პროექტის სამეცნიერო ხელმძღვანელი - პროფ. მარიამ მანჯგალაძე
2023 წლის,შიდა საუნივერსიტეტო გრანტის ფარგლებში დაფინანსდა ექსპედიცია ტაო-კლარჯეთში. ექსპედიცია განხორციელდა 24–30 აგვისტოს.
ექსპედიციას ჰქონდა სასწავლო, კვლევითი და შემეცნებითი ხასიათი. იქ, ტაო-კლარჯეთში მყოფმა სტუდენტებმა სხვაგვარად გაიაზრეს უკვე წაკითხული და მანამდე ვირტუალურად წარმოდგენილი უძველესი საქართველო, დარწმუნდნენ, რომ ჩვენს წინაპრებს საუკუნეების წინ გამორჩეული კულტურის, ქრისტიანულ ეთიკაზე დაფუძნებული წიგნიერი გარემო ჰქონდათ. გრიგოლ ხანძთელი კი იყო ამგვარი საქართველოს ერთ-ერთი მთავარი აღმშენებელი, წიგნიერების ამღორძინებელი, მოღვაწეთა შორის განსაკუთრებული ღვაწლის მქონე პიროვნება.
ქართული ენის, ლიტერატურისა და ისტორიის კვლევის საუკეთესო მაგალითების მიუხედავად, პროექტის მიზანი იყო მოპოვებული დიალექტური თუ ფოლკლორული მასალის საფუძველზე ახლებური, ღირებული, საინტერესო დასკვნების წარდგენა სამეცნიერო საზოგადოებისთვის. კითხვარების, აუდიო და ვიდეომასალის დამუშავების შემდეგ, პროექტი ითვალისწინებს სამეცნიერო კონფერენციის ჩატარებას და კვლევითი შედეგების გაზიარებას.
სტუდენტებს მომზადებული ჰქონდათ საჯარო ლექციები და ყოველმა მათგანმა აკადემიურად, სანდო წყაროებზე დაყრდნობით წარადგინა საპრეზენტაციო თემა. შთამბეჭდავი იყო „გრიგოლ ხანძთელის ცხოვრების“ ტექსტის დეკლარირებით გაცოცხლებული ეპოქა ხანძთის მონასტერში...
მოვინახულეთ ქაჯის ციხე, ბანა, იშხანი, პარხლის მონასტერი, ოთხთა ეკლესია, ხახული, ოშკი, შატბერდი, არტანუჯის ციხე, ოპიზა, დოლისყანა, ხანძთა, ნუკას ტაძარი, ტბეთის მონასტერი, სათლეს ციხე... ვიყავით სხვადასხვა ქართულ სოფელში: ხევეკში, ქობაქში, ბაზგირეთში, უსტამისში, შერთულში, ხევწვრილში... განსაკუთრებით შთამბეჭდავი იყო „მარიობის“ დღესასწაული საზგირელზე, სადაც ძიოსიდან, ივეთიდან, იფხრეულიდან, დიობანიდან, ხევწვრილიდან, ზაქიეთიდან, უბედან და სხვა სოფლებიდან იკრიბებიან ეთნიკური ქართველები და ყველგან ისმის ქართული სიტყვა, ქართული სიმღერა. გამორჩეულ ქართველებთან შეხვედრებმა, შეიძლება ითქვას, ექსპედიციის მონაწილეთა მსოფლმხედველობა შეცვალა.
ექსპედიციის წევრები იყვნენ: პროფ. ეკა ჩიკვაიძე, ასოც. პროფესორები: ჭაბუკი ქირია და ელისო მაჩიტიძე; ბათუმის ნიკო ბერძენიშვილის სამეცნიერო კვლევითი ინსტიტუტის დირექტორი, პროფ. როინ მალაყმაძე, ისტორიკოსი ნიკა ცხომელიძე და სტუდენტები: ელენე ჯაფარიძე, ელენე ბერიძე, ლიზი მიქელთაძე, სალომე ეზიაშვილი, თეკლა სიხარულიძე, მარიამ გულისაშვილი, ნანუკა კოხოძე, დეა ბაძაღუა, ნია გელაშვილი. ექსპედიციის სათანადოდ დაგეგმვაში განსაკუთრებული წვლილი ჰქონდა ასოც. პროფესორს - ლევან წიქარიშვილს.
ექსპედიციის საპატიო მონაწილე იყო გამორჩეული პოეტი და ფოლკლორისტი ეთერ თათარაიძე, რომელთან ურთიერთობაც განსაკუთრებული გამოცდილება იყო სტუდენტებისათვის. პროექტი „გრიგოლ ხანძთელის ნაკვალევზე“ განხორციელდა ანზორ ერქომაიშვილის სახელობის ფოლკლორის სახელმწიფო ცენტრის თანამონაწილეობით, სადაც ეთერ თათარაიძე ხელმძღვანელობს ზეპირსიტყვიერების მიმართულებას.

Scientific head of the project - Prof. Mariam Manjgaladze.
The expedition to Tao-Klarjeti was financed within the framework of the internal university grant of 2023. It was carried out on August 24-30, 2023.
The expedition had an educational, research and cognitive character. There, the students in Tao-Klarjeti received a different understanding of the ancient Georgia they had already read about and seen virtually; they learned that centuries ago our ancestors had a distinguished culture, a literate environment based on Christian ethics. And Grigol Khandzeteli was one of the major founders of such Georgia, revitalising literacy, a worker with exceptional merits.
Aside from the best examples of Georgian language, literature and history research, the goal of the project was to present new, valuable, interesting conclusions to the scientific community based on the obtained dialectal or folklore material. After processing the questionnaires, audio and video material, the project envisages conducting a scientific conference and sharing the research results.
The students had prepared public lectures and each of them presented a topic academically based on reliable sources. The era brought to life by the declaration of the text "The Life of Grigol Khandzeteli" in Khandzta Monastery was impressive...
We visited Kaji Castle, Bana, Ishkhani, Parkhli Monastery, Otkhta Church, Khakhuli, Oshki, Shatberdi, Artanuji Castle, Opiza, Doliskana, Khandzta, Nuka Temple, Tbeti Monastery, Satle Castle...we went to different Georgian villages: Kheveki, Kobaki, Bazgireti, Ustami, Shurtuli, Khevtsvrili...the "Mariobi" holiday in Sazgireli was especially impressive, where ethnic Georgians from Dzios, Iveti, Ifkhreuli, Diobani, Khevtsvrili, Zakieti, Ube and other villages gather and Georgian words and Georgian songs are heard everywhere. Meetings with distinguished Georgians, one can say, changed the worldview of the participants of the expedition.
Members of the expedition were: Prof. Eka Chikvaidze, Assoc. Professors: Chabuki Kiria and Eliso Machitidze; Director of Batumi Niko Berdzenishvili Scientific Research Institute, Prof. Roin Malakmadze, historian Nika Tschomelidze and students: Elene Japaridze, Elene Beridze, Lizi Mikeltadze, Salome Eziashvili, Tekla Sikharulidze, Mariam Gulisashvili, Nanuka Kokhodze, Dea Badzaghua, Nia Gelashvili. Associate Professor Levan Tsikarishvili made a special contribution to properly planning the expedition.
Honorary participant of the expedition was distinguished poet and folklorist Eter Tataraidze, whose participation was a special experience for the students. The project "In the Footsteps of Grigol Khandzteli" was implemented with the participation of the Anzor Erkomaishvili State Folklore Center, where Eter Tataraidze leads the direction of oral communication.