8 ივნისს, კავკასიის უნივერსიტეტის მედიცინისა და ჯანდაცვის მენეჯმენტის სკოლა და ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლა გამართავს სტუდენტურ სამეცნიერო კონფერენციას "ჯანდაცვის პოლიტიკის, ეკონომიკის და სოციოლოგიის აქტუალური საკითხები".
სამეცნიერო კონფერენციაში მონაწილეობის მიღების შესაძლებლობა აქვთ საბაკალავრო, სამაგისტრო და სადოქტორო საგანმანათლებლო პროგრამების სტუდენტებს.
კონფერენციის მიზანი: კონფერენციის მიზანია თანამედროვე საზოგადოებაში აქტუალური საკითხების მეცნიერული ანალიზი, სტუდენტთა ურთიერთთანამშრომლობა, ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარება.
კონფერენციის თემატიკა: სტუდენტი უფლებამოსილია საკონფერენციო აბსტრაქტი ან ნაშრომი წარმოადგინოს ჯანდაცვის პოლიტიკის, ეკონომიკის, სოციოლოგიის ნებისმიერ აქტუალურ საკითხზე.
წარმოდგენილი ნაშრომის მთავარ ღირსებად მიიჩნევა საკითხის სიახლე, აქტუალურობა, პრობლემის დასმა, ლოგიკურობა, არგუმენტირებული დასკვნები, პრობლემის გადაწყვეტის გზები.
წარმოდგენილი ნაშრომი უნდა იყოს ორიგინალი და ის არ უნდა იყოს მანამდე გამოქვეყნებული რომელიმე ფორმით (იგულისხმება გამოქვეყნების ნებისმიერი ფორმა, მათ შორის, ინტერნეტ სივრცეში გამოქვეყნება). უკვე გამოქვეყნებული ნაშრომი არ მიიღება.
განაცხადის ფორმა:
- მომხსენებლის გვარი, სახელი
- უნივერსიტეტის, სკოლის/ფაკულტეტის დასახელება,
- ელექტრონული ფოსტის მისამართი, მობილური ტელეფონის ნომერი,
- მოხსენების სათაური,
- მეცნიერ-ხელმძღვანელის სახელი, გვარი, სტატუსი,
- აბსტრაქტის ტექსტი (არაუმეტეს 500 სიტყვისა)
- საორგანიზაციო კომიტეტი შეარჩევს წარმოდგენილ მოხსენებებს, კომისის გადაწყვეტილება ავტორებისთვის ცნობილი იქნება საინფორმაციო წერილით.
ტექნიკური მოთხოვნები და ციტირების წესი:
ნაშრომი უნდა იყოს მკაფიოდ სტრუქტურირებული (შესავალი, ძირითადი ნაწილი, დასკვნა), გამოიგზავნოს ელექტრონულად შესაბამის ელექტრონულ მისამართზე.
წარმოდგენილი ნაშრომი შესრულებული უნდა იყოს Sylfaen-ის შრიფტით, ძირითადი ტექსტის შრიფტის ზომა - 12, სტრიქონებს შორის დაშორება უნდა იყოს ერთი ერთეული (Single), აბზაცი გამოიყოს ერთი Enter-ით (და არა Tab-ით), მარცხენა და მარჯვენა მხარეს უნდა იყოს 2,5-2,5 სმ სიგანის მინდორი, თითოეული გვერდი უნდა დაინომროს გვერდის ბოლოს, მარჯვენა მხარეს.
ნაშრომში ამა თუ იმ სახელწოდების აბრევიატურის/შემოკლების/საკვანძო სიტყვის არსებობისას მისი გამოყენების პირველ შემთხვევაში ის უნდა იყოს სრული სახით მითითებული და ფრჩხილებში უნდა მიეთითოს მისი შემოკლება, რაც შემდეგში გამოყენებულ იქნება ტექსტში.
საკონფერენციო ნაშრომის გამოგზავნის ვადა და მისამართი: კონფერენციაში მონაწილეობის მსურველებმა საორგანიზაციო კომიტეტის სახელზე უნდა გამოაგზავნონ აბსტრაქტები (არაუმეტეს 500 სიტყვისა) მიმდინარე წლის არაუგვიანეს 29 მაისის 24 საათამდე შემდეგ ელქტრონულ მისამართზე: tchuradze@cu.edu.ge; mjinchveleishvili@cu.edu.ge
კონფერენციაზე ნაშრომის დაშვების წინაპირობა: სამეცნიერო კონფერენციაზე დაიშვება მხოლოდ ის ნაშრომი, რომელიც აკმაყოფილებს კონფერენციის თემატიკისათვის გათვალისწინებულ კრიტერიუმებს და ტექნიკურ მოთხოვნებს.
კონსულტაციის მიღების უფლება: დაინტერესებული სტუდენტი კონსულტაციის მისაღებად უფლებამოსილია კითხვები გამოგზავნოს მითითებულ ელექტრონულ მისამართზე.
კონფერენციაზე დაშვების შესახებ შეტყობინების მიღება: კონფერენციაზე დაშვების შესახებ კონკრეტული ნაშრომის ავტორები შეტყობინებას მიიღებენ ელექტრონულ ფოსტაზე მიმდინარე წლის არა უგვიანეს 5 ივნისისა.
კონფერენციაზე პრეზენტაციის წარმოდგენა და ხანგრძლივობა: კონფერენციის მონაწილემ ჟიურისა და დამსწრე საზოგადოების წინაშე უნდა წარმოადგინოს 15 წუთიანი პრეზენტაცია Power Point-ის პროგრამის გამოყენებით (შესაბამისი ტექნიკური შესაძლებლობა უზრუნველყოფილი იქნება).
საკონფერენციო ნაშრომისა და ზეპირი პრეზენტაციის შეფასების კრიტერიუმები:
1) თემის აქტუალობის, სიახლის წარმოჩენა და მიღებული შედეგების დასაბუთება;
2) თავისუფალი აზროვნება და არგუმენტირებული დასკვნების გაკეთების უნარი;
3) პრეზენტაციისა და დისკუსიის წარმართვის უნარი;
4) ნაშრომის აკადემიური და ტექნიკური შეფასება (მათ შორის, დაცულია, თუ არა ნაშრომის სტრუქტურა და ციტირება).
სერტიფიკატის გადაცემა: სტუდენტთა სამეცნიერო კონფერენციაზე მომხსენებლები დაჯილდოვდებიან სერტიფიკატებით.
ნაშრომების პუბლიკაცია: კონფერენციაზე წარმოდგენილ მოხსენებათა აბსტრაქტები გამოქვეყნდება საერთაშორისო, რეფერირებადი ჟურნალის „ჯანდაცვის პოლიტიკა, ეკონომიკა და სოციოლოგია“ ვებგვერდზე და გამოიცემა სპეციალური ნომრის, „საკონფერენციო შრომათა კრებულის“ სახით. ხოლო სრული ნაშრომი გამოიცემა საერთაშორისო, რეფერირებადი ჟურნალის „ჯანდაცვის პოლიტიკა, ეკონომიკა და სოციოლოგია“ მიმდინარე ნომერში.

On June 8, Caucasus School of Medicine and Healthcare Management and Caucasus School of Humanities and Social Sciences will hold a student scientific conference “Current Issues concerning Health Policy, Economy and Sociology”
Students of Bachelor, Master’s and Doctoral Educational programs have the opportunity to participate in the scientific conference.
The goal of the conference: The goal of the conference is to analyze current issues in modern society, to share students' cooperation, knowledge and experience.
The topic of the conference: the student is entitled to present a conference abstract or other work on any important issue regarding important issues of health policy, economy or sociology.
The main characteristic of the presented paper is the novelty of the issue; how topical it is; the pinpointing of the problem; how logical it is; argumentative conclusions; ways to solve the problem.
The presented work must be original and should not be previously published in any form (any form of publication, including Internet publication). Previously published works will not be accepted.
Application form:
- The name and surname of the reporter
- The name of the university, school/faculty
- Email address, mobile phone number
- The name of the report
- The name, surname and status of the science-leader
- Abstract text (not more than 500 words)
- The organizing committee will select the presented reports, the Commission's decision will be known to the authors via an information letter.
Technical Requirements and Citation Rule:
The work must be clearly structured (introduction, main part, conclusion) to be sent electronically to the relevant e-mail address.
The presented work should be done with Sylfaen font, the main text font size - 12, the distance between the lines should be one unit (single), the paragraph must be separated by one Enter (not with Tab), the left and right side should be 2, 5-2.5 cm width margin, each page should be numbered at end of the page on the right side.
When you use an abbreviation/shortening/key word of a title in your work for the first time it should be written out clearly with the abbreviation in the brackets next to it, which will then be used in the rest of the text.
The deadline for the submission of the conference works as well as the submission email address:
Those who wish to participate in the conference must submit the abstracts (not more than 500 words) to the Organizing Committee no later than midnight of May 29 to the following email address:
Prerequisite for the admission of the works to the conference: only the works that fit into the criteria of the conference theme and the technical requirements will be permitted at the scientific conference.
The right to receive consultation: any interested students are authorized to send questions to the specified e-mail address.
Receiving notifications about the conference admission: authors of the specific works will receive an email regarding their admission to the conference no later than June 5 of the current year.
Presenting a presentation and its duration: the conference participant should present a 15-minute presentation using Power Point to the jury and attending spectators (the appropriate technical capacities will be provided).
Criteria for Conference Paper and Oral Presentation Assessment:
- Presenting the theme's relevancy, novelty and the evidence for the obtained results;
- Free thinking and the ability to make argumentative collusions;
- Presentation and discussion skills;
- Academic and technical assessment of the work (including the structure of the paper and quotation).
Awarding with certificates: the reporters of the student scientific conference will be awarded with certificates.