გაცნობებთ, რომ შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი აცხადებს 2018 წლის დოქტორანტურის საგანმანათლებლო პროგრამების გრანტით დაფინანსების კონკურსს.
PHDF
ინტელექტუალური პოტენციალის განვითარება და მაღალი კვალიფიკაციის სამეცნიერო პერსონალის მომზადება, უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში არსებული ინტელექტუალური პოტენციალის მიზნობრივი გამოყენება, სამეცნიერო კვლევისათვის სათანადო პირობების შექმნა, დოქტორანტებისა და უნივერსიტეტების უცხოეთში არსებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო და სამეცნიერო-კვლევით დაწესებულებებთან თანამშრომლობა და ამ გზით საქართველოში უმაღლესი განათლების ხარისხის ამაღლება და ახალგაზრდა მეცნიერთა საერთაშორისო სამეცნიერო საზოგადოებაში ინტეგრირება. წარმატებული, ნიჭიერი ახალგაზრდა მკვლევარების გამოვლენა და მათი სადოქტორო კვლევების თანამედროვე საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობაში განხორციელების ხელშეწყობა, ახალგაზრდა ქართველ მეცნიერთა საერთაშორისო კვლევით პროექტებში ინტეგრირება და საქართველოში სამეცნიერო კვლევების ხარისხის ზრდა. ახალგაზრდა მეცნიერთა სამეცნიერო კვლევისათვის სათანადო პირობების შექმნა.
ინდივიდუალური
დოქტორანტურის საგანმანათლებლო პროგრამების გრანტით დაფინანსების კონკურსში პროექტების წარდგენა შესაძლებელია სამეცნიერო მიმართულებების კლასიფიკატორით განსაზღვრულ შემდეგ მიმართულებებში:
- ზუსტი და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებები
- ინჟინერია და ტექნოლოგიები
- მედიცინისა და ჯანმრთელობის მეცნიერებები
- აგრარული მეცნიერებები
- სოციალური მეცნიერებები
- ჰუმანიტარული მეცნიერებები
- საქართველოს შემსწავლელი მეცნიერებები
ფინანსური მოთხოვნები:
- ერთ საანგარიშო პერიოდში (6 თვე) ფონდიდან მოთხოვნილი თანხა არ უნდა აღემატებოდეს 10 500 ლარს
- დოქტორანტის სტიპენდია ერთ საანგარიშო პერიოდში (6 თვე) არ უნდა აღემატებოდეს 5250 ლარს
პროექტის ხანგრძლივობა: მინიმუმ 6 და მაქსიმუმ 36 თვე (კონკურსის პირობების შესაბამისად).
2018 წლის 5 აპრილი – კონკურსის გამოცხადება დადგენილი წესით;
24 აპრილი, 24 მაისი და 12 ივნისი – ჯგუფური კონსულტაციები;
14 ივნისი – ელექტრონულ ფოსტაზე შეკითხვების გამოგზავნის ბოლო ვადა;
1 ივნისიდან 20 ივნისის 16:00 სთ-მდე – პროექტების ელექტრონული რეგისტრაცია GMUS-ში;
21 ივნისის 16:00 სთ-მდე – კონკურსში მონაწილეობის შესახებ განცხადების წარდგენა ფონდის კანცელარიაში
ივნისი-ივლისი - ტექნიკური ექსპერტიზა - რეგისტრირებული პროექტების კონკურსის პირობებთან და მოთხოვნებთან შესაბამისობის დადგენა;
ივლისი - შუალედური შედეგების გამოქვეყნება - ინფორმაცია კონკურსის პირობების დარღვევით წარმოდგენილი პროექტების მოხსნის შესახებ;
ივლისი-აგვისტო - კონკურსის პირობების დაცვით წარმოდგენილი პროექტების შეფასება, ერთიანი რანჟირებული სიის შედგენა და გამარჯვებულთა გამოვლენა;
აგვისტო-სექტემბერი – გამარჯვებული პროექტ(ებ)ის დასაფინანსებლად დამტკიცება ფონდის გენერალური დირექტორის ინდივიდუალური ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტით;
სექტემბერი - კონკურსის შედეგების გამოქვეყნება;
სექტემბერი-ოქტომბერი – გამარჯვებულ დოქტორანტებთან საგრანტო ხელშეკრულების გაფორმება.
რეკომენდებულია, პროექტების ელექტრონული რეგისტრაციის დაწყებამდე პროექტში ჩართული ფიზიკური და იურიდიული პირები დარეგისტრირდნენ გრანტების მართვის ერთიან სისტემაში (GMUS).
- საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2014 წლის 30 სექტემბრის №128/ნ ბრძანება
- შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორის 2018 წლის 5 აპრილის №39 ბრძანება
- შეფასების კრიტერიუმები
- სამეცნიერო მიმართულებების კლასიფიკატორი - (GEO/ENG)
- საქართველოს ფინანსთა მინისტრის 2005 წლის 5 აპრილის №220 ბრძანება (სამეცნიერო-კვლევითი მიზნებისათვის უცხოეთში მივლინების ხარჯების ანაზღაურების შესახებ)
პროექტის მომზადებისათვის საჭირო მასალები და დანართები
- კონკურსის პირობები - დანართი 1
- თავფურცელი (ნიმუში) - დანართი 2
- საპროექტო წინადადება - დანართი 3 (GEO/ENG)
- დოქტორანტის, დისერტაციის ხელმძღვანელის, თანახელმძღვანელისა და კონსულტანტის (მათი არსებობის შემთხვევაში) პროფესიული ბიოგრაფია - CV (ნიმუში) - დანართი 4
- პროექტის განხორციელების გეგმა-გრაფიკი - დანართი 5 (GEO/ENG)
- პროექტის განხორციელების ბიუჯეტი და ბიუჯეტის დასაბუთება (ნიმუში) - დანართი (GEO/ENG)
- უცხოელი კონსულტანტის / თანახელმძღვანელის თანხმობის წერილი (მათი არსებობის შემთხვევაში) - (Letter of personal commitment) - დანართი 7
- ცნობა თანადაფინანსების შესახებ (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) - დანართი 8 (GEO/ENG)
- ცნობა დოქტორანტურის აკრედიტებულ საგანმანათლებლო პროგრამაზე დოქტორანტის სწავლის შესახებ - დანართი9 (GEO/ENG)
- თანხმობის წერილი მატერიალურ-ტექნიკური ბაზის გამოყენების შესახებ - დანართი 10 (GEO/ENG)
- უცხოეთში სამეცნიერო-კვლევითი ვიზიტის დროს ყოველთვიური დაფინანსების ნორმები ქვეყნების კატეგორიების მიხედვით - დანართი 13
ელექტრონული რეგისტრაციის ბმული
გრანტების მართვის ერთიანი სისტემა (GMUS) - პროექტების რეგისტრაციისათვის (ბმული)
- პროექტის მოსამზადებლად აუცილებელია დეტალურად გაეცნოთ როგორც მინისტრის ბრძანებას, ასევე დირექტორის ბრძანებით დამტკიცებულ პირობებსა და შესაბამის დანართებს
- ჩატარდება მხოლოდ ჯგუფური კონსულტაციები
- ხშირად დასმული კითხვების დოკუმენტები აიტვირთება ფონდის ვებგვერდზე და პერიოდულად განახლდება კონკურსის დასრულებამდე
კოორდინატორები: ანა ფოლოდაშვილი; ნატალია გვერდწითელი; ოთარ გოგიაშვილი.
კითხვების არსებობის შემთხვევაში, გთხოვთ 15/06/2018 - მდე დაუკავშირდეთ კონკურსის კოორდინატორს ელექტრონულ მისამართზე:

PhD Grant Funding Competition
Shota Rustaveli National Science Foundation is announcing a competition for grant funding of the 2018 doctoral program.
Competition Abbreviation:
PHDF
Aim of the competition:
Development of intellectual potential and training of highly qualified scientific staff, targeted use of intellectual potential in higher education institutions, creating appropriate conditions for scientific research, Cooperation with doctoral students and universities with higher education and research institutions abroad and in this way raising the quality of higher education in Georgia and integrating young scientists into the international scientific community. Identify successful, talented young researchers and promote their doctoral research in line with modern international standards. Integration of young Georgian scientists in international research projects and increase of the quality of scientific research in Georgia. Creating appropriate conditions for the scientific research of young scientists.
Individual
Projects can be submitted to the doctoral education program grant competition in the following fields:
• Exact and Natural Sciences
• Engineering and Technology
• Medicine and Health Sciences
• Agrarian Sciences
• Social Sciences
• Humanitarian sciences
• Sciences of Georgia
Financial requirements:
• The amount requested from the foundation during one reporting period (6 months) should not exceed 10,500 GEL
• Doctoral scholarship in one reporting period (6 months) should not exceed 5250 GEL
Project duration: minimum 6 and maximum 36 months (according to the terms of the competition).
Competition administration schedule
April 5, 2018 - Announcement of the competition in accordance with the established rules;
April 24, May 24 and June 12 - Group Consultations;
June 14 - Deadline for submitting questions by e-mail;
From June 1 to June 20 at 16:00 - electronic registration of projects in GMUS;
June 21 until 16:00 - Submission of the application for participation in the competition to the Chancellery of the Foundation
June-July - Technical Expertise - Determining the compliance of registered projects with the competition conditions and requirements;
July - publication of midterm results - information on the removal of projects submitted in violation of the terms of the competition;
July-August - Evaluation of projects submitted in compliance with the terms of the competition, compilation of a unified ranking list and identification of the winners;
August-September - approval of the winning project (s) for financing by the individual administrative-legal act of the General Director of the Foundation;
September - Publication of competition results;
September-October - Concluding a grant agreement with the winning doctoral students.
It is recommended that individuals and legal entities involved in the project be registered in the Unified Grant Management System (GMUS) involved in the project prior to the electronic registration of projects.
Competition regulatory documents
• Order No. 128 of the Minister of Education and Science of Georgia of September 30, 2014
• Order No. 39 of the General Director of Shota Rustaveli Georgian National Science Foundation of April 5, 2018
• Evaluation criteria
• Scientific Directory Classifier - (GEO / ENG)
• Order No. 220 of the Minister of Finance of Georgia of April 5, 2005 (on scientific-research purposes on reimbursement of business trip expenses abroad)
Materials and attachments required for project preparation
• Terms of the competition - Appendix 1
• Cover (sample) - Appendix 2
• Project Proposal - Appendix 3 (GEO / ENG)
• Professional Biography of Doctoral Student, Head of Dissertation, Co-Head and Consultant (if any) - CV (Sample) - Appendix 4
• Project Implementation Plan - Appendix 5 (GEO / ENG)
• Project Implementation Budget and Budget Substantiation (Sample) - Appendix (GEO / ENG)
• Letter of personal commitment - if any) - (Letter of personal commitment) - Appendix 7
• Certificate of Co-financing (if any) - Annex 8 (GEO / ENG)
• Notice of Doctoral Accredited Educational Program for Doctoral Students - Appendix 9 (GEO / ENG)
• Letter of Consent on the Use of Material and Technical Base - Annex 10 (GEO / ENG)
• Monthly funding norms for research visits abroad by country categories - Appendix 13
• Frequently Asked Questions
Electronic registration link
Grant Unit Management System (GMUS) - for project registration (link)
• In order to prepare the project, it is necessary to get acquainted in detail with the order of the Minister, as well as the conditions approved by the order of the Director and the relevant annexes.
• Only group consultations will be conducted
• Frequently Asked Questions will be uploaded to the Foundation's website and will be updated periodically before the end of the competition.
Coordinators: Ana Polodashvili; Natalia Gverdtsiteli; Otar Gogiashvili.
If you have any questions, please contact the competition coordinator until 15/06/2018 at the following e-mail address: do@rustaveli.org.ge