პროფესორ თენგიზ ვერულავას სამეცნიერო ნაშრომი საერთაშორისო რეფერირებად გამოცემაში
საერთაშორისო რეფერირებად გამოცემაში Siriraj Medical Journal გამოქვეყნდა სამეცნიერო ნაშრომი „Access to Healthcare as a Fundamental Right or Privilege?“ („ჯანდაცვაზე ხელმისაწვდომობა - ფუნდამენტური უფლება თუ პრივილეგია?“).
Verulava, T. (2021). Access to Healthcare as a Fundamental Right or Privilege?., 73(10), 721-726. https://doi.org/10.33192/Smj.2021.92
ნაშრომის ავტორია თენგიზ ვერულავა, მედიცინის დოქტორი, კავკასიის უნივერსიტეტის მედიცინის და ჯანდაცვის მენეჯმენტის სკოლის პროფესორი.
ჯანმრთელობის დაცვის უფლება გულისხმობს სახელმწიფოს ვალდებულებას მოსახლეობა უზრუნველყოს აუცილებელი სამედიცინო სერვისებით, მიუხედავად მათი გადახდისუნარიანობისა. ჯანმრთელობის დაცვის უფლება სახელმწიფოსგან მოითხოვს ისეთი პოლიტიკის და სამოქმედო გეგმების შემუშავებას, რომლითაც მიიღწევა ყველასათვის ხელმისაწვდომი ჯანდაცვა. ჯანმრთელობის სერვისები არ შეიძლება განიხილებოდეს როგორც მხოლოდ პერსონალური პასუხისმგებლობა, რადგან მისი სოციალურ-ეკონომიკური ბუნების გამო, მასზე მოთხოვნა ხშირად ატარებს არამხოლოდ ინდივიდუალურ, არამედ სოციალურ ხასიათსაც და მოითხოვს მომხმარებელთა სახსრების გაერთიანებას. სამედიცინო ბაზრის ისეთი თავისებურებები, როგორებიცაა: რისკი და გაურკვევლობა, არასრული ინფორმაცია, შეზღუდული კონკურენცია, გარეგანი ეფექტები, საზოგადოებრივი სიკეთის წარმოება, განაპირობებს სამედიცინო ბაზარზე ეკონომიკური ურთიერთობების განსაკუთრებულ ფორმებს, რაც მოითხოვს სათანადო რეგულირების მექანიზმების შემუშავებას. ევროპის ქვეყნებში, სადაც ინდივიდის ფინანსური წვლილი ჯანდაცვაში არ არის დამოკიდებულია მისი ჯანმრთელობის რისკზე, მოქმედებს უნივერსალური, საყოველთაო ჯანდაცვის პრინციპი, რომელიც ფარავს მთელ მოსახლეობას. ადამიანი უმაღლესი სოციალური ერთეულია, რომლისთვისაც, ჯანმრთელობის დაცვა უფლებად და არა პრივილეგიად განიხილება არამხოლოდ ჰუმანისტური და ეთიკური მიზეზებით, არამედ პრაგმატული, უტილიტარული მიდგომების გამოც, რადგან უნივერსალური ხელმისაწვდომობას სარგებელი მოაქვს როგორც ინდივიდისათვის, ასევე საზოგადოებისთვისაც, რადგან უზრუნველყოფს სამუშაო ძალის პროდუქტიულობის ზრდას.

In the international peer-reviewed journal “Siriraj Medical Journal” was published the scientific paper "Access to Healthcare as a Fundamental Right or Privilege?"
The author of the paper is Tengiz Verulava, Doctor of Medicine, Professor at the School of Medicine and Health Management of Caucasus University.
Verulava, T. (2021). Access to Healthcare as a Fundamental Right or Privilege?. 73 (10), 721-726. https://doi.org/10.33192/Smj.2021.92
Right to health is a government obligation to provide its citizens with necessary medical services regardless of their ability to pay. The right to health requires the state to develop policies and action plans to achieve accessible health care. Ensuring access to healthcare services is an important social responsibility; because of its socio-economic nature, demand for it often carries not only individual but also social aspects that need to be considered and requires the consolidation of consumer funds. Peculiarities of the medical market such as health risk and uncertainty, incomplete information, limited competition, external effects, production of public goods, lead to special forms of economic relations in the medical market, which requires the development of appropriate regulatory mechanisms. In countries, where an individual’s financial contribution to health care does not depend on his or her health risk, there is a principle of universal health care, which covers the entire population. Human is a higher social capital for whom health care is considered a right and not a privilege not only for humanistic and moral reasons, but also for rational, utilitarian approaches, as universal access benefits both the individual and society as it increases labor productivity.