თენგიზ ვერულავას წიგნის „ჯანდაცვის პოლიტიკა“ პრეზენტაცია
12 დეკემბერს, კავკასიის უნივერსიტეტში, თენგიზ ვერულავას წიგნის „ჯანდაცვის პოლიტიკის,, პრეზენტაცია გაიმართა.
ღონისძიება გახსნა და დამსწრე აუდიტორიას სიტყვით მიესალმა კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტი კახა შენგელია.
წიგნის მნიშვნელობაზე ისაუბრა აკად. გ. ჩაფიძის სახელობის გადაუდებელი კარდიოლოგიის ცენტრის სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე ავთანდილ ჯორბენაძე.
პრეზენტაციაზე ავტორმა განიხილა ჯანდაცვის პოლიტიკის მნიშვნელობა, რომელიც განსაკუთრებით გაიზარდა ჯანდაცვის სისტემის რეფორმირების პერიოდში. რეფორმების მსვლელობისას მრავალი კითხვები ისმება, რომლებიც მნიშვნელოვანია ჯანდაცვის მუშაკებისათვის, სისტემის მენეჯერებისათვის და რომელთაც შეისწავლის ჯანდაცვის პოლიტიკა. ცხადია, ქვეყნის ჯანდაცვის სისტემის წინაშე დასმული ამოცანების გადაწყვეტა შეუძლებელია კარგად განსწავლული კადრების გარეშე, რომელთა საფუძვლიანი მომზადება მწვავე პრობლემას წარმოადგენს. აღნიშნულის ერთ-ერთ მიზეზს ქართულ ენაზე საჭირო სასწავლო და მეთოდური ლიტერატურის აშკარა ნაკლებობა წარმოადგენს. წარმოდგენილი წიგნის უმთავრესი მიზანია ამ პრობლემის გადაწყვეტის ხელშეწყობა.
თენგიზ ვერულავა არის მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი, საერთაშორისო სამეცნიერო რეფერირებადი ჟურნალის „ჯანდაცვის პოლიტიკა, ეკონომიკა და სოციოლოგია“ მთავარი რედაქტორი. შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდმა მიანიჭა „წლის საუკეთესო მეცნიერის“ ჯილდო. არის თხუთმეტზე მეტი წიგნისა და ოთხასამდე სამეცნიერო სტატიის ავტორი, რომლებიც გამოქვეყნებულია როგორც საქართველოში, ასევე უცხოეთში (იხ., SCOPUS პროფაილი)
წიგნი გამოიცა კავკასიის უნივერსიტეტის მიერ, საუნივერსიტეტო პროექტის ფარგლებში.
წიგნი განკუთვნილია ჯანდაცვის პოლიტიკის, ჯანდაცვის ადმინისტრირებისა და  ჯანდაცვის ეკონომიკის სპეციალისტებისათვის, ასევე ჯანდაცვის საკითხებით დაინტერესებული ფართო მკითხველისათვის. წიგნი სასარგებლო რესურსია ჯანდაცვის მენეჯმენტის და საზოგადოებრივი ჯანდაცვის მიმართულებების აკადემიურ პროგრამებში ჩართული ლექტორებისა და სტუდენტებისათვის.

On December 12, the presentation of Tengiz Verulava's book "Health Care Policy" was held at Caucasus University.
Kakha Shengelia, president of Caucasus University, opened the event and welcomed the audience with a speech.
Avtandil Zorbenadze, Chairman of the Supervisory Board of Chapidze Emergency Cardiology Center, spoke about the importance of the book.
At the presentation, the author discussed the significance of healthcare policy, particularly in the context of healthcare system reform. In the course of the reforms, many questions have been raised pertaining to healthcare workers, system managers, and health policy researchers. Effectively addressing the challenges within the country's healthcare system requires a well-educated workforce, whose thorough training is an acute problem. One of the reasons for this is the obvious lack of necessary teaching and methodical literature in the Georgian language. The main goal of the book is to contribute to the resolution of this issue.
Tengiz Verulava holds a Doctor of Medical Sciences degree, is a professor, and serves as the editor-in-chief of the international scientific journal "Health Care Policy, Economics, and Sociology." He has been honored with the "Best Scientist of the Year" award by the Shota Rustaveli National Science Foundation. Verulava has written over fifteen books and approximately four hundred scientific articles published both in Georgia and internationally (refer to his SCOPUS profile for more details).
The book was published by Caucasus University, within a university project.
The book is intended for specialists in healthcare policy, healthcare administration and healthcare economics, as well as for general readers interested in healthcare issues. The book is a useful resource for lecturers and students involved in academic programs in health care management and public health care.
Annotation of the book
The book discusses the main issues of health care policy, the functions and goals of the health care system, the mechanisms of health care financing, financial and non-financial barriers affecting the availability of medical services, health care costs and mechanisms to restrain its growth, organizational forms of medical services (primary health care, hospital services, long-term medical services), prevention of diseases, quality of medical services, features of development of social health insurance, Beveridge model, mixed model, medical savings deposit systems, stages of reforming the health care system of Georgia.