ბიზნეს სკოლის სტუდენტთა ციფრული მეწარმეობა: კონცეფცია, გამოყენება და მომავალი კვლევის დღის წესრიგი
2020 და 2021 წლებში Covid-19_ის ტალღებმა მსოფლიოს ბევრ ქვეყანაში ტექნოლოგიური ცვლილებების ტემპის ზრდა გამოიწვია და სხვადასხვა გამოწვევის გადასაჭრელად ციფრული მეწარმეობის გაღვივებას უბიძგა. თანამედროვე სამყაროში, საგანმანათლებლო ინსტიტუციებმა სტუდენტები სამუშაო ბაზრისთვის მოსამზადებლად უნდა უზრუნველყონ თეორიული და პრაქტიკული ცოდნით. თუმცა, ამ ეტაპზე კვლევა, თუ რამდენად არის მზად ბიზნეს სკოლის სტუდენტი ან კურსდამთავრებული შეძენილი ცოდნით არსებული პირობებიდან გამომდინარე ჩაერთოს ციფრულ ბიზნესში, საკმაოდ შეზღუდულია. ასევე, შეზღუდულია ცოდნა იმის შესახებ, თუ რამდენად წარმატებულია სტუდენტთა ან ახალ კურსდამთავრებულთა ჩართულობა ციფრულ მეწარმეობაში და რამდენად შეუწყო ამ პროცესებს ბიზნეს განათლების მიმწოდებელმა უნივერსიტეტებმა და სახელმწიფო თუ კერძო სექტორებმა. ბიზნეს განათლების მქონე სტუდენტთა ჩართულობა ციფრულ სამეწარმეო აქტივობებში კოვიდ-19_ის ეფექტების გათვალისწინებით არ არის მაღალი, რაც შესაძლოა გამოწვეული იყოს ფინანსური წიგნიერებისა და კაპიტალისა და ბიზნეს მენეჯმენტის არაეფექტური ურთიერთკავშირით. კვლევითი პროექტის მიზანია დადგენა, თუ როგორ შეიძლება გაიზარდოს ციფრულ მეწარმეთა მაჩვენებელი Covid-19 პანდემიის დროს? ასევე, დადგენა, თუ როგორ მოქმედებს საქართველოს უნივერსიტეტების მიერ მიწოდებული განათლება და საჯარო თუ კერძო უწყების სერვისები ციფრული მეწარმეობის განვითარებაზე.
პროექტის ხელმძღვანელი ალექსანდრე მიქელაძე, კვლევა დაფინანსებულია კავკასიის უნივერსიტეტის კვლევის შიდა საუნივერსიტეტო დაფინანსების კონკურსის ფარგლებში.

Digital Entrepreneurship of Business School Students: Concept, Application, and Future Research Agenda
The global waves of Covid-19 experienced in 2020 and 2021 catalyzed a rapid pace of technological advancement and spurred the emergence of digital entrepreneurship aimed at addressing various challenges. In the modern world, educational institutions must provide students with theoretical and practical knowledge to prepare them for the labor market. Currently, there is limited research examining the readiness of business school students or graduates to engage in digital entrepreneurship under existing conditions, despite their acquired knowledge. Furthermore, there is a lack of understanding regarding the success rates of students or recent graduates engaging in digital entrepreneurship, as well as how universities offering business education and the public or private sectors facilitate these processes. The engagement of students with business education in digital entrepreneurial activities considering the effects of Covid-19 is not high, which may be caused by the inefficient relationship between financial literacy and capital and business management. The purpose of the research project is to determine how the rate of digital entrepreneurship can be increased during the Covid-19 pandemic. Also, determining how the education provided by Georgian universities and the services of public or private agencies affect the development of digital entrepreneurship.
The head of the project is Aleksandre Mikeladze, the research is funded through Caucasus University's internal research funding competition.