ჟურნალი „New Emirates Medical Journal“ ინდექსირებულია SCOPUS-ის საერთაშორისო სამეცნიერო ბაზაში და გამოსცემს Bentham Science (ნიდერლანდები).
ნაშრომში განხილულია ჯანმრთელობის რწმენის მოდელის საფუძველზე ჯანდაცვის მუშაკებში COVID-19 ვაქცინაციის მიმართ დამოკიდებულების შეფასება და იმ პოტენციური ფაქტორების გამოვლენა, რომლებიც გავლენას ახდენენ ადამიანების ქცევაზე ვაქცინაციის მიმართ.
ჯანდაცვის მუშაკებში COVID-19 ვაქცინაციის ჩატარების მზაობის შესაფასებლად გამოყენებულ იქნა ჯანმრთელობის რწმენის მოდელის 5 ინდიკატორი: COVID-19-ის მიმართ მგრძნობელობის აღქმა, სიმძიმის და სერიოზულობის აღქმა, სარგებლების აღქმა, ბარიერების აღქმა და ქმედებებისკენ სიგნალები. ამ ინდიკატორებიდან ვაქცინაციის ჩატარების მზაობაზე განსაკუთრებული როლი ითამაშა ქმედებებისკენ მიმართულმა სიგნალებმა (სანდო ინფორმაციის მიწოდება, ჯანდაცვის მუშაკების, ჯანდაცვის ორგანოების და მედია საშუალებების რეკომენდაციები). ასევე, ვაქცინაციის ჩატარების მზაობაზე მნიშვნელოვან გავლენას ახდენენ ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის და მეცნიერების რეკომენდაციები. დეზინფორმაციის აღმოფხვრაში და ვაქცინის შესახებ სწორი ინფორმაციის გავრცელებაში მნიშვნელოვანია სახელმწიფოს მარეგულირებელი როლი და მისადმი ნდობა.
კვლევამ დაადასტურა მედიცინის მუშაკებს შორის COVID-19-ის წინააღმდეგ ვაქცინაციის მაღალი მაჩვენებელი, რაც მიგვანიშნებს, რომ მედიცინის მუშაკებს გაზრდილი აქვთ ინფიცირების რისკის აღქმა.

The article “Healthcare Workers’ Readiness for COVID-19 Vaccination Using Health Belief Model”by Caucasus University professor Tengiz Verulava and Nita Verulava was published in the internationally refereed journal "New Emirates Medical Journal".
Verulava, T., Verulava, N. Healthcare Workers’ Readiness for COVID-19 Vaccination Using Health Belief Model. New Emirates Medical Journal. 2024. 5 (1).
The „New Emirates Medical Journal“ is indexed in the SCOPUS international scientific database and is published by Bentham Science (Netherlands).
The paper examines the assessment of healthcare workers' attitudes towards COVID-19 vaccination based on the health belief model. It also seeks to identify factors that may influence individuals' vaccination behavior.
5 The willingness of healthcare workers to receive a COVID-19 vaccination was evaluated using five indicators from the Health Belief Model: perceptions of susceptibility to COVID-19, perceptions of severity and seriousness, perceptions of benefits, perceptions of barriers, and cues to action. Signals to action (reliable information provision, recommendations from health workers, health authorities, and media) played a significant role in influencing the willingness to undergo vaccination among healthcare workers. Furthermore, the readiness to undergo vaccination is notably influenced by recommendations from the World Health Organization and scientists. The regulatory role of the state and trust in it are crucial in combating misinformation and disseminating accurate information about the vaccine.
The research uncovered high rates of COVID-19 vaccination uptake among healthcare workers, indicating a heightened risk perception of infection within this demographic.