სსიპ – შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის კონკურსში გაიმარჯვა კავკასიის უნივერსიტეტის პროექტმა „არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების კოდექსის კომენტარები“.
პროექტის ხანგრძლივობა:
2023 წლის 20 დეკემბერი - 2025 წლის 20 დეკემბერი.
პროექტის მიზანი: პროექტის მიზანს წარმოადგენს არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების კოდექსის კომენტარების შემუშავება. კვლევა განხორციელდება შემდეგი სტრატეგიით/მიმართულებებით:
• არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების სფეროში არსებული საერთაშორისო კანონმდებლობის ანალიზი (ბავშვის უფლებათა კონვენცია, არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების მინიმალური სტანდარტული წესები, ე.წ. „პეკინური წესები“, არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების პრინციპები, ე.წ. „რიადის პრინციპები“);
• ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრეცედენტული გადაწყვეტილებების და საერთო სასამართლოების განაჩენთა ანალიზი;
• არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების კოდექსის მუხლობრივი კომენტარი.
კავკასიის უნივერსიტეტიდან პროექტში მონაწილეობს:
• პროექტის ხელმძღვანელი - ლევან დარბაიძე,  კავკასიის უნივერსიტეტის აფილირებული პროფესორი, მოსამართლე
• პროექტის კოორდინატორი - ლევან მოსახლიშვილი,  კავკასიის უნივერსიტეტის აფილირებული პროფესორი, სამართლის საბაკალავრო, სამაგისტრო და სადოქტორო პროგრამების ხელმძღვანელი.

The Caucasus University project "Comments on the Code of Juvenile Justice" won the competition of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia.
Duration of the project:
December 20, 2023 - December 20, 2025
The goal of the project: The goal of the project is to develop comments on the Juvenile Justice Code. The research will be carried out with the following strategy/directions:
- Analysis of existing international legislation in the field of juvenile justice (Convention on the Rights of the Child, Minimum Standard Rules of Juvenile Justice, the so-called "Beijing Rules", principles of juvenile justice, the socalled "Riyadh Principles");
- Analysis of precedent decisions of the European Court of Human Rights and judgments of common courts;
- Article Commentary of the Code of Juvenile Justice.
The following persons from Caucasus University are participating in the project:
- Project leader - Levan Darbaidze, affiliated professor of Caucasus University, judge
- Project coordinator - Levan Moshlishvili, affiliated professor of Caucasus University, head of law Programs in Caucasus University.