პროექტი: ,,ცენტრალური აზიის და სამხრეთ კავკასიის ქვეყნების საერთაშორისო თანამშრომლობის ქსელი მეცნიერების და ტექნოლოგიების განვითარების სფეროში" (IncoNetCA/SC). პროექტი აერთიანებდა ევროპის, სამხრეთ კავკასიისა და ცენტრალური აზიის 32 ქვეყნის უნივერსიტეტს, სამეცნიერო ინსტიტუტსა და საკონსალტინგო ჯგუფს.
პროექტის მიზანი: ინოვაციაზე ორიენტირებული მეცნიერების განვითარება ათასწლეულის პროგრამის შესასრულებლად.
პროექტი დაფინანსდა ევროკავშირის კვლევისა და ტექნოლოგიური განვითარების მე-7 ჩარჩო პროგრამით (FP7).
პროექტი დასრულდა 2013 წლის აპრილში.
SPELABA
,,თურქეთში მდებარე ქართული ისტორიული მხარეების ტაო-კლარჯეთისა და კოლა-არტანის ქართული მატერიალური კულტურის ძეგლების კატალოგი’’
პროექტი ხორციელდება ,,კავკასიის უნივერსიტეტი’’-სა და ,,საქართველოს კულტურისა და ტურისტული რესურსების კვლევის ცენტრი’’-ს მიერ, შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ფინანსური მხარდაჭერით.
პროექტზე მუშაობა ორგანიზაციამ 2013 წელს დაიწყო და 2016 წელს დასრულდება. პროექტი გულისხმობს ისტორიულ ტაო-კლარჯეთსა და კოლა-არტანში 1000-ზე მეტი ისტორიულად ქართული სოფლის და მისი შემოგარენის შესწავლას, იქ არსებული ჩვენთვის ცნობილი თუ აქამდე უცნობი ქართული კულტურის ძეგლების მოკვლევას, მათი თანამედროვე მდგომარეობის დაფიქსირებას, ძეგლების შესახებ ისტორიული წყაროების დამუშავებას, ისტორიული ტოპონიმების დაზუსტებას, GPS კოორდინატების აღებას და ფოტო-ვიდეო ფიქსაციას.
აღნიშნული პროექტის ფარგლებში 2014 წელს ჩატარდა 9 ექსპედიცია (56 დღე) ისტორიულ არტანში, კოლაში, პალაკაციოში, ფოსოში, ერუშეთის, ჯავახეთისა და სამცხის ნაწილში. შესწავლილ იქნა ამ მხარეებში მდებარე 314 სოფელი, ნასოფლარი და მათი მიდამოები. შედეგად, დაფიქსირდა აქ მდებარე წერილობითი წყაროებიდან ცნობილი კულტურის 119 ისტორიული ძეგლის თანამედროვე მდგომარეობა. გარდა ამისა, გამოვლინდა კულტურის 143 უცნობი ისტორიული ძეგლი, რომლებიც არ იყო მოხსენიებული ჩვენთვის ცნობილ წერილობით წყაროებში. (ხუციშვილი და სხვები, 2015).
2015 წელს ჩატარდა 5 ექსპედიცია (56 დღე) ისტორიული შავშეთისა და კლარჯეთის ტერიტორიის დიდ ნაწილზე. შესწავლილ იქნა ამ მხარეებში მდებარე 283 სოფელი, ნასოფლარი და მათი მიდამოები.
შედეგად, დაფიქსირდა აქ მდებარე წერილობითი წყაროებიდან ცნობილი კულტურის 116 ისტორიული ძეგლის თანამედროვე მდგომარეობა. გარდა ამისა, გამოვლინდა კულტურის 108 უცნობი ისტორიული ძეგლი, რომლებიც არ იყო მოხსენიებული ჩვენთვის ცნობილ წერილობით წყაროებში. მათ შორის: 48 ეკლესია (12 უცნობი), 47 ნაეკლესიარი (33 უცნობი), 66 ციხე და კოშკი (31 უცნობი), 24 ქვის თაღოვანი ხიდი (1 უცნობი), 32 სხვადასხვა დანიშნულების ნაგებობა (მეგალითური, მიწისქვეშა, მღვიმის, საცხოვრებელი და სხვა, მათ შორის 24 უცნობი), უცნობი წარწერები - 1 ასომთავრული ქართული, 1 სომხური და 5 ახლადმიკვლეული ორნამენტიანი ქვა. პარალელურად დაფიქსირდა სომხური, ბერძნული, რუსული და თურქული კულტურის ცალკეული ძეგლების (ნაგებობები, წარწერები, ქვაზე კვეთილობები და სხვა) თანამედროვე მდგომარეობა.

Project: "International Cooperation Network between Central Asia and the South Caucasus" in the field of science and technology development.
Project Objective: To develop an innovation-oriented science to accomplish a millennial program.
The project was funded by the EU's 7th Framework Program for Research and Technological Development
The project was completed in April 2013.
SPELABA
"Catalog of Georgian Material Culture Monuments of Tao-Klarjeti and Kola-Artan of Georgian Historical Sites in Turkey"
The project is implemented by Caucasus University and the Georgian Culture and Tourism Resource Research Center with the financial support of the Shota Rustaveli National Science Foundation.
The organization started working on the project in 2013 and it will be completed in 2016. The project involves the study of more than 1,000 historically Georgian villages and their surroundings in historic Tao-Klarjeti and Kola-Artan, the study of monuments of Georgian culture known to us or not, the fixation of their modern condition, the processing of historical sources on monuments, the clarification of historical toponyms, GPS Taking coordinates and photo-video fixing.
Within the framework of this project, 9 expeditions (56 days) were conducted in 2014 in the historical Artan, Kola, Palacatsio, Foso, Erusheti, Javakheti and Samtskhe. 314 villages, settlements and their surroundings in these parts were studied. As a result, the modern condition of 119 historical monuments of the famous cultures known from written sources located here has been observed. In addition, 143 unknown historical monuments of the culture were discovered, which were not mentioned in the written sources known to us. (Khutsishvili et al., 2015).
In 2015, 5 expeditions (56 days) were held on a large part of the historic Shavsheti and Klarjeti area. 283 villages, settlements and their surroundings in these parts were studied.
As a result, the modern condition of 116 historical monuments of the famous cultures known from written sources found here has been observed. In addition, 108 unknown historical monuments have been discovered, which were not mentioned in the written sources known to us. Among them: 48 churches (12 unknown), 47 ecclesiastical (33 unknown), 66 castles and towers (31 unknown), 24 stone arch bridges (1 unknown), 32 different buildings (megalithic, underground, cave, dwelling, etc. Including 24 unknown), unknown inscriptions - 1 Asomtavruli Georgian, 1 Armenian and 5 newly researched ornamental stones. At the same time, the modern condition of certain monuments of Armenian, Greek, Russian and Turkish culture (buildings, inscriptions, stone carvings, etc.) was observed.