მედიცინის და ჯანდაცვის მენეჯმენტის სკოლის პროფესორის ზვიად კირტავას სტატია ამერიკულ საერთაშორისო რეფერირებად ჟურნალში გამოქვეყნდა
აშშ-ის საერთაშორისო რეფერირებადმა ჟურნალმა „World Journal of Public Health“ გამოაქვეყნა კოპენჰაგენის ბიზნეს სკოლისა და როტერდამის ერაზმუს უნივერსიტეტის პროფ. ლუი-ფრანსუა პაუს  და კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორ ზვიად კირტავას სამეცნიერო სტატია - International Survey & Analysis of Laws and Regulations Addressing Internet Addiction and/or Problematic Usage of the Internet,  სტატიის ბმული
ინტერნეტ-დამოკიდებულება ანუ ინტერნეტის პრობლემური გამოყენება გლობალურ პრობლემად იქცა მთელიო მსოფლიოს მილიონობით მოსახლისათვის. ინტერნეტ-დამოკიდებულების მრავალი სახე არსებობს - სოციალურ ქსელებზე დამოკიდებულება, სმარტფონ-დამოკიდებულება, პათოლოგიური ონლაინ-შოპინგი, ონლაინ-თამაშებზე და ონლაინ-გემბლინგზე დამოკიდებულება (ლუდომანია) და სხვ.
ამ ახალი ტიპის გლობალურ გამოწვევებს და რისკებს მოსახლეობის ყველა კლასი და სოციალური ფენა მეტნაკლებად ექვემდებარება - ინტერნეტზე დაფუძნებული მედიისა და შინაარსის მზარდი და ხშირად პრობლემური გამოყენების გამო. ინტერნეტ-დამოკიდებულება ჯერ არ არის აღიარებული როგორც ცალკე ნოზოლოგიური ერთეული ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის (WHO) დაავადებათა საერთაშორისო კლასიფიკაციაში და არც ამერიკის ფსიქიატრიული ასოციაციის ფსიქიკური აშლილობის დიაგნოსტიკური და სტატისტიკური სახელმძღვანელოს სიაში (DSM-5); თუმცა, პრობლემური ონლაინ-თამაშების და პრობლემური ონლაინ-გემბლინგის (შესაბამისად, 6C50 და 6C51) დიაგნოზები უკვე ჩართულია ჯანმო-ს დაავადებათა საერთაშორისო კლასიფიკაციის მე-11 გადახედვაში (ICD-11).
ვინაიდან ინტერნეტ-დამოკიდებულებით განპირობებული ჯანმრთელობისა და სოციალური პრობლემების ინდივიდუალური მკურნალობა საკმაოდ რთული და ძვირია, ხოლო შედეგები - განსაკუთრებით ახალგაზრდებში - ხშირად კატასტროფული,  მრავალმა ქვეყანამ უკვე განახორციელა ან აპირებს შემოიღოს პრევენციული და საკანონმდებლო ღონისძიებები.
გამოქვეყნებულ სტატიაში მოცემულია მსოფლიოს 50-ზე მეტ ქვეყანაში მიღებული სახელმწიფო, საჯარო და ბიზნეს-რეგულაციები. სტატიის დანართში მოცემულია 66 კანონისა და რეგულაციის იდენტიფიკაცია და შეჯამება, რომელთაგან თითოეული აღწერილია სპეციალური ფორმატის თანახმად და კლასიფიცირებულია ძირითადი პრინციპებისა და გადაწყვეტის მიდგომების მიხედვით,. აღნიშნული ანალიზი მსოფლიოში პირველი მცდელობაა, რომ მოხდეს ინტერნეტ-დამოკიდებულების საკანონმდებლო რეგულაციების ანალიზი და საერთაშორისო გამოცდილების შედარება, სადაც ჩანს სერიოზული რეგულატორული, პოლიტიკური და კულტურული განსხვავებები ჯანდაცვის და სოციალური სფეროს ამ მნიშვნელოვანი პრობლემის კომპლექსურად გადასაწყვეტად.

The US international peer-reviewed journal World Journal of Public Health has published scientific article by Prof. Louis-Francois Pau (Copenhagen Business School & Erasmus University of Rotterdam) and Prof. Zviad Kirtava (Caucasus University – Caucasus School of Medicine and Healthcare Management) - International Survey & Analysis of Laws and Regulations Addressing Internet Addiction and/or Problematic Usage of the Internet, link to the article
Internet addiction or Problematic Use of the Internet (PUI) despite of being recognized as serious challenge of individual mental health and societal well-being, has not yet been recognised as a disorder by the World Health Organization (WHO), nor in the American Psychiatric Association’s list of Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5). However, the related diagnosis of online gaming disorder (6C50) and online gaming disorder (6C51) have been included in the forthcoming 11th revision of WHO International Classification of Diseases (ICD-11). This paper is focussing on top-down laws voted in a Parliament, or enacted public regulations and some industry wide regulations, which, in different countries, tackle one or several facets of Internet addiction (PUI).
This international survey is carried out on a basis of laws and regulations in each country, with Internet addiction or PUI as a direct or indirect scope. This has resulted early 2020 in the identification and summarization of a catalogue of 66 laws or regulations from 50 countries, each described in template form in a supplementary document. The identified laws and regulations are analysed with respect to specific consequences of the Internet addictions, as well as by categories of stakeholders addressed in these measures. The laws and regulations are also classified in terms of the underlying principles and solution approaches, showing large cultural differences.