20-21 ივლისს, კავკასიის უნივერსიტეტში, ჯორჯ ვაშინგტონის და კავკასიის უნივერსიტეტების ერთობლივი კვლევითი პროექტის ფარგლებში საორიენტაციო პრეზენტაციები გაიმართა.
პრეზენტაციების მთავარი თემა საქართველოში ტურიზმის მიმართულებით არსებული გამოწვევების თუ შესაძლებლობების, ასევე კახეთის რეგიონის, როგორც ღვინისა და გასტრონომიის ტურისტული მომსახურების ერთ-ერთი ძირითადი ობიექტის განხილვა იყო.
პრეზენტაციები ჩაატარეს ტურიზმის ინდუსტრიის და სხვადასხვა დარგობრივი ასოციაციების წარმომადგენლებმა, კერძოდ:
ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის - ტურისტული პროდუქტისა და მცირე ინფრასტრუქტურის განვითარების სამმართველო - მთავარი სპეციალისტი თამარ კახიძე;
ტურიზმის სტატისტიკის სამმართველო, ბიზნეს სტატისტიკის დეპარტამენტი, საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური - საქსტატი, სამმართველოს უფროსი ბადრი კვაჭაძე;
კახეთის დანიშნულების ადგილის მართვის ორგანიზაციის დირექტორის მოადგილე ელენე პაპუნაშვილი;
ბიზნეს ადმინისტრირების დოქტორი, პროფესორი, საგანმანათლებლო კომიტეტის ხელმძღვანელი, საქართველოს ტურიზმის ასოციაციის წარმომადგენელი ნინო კეკელიძე;
ბორდის წევრი, საერთაშორისო პროექტების და გრანტების მიმართულების მენეჯერი ნანა რობიტაშვილი;
ორგანიზაცია საქართველოს გასტრონომიის ასოციაციის წარმომადგენელი თამუნა ჭურღულაშვილი.
კავკასიის უნივერსიტეტი ორკვირიანი ვიზიტით აშშ-ის ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტის ტურიზმისა და ბიზნესის ადმინისტრირების სტუდენტ-მკვლევართა ჯგუფს მასპინძლობს, რომლებიც კახეთში საველე კვლევას კავკასიის ტურიზმის სკოლის სტუდენტებთან ერთად ჩაატარებენ.
კვლევის ფარგლებში სტუდენტები გამოიკითხავენ ღვინისა და გასტრონომიის ტურისტული მომსახურების ძირითად ობიექტებს, კვლევის შედეგად შემუშავდება რეკომენდაციები, რომლებიც შეეხება: ახალი პროდუქტების შეთავაზებას, ხარისხის გაუმჯობესებას, ახალი ბაზრების ათვისებას, პოზიციონირებისა და მარკეტინგის ეფექტიანობის გაუმჯობესებას.
შედეგების პრეზენტაცია გაიმართება თბილისში, კავკასიის უნივერსიტეტში, ტურიზმის ადმინისტრაციის და ტურიზმის ინდუსტრიის სხვა წარმომადგენლებისთვის. კვლევის შედეგები ხელმისაწვდომი იქნება თითოეული დაინტერესებული პირისთვის.
პროექტი ხორციელდება კავკასიის უნივერსიტეტის, ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტისა, საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ერთობლივი საკვლევი პროექტის ფარგლებში და USAID-ის ეკონომიკური უსაფრთხოების პროგრამის მხარდაჭერით.

Orientation presentations were held at Caucasus University on July 20-21 as part of a joint research project between George Washington University and Caucasus University.
The main topic of the presentations was the discussion of the challenges or opportunities in the field of tourism in Georgia, as well as the Kakheti region as one of the main facilities of tourism service of wine and gastronomy.
Presentations were made by representatives of the tourism industry and various industry associations, namely:
Tamar Kakhidze, Chief Specialist of the National Tourism Administration - Tourism Product and Small Infrastructure Development Division;
Badri Kvachadze - Tourism Statistics Division, Business Statistics Department, Georgian National Statistics Office - Geostat, Head of the Division;
Elene Papunashvili, Deputy Director of Kakheti Destination Management Organization;
Nino Kekelidze - Doctor of Business Administration, Professor, Head of the Education Committee, Representative of the Georgian Tourism Association;
Nana Robitashvili - Board Member, International Projects and Grants Manager;
Tamuna Churgulashvili - representative of the Georgian Gastronomy Association.
Caucasus University is hosting a group of George Washington University Tourism and Business Administration students, who are in Georgia for a two-week visit and will conduct field research in the Kakheti together with Caucasus Tourism School students.
As part of the research, students will conduct interviews with the main facilities of wine and gastronomy tourism services, as a result of the research, recommendations will be developed for: offering new products, improving quality, entering new markets, improving positioning and marketing efficiency.
The presentation of the results will be held at Caucasus University in Tbilisi for members of the tourism administration and other representatives of the tourism industry. The results of the research will be available to each interested person.
The project is implemented within the framework of a joint research project of Caucasus University, George Washington University and Georgian National Tourism Administration with the support of USAID Economic Security Program.