნოემბრამდე.
სააპლიკაციო პორტალში დოკუმენტების წარდგენის ბოლო ვადაა 2022 წლის 30 სექტემბერი.
კონკურსის შესახებ დეტალური ინფორმაციისთვისგთხოვთ იწვიოთ ბმულს.
დამატებითი შეკითხვების შემთხვევაში გთხოვთ მიმართოთ DAAD რეგიონულ ოფისს თბილისში შემდეგ მისამართზეinfo@daad-georgia.org

DAAD Scholarship for Architects
The German Academic Exchange Service (DAAD) announces scholarships for master's programs and study courses.
Master's program - duration: between 10 and 24 months
Study course - duration: 1 academic year.
Within the framework of the scholarship program, you can study in the state of your choice or at a German university recognized by the state.
Scholarship Benefits:
• monthly stipend in the amount of 861 euros;
• Subsidy for travel expenses;
• one-time training support;
• health insurance.
In addition, additional benefits (eg. monthly rent or monthly allowance for accompanying family members) may be granted under certain conditions.
Please note that the DAAD scholarship does not cover tuition fees
The application process will take place in two stages:
• Upload application documents;
• Upload completed works/designs.
Interested candidates, in the first step, should upload the following documents on the DAAD application portal:
• Completed form - "Information about the master's programs you want";
• Letter of acceptance from the host university in Germany;
• Mark sheet (for all past semesters);
• List of designs/plans with detailed information (size, date of creation, location, etc.);
• A statement that the designs/plans were drawn up or created by you;
• Language proficiency certificate (e.g. DSH or TestDaF if the language of instruction is German; TOEFL or IELTS if the language of instruction is English);
• Other documents that you believe may be relevant to your application (eg, employment certificate, proof of employment, etc.);
• Those wishing to apply for study courses must also upload proof of guidance from a lecturer at the host university in Germany.
• For students with a Bachelor of Architecture degree only: Bachelor's degree.
The second stage of the application involves submitting your completed works/designs to the DAAD database:
If your application meets the criteria, you will receive a link no later than October 28th through which you can upload your work/designs to the database by November 7th.
The deadline for submitting documents to the application portal is September 30, 2022.
For detailed information about the competition, please follow the link.
If you have additional questions, please contact the DAAD regional office in Tbilisi at the following address: info@daad-georgia.org