ქართულ ენაში მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამა 60 ECTS კრედიტიანია, გრძელდება 2 სემესტრის განმავლობაში, თითოეული სემესტრი მოიცავს 30 ECTS კრედიტს.
პროგრამის  30 ECTS კრედიტი, პირველი სემესტრის ფარგლებში, დაეთმობა სხვადასხვა ენობრივი კომპეტენციების (წერა, კითხვა, მოსმენა, ლაპარაკი) მქონე სტუდენტთა დონის გათანაბრებას მეორე სემესტრის ერთიანი სავალდებულო კურსისთვის, რისთვისაც სტუდენტები ქართულ ენაში ჩატარებული წინასწარი გამოცდის შედეგების საფუძველზე (წერითი და კითხვის უნარები - წერილობითი პრეტესტის, ხოლო მოსმენა-ლაპარაკის კომპეტენციები  აუდიოტექსტის და ზეპირი ინტერვიუს ჩაბარების გზით განისაზღვრება)  საწყისი ენობრივი კომპეტენციების მიხედვით განაწილდებიან A და B ბლოკის ჯგუფეში.
მეორე სემესტრის ფარგლებში, 20 ECTS კრედიტი დაეთმობა ქართული ენის ერთიან სავალდებულო კურსს, გარდა ამისა, პროგრამაში შეტანილია ინტერკულტურული სწავლების სავალდებულო კომპონენტი (5 კრედიტი), შემდეგი კურსის სახით : „ტოლერანტობა და მრავალფეროვანი სამყარო“.
ამავე   სემესტრში  სტუდენტები ისწავლიან  5 ECTS კრედიტიან სავალდებულო - არჩევითი  სტატუსის მქონე დარგობრივ მოდულს 4 მიმართულებით (ჰუმანიტარული და სოციილოგია; ბიზნესი და ტექნოლოგიები; საჯარო მართველობა; მედიცინა და ჯანდაცვა), 6 ქვემიმართულებაზე (დარგობრივი ენა - ჰუმანიტარული მეცნიერებები; დარგობრივი ენა - განათლება და სოციალური მეცნიერებები, მედია და კინო ენა; დარგობრივი ენა - ტექნოლოგიები;  დარგობრივი ენა - ბიზნესი, ეკონომიკა, ტურიზმი; დარგობრივი ენა - სამართალი, საერთაშორისო ურთიერთობები და სახელმწიფო მართვა; დარგობრივი ენა - მედიცინა და ჯანდაცვა).
ეს არჩევითი დარგობრივი კურსები შეიქმნა სტუდენტთა მომავალი პროფესიული არჩევანის გათვალისწინებით და გულისხმობს იმ ტერმინოლოგიის, დარგობრივი ლექსიკისა და სპეციფიკური ენობრივი კონსტრუქციების სწავლებას, რომლებიც ამა თუ იმ დარგობრივი მიმართულებისთვისაა (რეალურად, არჩევანი მოიცავს კავკასიის უნივერსიტეტის ყველა სკოლის მიმართულებას) დამახასიათებელი.

The 30 ECTS credits of the program, within the first semester, will be devoted to equalizing the knowledge level of the students within different language competencies (writing, reading, listening, speaking) for the unified compulsory course of the second semester, for which students will be divided into A and B block groups according to the basic language test results in Georgian (Writing and reading skills - written competencies, and listening-speaking competencies are determined by audiotext and oral interview).
Within the second semester, 20 ECTS credits will be dedicated to the unified compulsory Georgian language course, in addition, the program includes a compulsory component of intercultural education (5 credits), in the form of the following course: "Tolerance and a Diverse World".
In the same semester students will study 5 ECTS credits worth of compulsory-elective field module in 4 areas (Humanities and Sociology; Business and Technology; Public Administration; Medicine and Healthcare), 6 sub-fields (Field Language - Humanities; Field Language - Social Sciences and Education; Media and Cinema Language; Field Language - Technologies; Field Language - Business, Economics, Tourism; Field Language - Law, International Relations and Public Administration; Field Language - Medicine and Healthcare). These elective courses are designed with students' future professional choices in mind and include teaching terminology, field vocabulary, and language constructs that are specific to one field or another (in fact, the choice covers all schools at Caucasus University).