ექსპედიციის მიზანს წარმოადგენდა ყაჯირის ქედზე არსებული გამოქვაბული მონასტრის დაფიქსირება და სხვა სავარაუდოდ არსებული ობიექტების მიკვლევა. ძიება დაიწყო ქედის ყველაზე აღმოსავლეთ ფერდიდან (ქედის ეს ნაწილი 2.5–3 კილომეტრითაა დაშორებული სატორგედან), სადაც აღმოჩნდა ერთმანეთისგან 300–400 მეტრით დაშორებული გამოქვაბულების ოთხი დაზიანებული (ჩამონგრეული) კომპლექსი. მათგან სამი მიუვალია, მეოთხეში – ექვსი გამოქვაბულია. მოხდა ფოტოფიქსაცია და GPS–მონაცემების ჩაწერა. აღნიშნული კომპლექსი არ იყო დაფიქსირებული დღემდე არსებულ არცერთ პუბლიკაციაში თუ წერილობით წყაროში.
ექსპედიციას ხელმძღვანელობდა დავით გაჩეჩილაძე. მის შემადგენლობაში იყვნენ გიორგი ლონდარიძე, ბექა ომაიძე და სანდრო აბულაძე. პროექტის საერთო ხელმძღვანელი და კონსულტანტია კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორი თემურ ხუციშვილი. ექსპედიციის წევრებმა ისარგებლეს პირველაღმომჩენის უფლებით და გამოქვაბული მონასტრის ამ ოთხ ჯგუფს უწოდეს "ალესილების ქვაბები". მზადდება სათანადო პუბლიკაცია.

The main target of the expedition was the east ridge (the location of ridge is 2.5-3 kilometers away from Satorge). There were discovered 4 damaged caves that are separated from each other by 300-400 kilometers. Three parts of caves were very hard to get to and the fourth cave consisted of six caves. The pictures were taken and GPS data were recorded. The complex has not been observed experimentally yet.
The experiment was led by David Gachechiladze. The members of the expedition were Giorgi Londaridze, Beka Omaidze and Sandro Abuladze. The head and consultant of the project was Temur Khutsishvili, Prof. of Caucasus University.
Discoverers, claimed the right to name these four cave monasteries "Boilers of Alesilebi". The publication will be prepared in the nearest future. Administration of Caucasus University congratulates young researchers on this success.